Super Bowl 2015 dla początkujących

W niedzielę Super Bowl, największe święto futbolu amerykańskiego. Dzisiejszy tekst przeznaczony jest dla osób, które niewiele wiedzą o NFL, ale chciałyby Super Bowl zobaczyć, a także dla doświadczonych kibiców, którzy potrzebują szybkiego kompendium wiedzy do podrzucenia mniej zorientowanym znajomym przed Super Bowl Party.

Wszystko o Super Bowl 2015

 

1. Co to jest Super Bowl?

Super Bowl 2015 logoSuper Bowl to finał NFL, najlepszej na świecie ligi futbolu amerykańskiego. Tegoroczne będzie miało numer 49. Początkowo spotykali się w nim mistrzowie dwóch konkurencyjnych lig – AFL i NFL, po ich połączeniu w 1970 r. we współczesną NFL numeracja jest kontynuowana.

Samo Super Bowl to największy pod względem rozmachu mecz na świecie. Rokrocznie jest to program telewizyjny o największej oglądalności w Stanach, a mieszkańcy USA organizują wówczas tradycyjne Super Bowl Party, czyli wielkie imprezy połączone z oglądaniem meczu, na których po prostu wypada być, nawet jeśli nie jest się fanem futbolu amerykańskiego.

 

2. Kto zagra w Super Bowl 2015?

Przeciwko sobie staną mistrzowie konferencji AFC – New England Patriots oraz mistrzowie NFC – Seattle Seahawks. Są to też najwyżej rozstawione zespoły po sezonie zasadniczym. To dopiero drugi taki przypadek w tej dekadzie.

Patriots to najlepszy zespół NFL w tym stuleciu, który od 2001 r. zdobył trzy tytuły mistrzowskie i tylko dwa razy opuścił playoffy. Jednak na swój kolejny tytuł czekają równo od dziesięciu lat. Seattle Seahawks to obrońca mistrzowskiego tytułu, pierwszy aktualny mistrz, który zagra w Super Bowl od… Patriots z sezonu 2004.

Tak na marginesie, sezon 2004 zwieńczyło Super Bowl rozgrywane w 2005 r. Tegoroczne Super Bowl wieńczy sezon 2014.

 

3. Na co warto zwrócić uwagę?

Seattle Seahawks dysponują jedną z najlepszych defensyw w historii NFL. Zwłaszcza ich secondary, czyli grupa graczy broniących przeciwko skrzydłowym, to wybitna grupa zawodników. W ataku zwróćcie uwagę na dynamicznego quarterbacka (rozgrywającego) Russela Wilsona oraz running backa (biegacza) Marshawna Lyncha, który przypomina czołg.

Po stronie Patriots warto zwrócić uwagę na rozgrywającego Toma Brady’ego. To jeden z najwybitniejszych specjalistów na tej pozycji w historii, ale ma już 37 lat i każdy sezon może być jego ostatnim. Jego podania będzie łapał m.in. Rob Gronkowski 2-metrowy, 120-kilowy dryblas, którego niezmiernie trudno powstrzymać ze względu na niezwykłą kombinację siły i atletyki.

 

4. Kiedy jest Super Bowl 2015?

Mecz teoretycznie startuje w niedzielę 1 lutego o 18.30 czasu nowojorskiego, czyli 0.30 czasu warszawskiego. Dlaczego teoretycznie? Bo Super Bowl towarzyszy taka oprawa, że wszystko może się nieco przesunąć. Zegar odliczający czas znajdziecie w prawej kolumnie bloga.

 

5. Jak i gdzie można oglądać Super Bowl 2015?

W Polsce relację na żywo przeprowadzi Polsat Sport. Jest to dobra opcja dla mniej zaawansowanych kibiców, bowiem nasi komentatorzy na pewno bardziej skupią się na tłumaczeniu podstaw, niż ich amerykańscy koledzy. Tym, którzy szukają meczu z oryginalnym komentarzem, polecam tekst „Jak i gdzie oglądać NFL w Polsce?„.

Większość drużyn PLFA (Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego) organizuje w swoich miastach Super Bowl Party, na których będzie można nie tylko obejrzeć mecz, ale również poznać ludzi na co dzień związanych tym sportem u nas w kraju. Zajrzyjcie na profile facebookowe waszych lokalnych drużyn, gdzie znajdziecie więcej informacji na ten temat.

 

6. Czy będzie coś poza futbolem amerykańskim?

W sensie sportowym oczywiście nie. Ale Super Bowl to wielkie wydarzenie z cała masą imprez towarzyszących. Przede wszystkim to wielkie święto reklamy. Amerykańskie firmy przygotowują na Super Bowl specjalne spoty reklamowe i płacą nawet 2 mln dolarów za 30 sekund czasu antenowego. Reklamy budzą nie mniejsze zainteresowanie niż mecz, a niektórzy oglądają Super Bowl tylko dla nich.

Dodatkowo przerwa w połowie meczu będzie dłuższa niż w innych spotkaniach, by zmieścił się specjalny koncert. W tym roku zagra tam Katy Perry, a gościnnie razem z nią wystąpi Lenny Krawitz. Artyści grają za darmo, bo darmowa reklama podczas Super Bowl warta jest więcej niż gaże za większość ich występów.

 

P.S. Więcej o futbolu znajdziecie w cyklu „ABC futbolu amerykańskiego

Zobacz też

Brak komentarzy

  1. Hej, mam pytanie co do SB na Polsacie Sport. Czy będą pokazywane wszystkie zajeb*ste reklamy które polecą oraz koncert?

    1. Reklamy na pewno nie, natomiast nie wiem jak z koncertem. Sam oglądam na Game Passie, czyli transmisję amerykańską

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *