Przeżyjmy to jeszcze raz – futbol amerykański w 2015 r.

Zaczęliśmy nowy, 2016 rok. W 2015 r. w futbolu działo się sporo, trochę złego, sporo dobrego. Na blogu niestety działo się nieco mniej, zwłaszcza w drugiej połowie roku, a to ze względu na nawał pracy, który na mnie spadł. Zawodowo zdecydowanie zrobiłem krok w przód, ale blog na tym ucierpiał.

Na blogu pojawiło się 81 wpisów, co jest wynikiem niezłym, ale niestety ustępującym ubiegłorocznym 118 artykułom. Na blogu pojawiło się 27 850 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali 71 955 sesji i 114 441 odsłon. Rekord padł 1 i 2 lutego (1 lutego było Super Bowl 49), kiedy to na blogu pojawiło się niemal 2,5 tys. unikalnych użytkowników, generując prawie 4 tys. odsłon.

Ponad 60% to odwiedziny powracające, a ok. 1/3 to odwiedziny bezpośrednie, czyli po wpisaniu „nflblog.pl” w przeglądarkę lub z zakładek.

Liczba fanów na Facebooku wzrosła z 585 do 851, natomiast obserwujących na Twitterze ze 168 na 315.

Najchętniej czytane przez Was teksty w 2015 r. to wywiad z Krzysztofem Wydrowskim, tekst o przyszłości Babsa w Minnesota Vikings oraz relacja z X Superfinału PLFA.

Dziękuję Wam bardzo serdecznie za Waszą obecność, odwiedziny, komentarze, lajki, tweety, udostępnienia i bardzo proszę o jeszcze, bo to jedyne dobrowolne datki na utrzymanie bloga, które od Was przyjmuję 🙂

A teraz przechodzimy do tego, co zapewne interesuje Was najbardziej, czyli najważniejszych wydarzeń w futbolu amerykańskim A.D. 2015.

 

Styczeń

  • W pierwszych w historii akademickich playoffach w USA rozegrano półfinały. W spotkaniu dwóch ostatnich zdobywców Nagrody Heismana Marcus Mariota okazał się lepszy od Jemaisa Winstona, a jego Oregon pokonał Florida State. W drugim półfinale Ohio State zanotowało 15-punktowy comeback, po którym pokonali Alabamę.
    Czytaj więcej: Oregon i Ohio State w finale NCAA
  • Wystartowały playoffy w NFL. W sobotnich meczach po fatalnym spotkaniu Carolina Panthers pokonali Arizona Cardinals, a Baltimore Ravens pokonali Pittsburgh Steelers skutecznymi blitzami (Czytaj więcej: NFL Playoffs: Ravens i Panthers w drugiej rundzie). W niedzielnych spotkaniach Indianapolis Colts po świetnym meczu Andrew Lucka wyeliminowali Cincinnati Bengals, a po kapitalnym meczu w cieniu kontrowersji sędziowskich Dallas Cowboys zakończyli sezon Detroit Lions (Czytaj więcej: NFL playoffs: Cowboys i Colts uzupełnią czołową ósemkę)
  • W sobotnich meczach Divisional Round New England Patriots po 14-punktowym comebacku wyeliminowali Baltimore Ravens, a ozdobą meczu była zmyłkowa akcja, w której Julian Edelman podał na 51-jardowe przyłożenie do Danny’ego Amendoli. W drugim spotkaniu tego wieczoru faworyzowani Seattle Seahawks z problemami, ale uporali się z Carolina Panthers (Czytaj więcej: NFL playoffs: Patriots i Seahawks w finałach konferencji). W niedzielę do grona czterech najlepszych ekip w NFL dołączyli Indianapolis Colts i Green Bay Packers. Andrew Luck symbolicznie wyeliminował z playoffów Peytona Manninga w meczu, który zapewne okaże się ostatnim meczem wielkiego QB w postseason. Z kolei Packers po kontrowersyjnej decyzji sędziów w końcówce pokonali Dallas Cowboys. (Czytaj więcej: NFL playoffs: Packers i Colts w najlepszej czwórce ligi)
  • W wielkim finale NCAA Ohio State okazali się lepsi od Oregonu, głównie dzięki świetnej końcówce. OSU zdobyli 21 ostatnich punktów w meczu, a w zdobyciu tytułu nie przeszkodziły im nawet cztery straty. MVP został RB OSU Ezekiel Elliott, który wybiegał aż 246 jardów i 4 przyłożenia. Po 1878 jardach w sezonie 2014, Elliott wybiegał 1672 jardy w sezonie 2015 i zamierza przystąpić do draftu NFL 2016, choć jeszcze rok mógłby zostać na uczelni.
  • W finałach konferencji NFL Green Bay Packers jakimś cudem przegrali z Seattle Seahawks, choć prowadzili dwunastoma punktami na 4:57 przed końcem meczu i mieli piłkę. Z kolei New England Patriots kompletnie zmietli Indianapolis Colts, wygrywając 45:7. Jednak o tego meczu zaczęła się „Deflategate”.
    Czytaj więcej: Patriots i Seahawks finalistami Super Bowl 2015
  • Na YouTube pojawił się Goalline TV, czyli program o futbolu amerykańskim, który miałem przyjemność współprowadzić razem z prezesem Chrisem Jasiakiem oraz trenerem Krzysztofem Wydrowskim z Wrocław Outlaws. Pod koniec roku z powodu braku czasu musiałem zrezygnować z tworzenia programu, ale chłopaki wciąż działają. Zapraszam do oglądania i subskrypcji!
  • Na gali NFL Honors drugą w karierze nagrodę MVP dostał QB Aaron Rodgers z Green Bay Packers. Najlepszym graczem ofensywy uznano RB DeMarco Murraya z Dallas Cowboys, a najlepszym graczem defensywy został DE J.J. Watt z Houston Texans. Nagrodę trenera roku zgarnął Bruce Arians z Arizona Cardinals. Najlepszym debiutantem w ofensywie uznano WR Odella Beckhama Jr. z New York Giants, a w defensywie DT Aaron Donald z St. Louis Rams. Nagrodę Comeback Player of the Year otrzymał TE Rob Gronkowski z New England Patriots.
  • Dyskusje przed Super Bowl zdominowało Daflategate. Pytanie czy Patriots świadomie manipulowali ciśnieniem powietrza w piłkach właściwie do dziś pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi.

Luty

 

Marzec

  • Uruchomiliśmy projekt „Stadiony Topligi”, w ramach którego kibice topligowych drużyn jeżdżący na wyjazdowe mecze swojej ekipy oceniali organizację meczów na najwyższym poziomie rozgrywek. Ogromne podziękowania dla Rafała, który wymyślił projekt i był jednym z jego uczestników, a także dla Daniela, Magdy i Małgorzaty, pozostałych uczestników projektu.
    Czytaj więcej: Stadiony Topligi
  • W NFL sześciu zawodników stało się „ofiarą” franchise tagu.
    Czytaj więcej: Kto dostał franchise tag?
  • W NFL ruszyła free agency. Zdominowały ją gwałtowne i niekonwencjonalne działania Chipa Kelly’ego. Wówczas były jedynie kontrowersyjne, z perspektywy czasu możemy je ocenić jednoznacznie negatywnie.
    Czytaj więcej: Szaleństwa Chipa Kelly’ego oraz Czy w działaniach New Orleans Saints jest jakaś logika?
  • Wystartował jubileuszowy 10. sezon Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. W marcu rozgrywki zainaugurowała Topliga i PLFA I, PLFA II ruszyła w lipcu. Poza tym ponownie mieliśmy rywalizację ósemek w ramach PLFA 8 oraz ósemek juniorskich (PLFA J 8). Nowością była liga juniorów w formie 11-osobowej (PLFA J)
    Czytaj więcej: Startuje 10. sezon PLFA
  • Babatunde Aiyegbusi, popularny „Babs” stał się pierwszym zawodnikiem wychowanym futbiolowo w Polsce, który podpisał kontrakt w NFL, a konkretnie w Minnesota Vikings. Przetrwał odchudzenie drużyny do 75 graczy, ale nie załapał się do 53-osobowego składu, ani do practice squadu. Mimo to dał futbolowi ogromnego kopa i mnóstwo tak potrzebnej pozytywnej obecności medialnej.
    Czytaj więcej: Co czeka Babsa w Minneapolis?

 

Kwiecień

  • Zakończenie kariery ogłosił safety Pittsburgh Steelers Troy Polamalu. Jeden z najwybitniejszych graczy w historii na swojej pozycji zmienił schematy defensywne i wymusił modyfikację systemów ofensywnych. Poza boiskiem czarował bujnymi lokami i zadziwiał łagodną naturą.
    Czytaj więcej: Troy Polamalu – cichy zabójca
  • Na półmetku Topligi PLFA w tabeli zdecydowanie prowadzili Panthers Wrocław, którzy demolowali kolejnych rywali w niespotykanym dotąd na najwyższym poziomie rywalizacji stylu.
    Czytaj więcej: Topliga PLFA: Czy ktoś zatrzyma Panthers Wrocław

 

Maj

  • W drafcie NFL 2015 #1 został Jameis Winston, który trafił do Tampa Bay Buccaneers, a #2 Marcus Mariota, którego wzięli Tennessee Titans. Cztery miesiące po starciu w półfinale NCAA tym razem to Winston był górą. Za kilkanaście lat będziemy mogli powiedzieć, kto ostatecznie okazał się lepszy w tej rywalizacji.
    Czytaj więcej: NFL Draft 2015: Wrażenia po pierwszej rundzie
  • New England Patriots zostali ukarani za Deflategate. Tom Brady został zawieszony na cztery mecze (sąd zakwestionował karę i Brady ostatecznie mógł zagrać od początku sezonu 2015), a Patriots zapłacili 1 mln dolarów kary i stracili wybory w pierwszej rundzie draftu 2016 i czwartej rundzie draftu 2017.
    Czytaj więcej: Czy kary dla New England Patriots odpowiadają winie?
  • NFL postanowiła zmodyfikować podwyższenia. Od sezonu 2015 podwyższenie za 1 punkt grane jest z 15. jarda (czyli kopnięcie jest 33-jardowe). Podwyższenie za dwa po staremu grane jest z 2. jarda.
    Czytaj więcej: Czy nowe extra pointy w NFL coś zmienią

 

Czerwiec

  • W NFL to czas nowych kontraktów. Multimilionowe umowy podpisali m.in. Ryan Tennehill z Miami Dolphins oraz Cam Newton z Carolina Panthers.
  • Zakończył się sezon zasadniczy Topligi PLFA. Całkowicie zdominowali go Panthers Wrocław, którzy wygrali wszystkie mecze różnicą 26 punktów lub większą. Największą niespodzianką na plus była postawa obu beniaminków. Lowlanders Białystok skończyli sezon na trzecim miejscu, Husaria Szczecin na piątym. Niespodzianką na minus okazała się postawa Kozłów Poznań, którzy z ekipy pierwszej czwórki spadli na ostatnie miejsce w tabeli.
    Czytaj więcej: Topliga PLFA po sezonie zasadniczym
  • W finałowym turnieju PLFA J 8 bezkonkurencyjni okazali się juniorzy Panthers Wrocław, którzy po zaciętym finale pokonali 12:6 juniorów Bielawa Owls. Mimo rozpadu drużyny seniorskiej, futbol amerykański w Bielawie wciąż stoi na wysokim poziomie.
  • W półfinałach Topligi PLFA Panthers Wrocław z łatwością uporali się z Warsaw Eagles. W drugim półfinale Lowlanders Białystok przez trzy kwarty stawiali opór mistrzom Polski z Gdyni, ale ostatecznie to Seahawks awansowali do X Superfinału PLFA.
    Czytaj więcej: Panthers Wrocław i Seahawks Gdynia w X Superfinale

 

Lipiec

  • W X Superfinale PLFA Seahawks Gdynia wygrali we Wrocławiu z miejscowymi Panthers, co trzeba uznać za jedną z największych sensacji w historii futbolu amerykańskiego w Polsce. Zwycięstwo było absolutnie zasłużone, a trener Maciej Cetnerowski i jego sztab, którzy kapitalnie ustawili swoją drużynę, pokazali że są w swoim fachu najlepsi w Polsce.
    Czytaj więcej: X Superfinał PLFA: Nigdy nie lekceważ serca mistrza
  • W finale PLFA I Seahawks Sopot niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie ulegli w Gdyni Kraków Kings 26:36. Niestety mistrzowie PLFA I nie przystąpili do barażów o awans do Topligi, tłumacząc się względami organizacyjnymi i finansowymi.
  • Podczas spotkania Wrocław Outlaws – Gliwice Lions miałem okazję zadebiutować jako komentator meczów PLFA 🙂

 

Sierpień

 

Wrzesień

  • Wystartowała NFL. Przez cały sezon celebrowane jest 50. Super Bowl, które ma go zakończyć
  • Reprezentacja Polski w futbolu amerykańskim odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo. Na Stadionie Miejskim w Gdyni pokonali w niezłym stylu Belgię 27:20. Kadrę poprowadził Bradley Arbon, który latem w kontrowersyjnych okolicznościach zastąpił na tym stanowisku Macieja Cetnerowskiego. Tydzień później reprezentacja wygrała w Lublinie 7:0 z Rosją. Mecz w błocie zdominowały obie defensywy.

 

Październik

  • W meczu eliminacji Mistrzostw Europy w futbolu amerykańskim nasza reprezentacja przegrała w Pardubicach z Czechami 14:7. W ostatniej minucie sędziowie w kontrowersyjnych okolicznościach nie uznali przyłożenia Polaków. W efekcie Polacy nie pojadą na mistrzostwa kontynentu, a pierwszą wielką imprezą, na której wystąpią, będą World Games 2017 we Wrocławiu.
  • W PLFA 8 najlepsi okazali się Warsaw OldBoys, jedna z najbardziej lubianych drużyn w PLFA. W finale Staruszkowie okazali się lepsi od gospodarzy turnieju finałowego, Stali Gorzów Wielkopolski.
  • PLFA II padła łupem Wrocław Outlaws. Banici wygrali z Warsaw Dukes 22:0 w finale, który miałem przyjemność komentować. Sezon wrocławian był jednym z najbardziej dominujących w historii ligi. Ich defensywa zdobyła więcej punktów z INT return, fumble return i safety niż straciła, a w playoffach wygrali wszystkie mecze do zera.
  • Mistrzostwo Polski juniorów w formule 11-osobowej padło łupem Panthers Wrocław, którzy w ostatnim meczu rozgrywanego we Wrocławiu turnieju finałowego pokonali Seahorses Mazowsze – połączone juniorskie ekipy Mustangów Płock i Warsaw Sharks.

 

Listopad

  • Peyton Manning zajął pierwsze miejsce na liście zawodników z największą liczbą podaniowych jardów w karierze, przeskakując na niej Bretta Favre’a. Jednak w meczu, w którym poprawił rekord, miał cztery przechwyty przy pięciu celnych podaniach i trener Gary Kubiak posadził go na ławkę. Podobno powodem był uraz, ale pozostaje pytanie, czy to był ostatni mecz w karierze Peytona?
    Czytaj więcej: NFL – tydzień 10: Ostatni mecz Peytona Manninga

 

Grudzień

  • Zakończył się sezon zasadniczy w NCAA. Mistrzami najważniejszych konferencji zostali: Alabama (SEC), Clemson (ACC), Oklahoma (Big 12), Michigan State (Big Ten) oraz Stanford (Pac 12). #1 w rankingu został niepokonany Clemson, a pozostałymi uczestnikami playoffów Alabama, Michigan State i Oklahoma.
  • Nagrodę Heismana, najcenniejsze indywidualne wyróżnienie w akademickim futbolu, dostał RB Derrick Henry z Alabamy. W sezonie 2015 zaliczył 2061 jardów i 25 TD po ziemi, do czego dołożył 11 złapanych piłek na 91 jardów (w momencie pisania tego tekstu do rozegrania pozostał mu jeden mecz).
  • Pogoń za perfect season skończyła się dopiero w 16. kolejce rozgrywek NFL. Carolina Panthers ulegli niespodziewanie Atlanta Falcons.
    Czytaj więcej: NFL, tydzień 16: Pogrom faworytów

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *