Kto powinien wygrać najważniejsze nagrody indywidualne w NFL

Sezon zasadniczy za nami. Liga szykuje się na play-offy, ale zanim nadejdzie ten miesiąc, na który fani NFL czekają cały rok, warto jeszcze podsumować sezon zasadniczy. Dziś przedstawiam moje typy na nagrody indywidualne. W rzeczywistości zostaną one przyznane dopiero pod koniec stycznia.

 

MVP

Payton Manning w Denver BroncosMój typ: Payton Manning (Denver Broncos)

Od niedzieli zdążyłem zmienić moje zdanie na ten temat z jakieś dwadzieścia razy. Problem polega na tym, że do tej nagrody jest tylko dwóch poważnych kandydatów: Manning i RB Vikings Adrian Peterson. Jednak ta nagroda przyznawana jest najbardziej wartościowemu graczowi, a nie temu, który miał najlepszy sezon indywidualnie. Payton Manning wziął drużynę, która w zeszłym roku weszła do play-off dzięki cudom wyczynianym przez Tima Tebow i uczynił z niej głównego faworyta do wygrania tegorocznego Super Bowl. Tymczasem Peterson ma za sobą niesamowity sezon, ale jego Vikings ledwo zakwalifikowali się do play-off, a statystycy ESPN obliczyli, że Peterson gra minimalnie lepiej w meczach przez Vikings przegranych (nie uwzględniając ostatniego meczu sezonu), podczas gdy różnicę robi to, czy dobrze gra jego QB Christian Ponder. Football amerykański to sport, w którym najwięcej zależy od quarterbacków, a zwłaszcza w jego NFL-owym wydaniu.

 

Offensive Player of the Year (Najlepszy gracz ofensywy)

Mój typ: Adrian Peterson (Minnesota Vikings)

Nie mogło być inaczej. Peterson przegrał tytuł MVP o włos z Manningiem, ale drugi najlepszy biegowy sezon w historii, wykręcony w erze, w której gra biegowa staje się jedynie uzupełnieniem szalejących quarterbacków, zasługuje na ogromny szacunek. Każdy wiedział, że ofensywa Vikings zaczyna się i kończy na Petersonie, a mimo to nikt nie potrafił go zatrzymać.

 

Defensive Player of the Year (Najlepszy gracz defensywy)

Mój typ: J.J. Watt (Houston Texans)

Już dawno nie było w NFL zawodnika defensywnego, którego przez dużą część sezonu poważnie traktowanoby jako kandydata do nagrody MVP.  Watt został liderem NFL w kategorii sacków i pierwszym graczem w historii, który w jednym sezonie zgromadził co najmniej 20 sacków (20.5) i 15 wybronionych podań (16). Dla defensywnego liniowego ta druga statystyka jest wręcz niesamowita. Dla porównania CB Tim Jennings, tegoroczny lider przechwytów, ma na koncie zaledwie o pięć wybronionych podań więcej. Watt dołożył do tego 69 zatrzymań (tackles), z czego aż 23 zatrzymały gracza ataku na lub przed linią wznowienia akcji. Watt jest graczem kompletnym i absolutnie dominującym, a to dopiero jego drugi sezon w lidze.

 

Offensive Rookie of the Year (Najlepszy debiutant w ofensywie)

Mój typ: Andrew Luck (Indianapolis Colts)

Tegoroczny draft obrodził niespotykaną obfitością utalentowanych graczy w ofensywie. Trzech rozgrywających od pierwszego meczu prowadziło swoje drużyny i zasłużenie doprowadziło je do play-offów. Luck, RG3 i Russel Wilson w każdym normalnym roku wygraliby w cuglach tę nagrodę. Tak samo jak dwóch running backów: Alfred Morris z Redskins i Doug Martin z Buccaneers. W słabszych latach można by też rozważyć Ryana Tannehilla z Miami czy T.Y. Hiltona z Colts. Jednak wygrać może tylko jeden. Wybrałem Lucka, ponieważ osiągnął sukces, nie mając wsparcia uzdolnionych kolegów. Russel Wilson mógł liczyć na grę biegową Marshawna Lyncha i najlepszą obronę w lidze. RG3 miał wspomnianego już Alfreda Morrisa i również niezłą defensywę. Luck prowadził zespół bardzo słaby, gdzie wymagano od niego tyle, co Patriots wymagają od Toma Brady’ego. Poradził sobie znakomicie, a przeciętne statystyki są w jego wypadku dość mylące. Podobnie jak fenomenalne statystyki Griffina i Wilsona. Nic nie ujmując obu tym świetnym graczom, mieli dużo łatwiejsze warunki niż Luck. Jednak którykolwiek z tych trzech graczy zgarnie nagrodę, będzie to nagroda zasłużona.

 

Defensive Rookie of the Year (Najlepszy debiutant w defensywie)

Mój typ: Luke Kuechly (Carolina Panthers)

Zadebiutował na niezwykle trudnej i odpowiedzialnej pozycji środkowego linebackera. W systemie obrony 4-3 (a takim grają Panthers) środkowy linebacker to quarterback defensywy, gracz odpowiadający za ustawienie kolegów i przekazywanie informacji o zagrywkach. Do tego Kuechly został liderem NFL w ilości zatrzymań.

 

Coach of the Year (Najlepszy trener)

Mój typ: Chack Pagano/Bruce Arians (inndianapolis Colts)

Po trzecim meczu tegorocznego sezonu Chuck Pagano ogłosił, że w związku z postępującą białaczką musi wziąć urlop zdrowotny. Zastąpił go koordynator ofensywy Bruce Arians, który prowadził zespół do powrotu trenera w ostatniej kolejce sezonu po zwalczeniu przez niego choroby. Piękna wzruszająca historia, a do tego kawał dobrej roboty. Zrobienie z najsłabszego zespołu w lidze jednej z dwunastu ekip play-offowych oraz znakomite wprowadzenie do drużyny Andrew Lucka to zasługi tego duetu. Ich jedynym kontrkandydatem jest Pete Carrol z Seattle Seahawks, którzy niespodziewanie stali się poważnymi pretendentami do mistrzowskiego tytułu, choć niedawno byli jedynie pośmiewiskiem.

 

Comeback Player of the Year (Powrót roku)

Mój typ: Adrian Peterson (Minnesota Vikings)

Jeśli facet zrywa wszystkie więzadła w kolanie, a po roku jest o włos od pobicia biegowego rekordu NFL, to po prostu musi dostać tę nagrodę.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *