Prognoza na offseason 2022 – AFC South

NFL AFC South

Titans potrzebują zmiany ofensywnej filozofii, ale na to się nie zanosi. Colts muszą podjąć decyzję co do swojego kosztownego rozgrywającego. Texans udowodnić, że są klubem z którym warto współpracować. A Jaguars uratować karierę Trevora Lawrence’a.

Wartości salary cap za Spotrac.com na 6 marca 2022. Wybory w drafcie oznaczają rundy, w których drużyna ma prawo wybierać. Wybory kompensacyjne uwzględnione zgodnie z szacunkami Overthecap.com

 

Tennessee Titans

Miejsce pod salary cap: -6,9 mln dolarów

Kluczowi wolni agenci: EDGE Harold Landry, C Ben Jones, LB Jayon Brown

Wybory w drafcie 2022: 1,3,4,4(comp),5,6,6(comp)

 

Zobacz inne dywizje:

AFC East

AFC North

AFC West

NFC East

NFC North

NFC South

NFC West

To czego Titans potrzeba najbardziej, to zmiany filozofii w ofensywie. Przy wszystkich wadach Rayana Tannehilla, które uwidoczniły się w sensacyjnej playoffowej porażce z Bengals, w przekroju całego sezonu atak podaniowy był efektywniejszy niż uporczywie forsowana gra biegowa. Titans 2021 biegali najczęściej w 1 i 2 próbie w sytuacjach neutralnych (prawdopodobieństwo wygranej między 20 i 80%), mimo że ich EPA/akcję w tych biegach było na 25. miejscu w NFL przy 17. miejscu w tych samych próbach gdy decydowali się na podania.

Nie ma tu większych szans na zmianę. Sztab trenerski pozostał w komplecie, a Mike Vrabel podpisał nową umowę. Vrabel bez wątpienia zrobił w Tennessee dobrą robotę i pchnął drużynę na wyższy poziom. Trudno mi sobie jednak wyobrazić, by wreszcie odnieśli sukces w postseason z taką a nie inną filozofią ofensywną.

Tannehill na wyższy poziom już nie wejdzie. Klub z pewnością będzie uważnie obserwował młodych QB przystępujących do draftu, ale póki co nie widać oczywistego kandydata, czy to na rynku, czy wśród młodzieży, który mógłby dać drużynie coś lepszego na tej pozycji.

W tej sytuacji kluczem będzie obudowanie Tannehilla lepszymi zawodnikami. Linia ofensywna zrobiła przed rokiem krok w tył, ale mimo to klub powinien zatrzymać Bena Jonesa, chyba że cena będzie kompletnie zaporowa. Warto jednak sięgnąć po liniowych w drafcie, który ma być bardzo bogaty na tej pozycji. Innym problemem jest pozyskanie tight enda, który mógłby wnieść coś do drużyny jako receiver.

W ostatni rok umowy wchodzi A.J. Brown. To absolutnie najważniejszy zawodnik w ataku Titans (z całym szacunkiem dla Derricka Henry’ego) i najlepszym rozwiązaniem dla obu stron byłoby podpisanie nowej umowy nim sezon 2022 się zacznie. Pytanie czy będą w stanie dogadać się co do ceny.

W defensywie wolnym agentem jest Harold Landry, który zaliczył przełomowy rok z 12 sackami. Zawsze trudno prognozować dalszą grę pass rusherów, którzy właśnie zaliczyli najlepszy rok w karierze, ale akurat Landry już wcześniej był solidny na tej pozycji, w 2021 r. po prostu wszedł na wyższy poziom.

Poza tym drużyna powinna wzmocnić się na pozycji cornerbacka, a jeśli Jayon Brown nie podpisze nowej umowy, pozyskać środkowego linebackera.

 

Indianapolis Colts

Miejsce pod salary cap: 37 mln dolarów

Kluczowi wolni agenci: CB Xavier Rhodes, WR T.Y. Hilton, OT Eric Fisher, OG Mark Glowinski

Wybory w drafcie 2022: 2,3,4,5,5(comp),6(comp),7,7

 

Colts musieli wygrać z jedną z najsłabszych drużyn NFL na koniec sezonu, by zakwalifikować się do playoffów. Skończyło się wysoką porażką z Jaguars.

Bez wątpienia Carson Wentz nie odbudował się w Indianapolis tak, jak Colts mieli nadzieję. Statystycznie jego sezon 2021 wyglądał nawet nieźle. Jednak w kluczowych momentach trudno było na niego liczyć. Czy zostanie w składzie? Colts raczej nie mają dostępu do pewniejszej opcji, a ich wybór w pierwszej rundzie tegorocznego draftu wylądował w Filadelfii jako część zapłaty za Wentza. Z drugiej strony czy jest sens dalej płacić zawodnikowi, który z pewnością nie będzie częścią długoterminowych planów? Póki co Wentz ma w pełni gwarantowane 15 mln dolarów z pensji na 2022 r. Colts muszą zdecydować co dalej przed 18 marca, gdy gwarantowane staje się dalsze 12 mln.

[EDIT: Wentz został oddany w wymianie do Washington Comanders 9 marca]

Tak jak wiele drużyn w NFL, Colts mogliby wzmocnić dość przeciętną linię ofensywną. Potrzeba tym ważniejsza, że dwóch zeszłorocznych starterów jest wolnymi agentami, więc trzeba ich ściągnąć z powrotem albo znaleźć następców. Jednak jeszcze ważniejsze jest znalezienie kogoś do łapania podań. Michael Pittman rozwija się wzorowo, ale poza nim brakuje pewnych opcji, czy to wśród WR czy TE. Colts powinni pozwolić odejść T.Y. Hiltonowi, który już od kilku lat nie wygląda jak niegdysiejszy ulubiony cel Andrew Lucka. Na pewno jednak będą polować na wide receiverów i tight endów, czy to na rynku czy w drafcie.

W defensywie kluczem jest linia. I to zarówno specjaliści od pass rushu jak od obrony przeciwko biegowi. Choć to pass rusherzy będą ważniejsi, tak ze względu na ich ogólną wagę w NFL, jak i słabość Colts w tym elemencie gry.

 

Houston Texans

Miejsce pod salary cap: 17,7 mln dolarów

Kluczowi wolni agenci: S Justin Reid, DB Desmond King, C Justin Britt, OG Lane Taylor

Wybory w drafcie 2022: 1,2,3,3,4,6,6,6,7

 

Texans należeli do najbardziej dysfunkcjonalnych drużyn w NFL przed rokiem i nic się w tym względzie nie zmieniło. David Culley od początku był wątpliwym wyborem na posadę głównego trenera. Stworzył jednak zaskakująco kompetentną drużynę, biorąc pod uwagę jak słaby miał materiał. W nagrodę został zwolniony z pracy. GM Nick Casserio oświadczył, że wynikało to z różnicy dotyczących filozofii długoterminowej budowy drużyny, jednak jest to kolejna sytuacja wskazująca, dlaczego Houston traktowane jest w NFL jako najmniej preferowana opcja.

Nowym szkoleniowcem został Lovie Smith, przed rokiem koordynator defensywy. Smith to doświadczony i szanowany szkoleniowiec z 11-letnim doświadczeniem jako HC w NFL, ale ostatnie znaczące sukcesy odnosił dekadę temu.

Na to wszystko nakłada się coraz bardziej toksyczna sytuacja z Deshaunem Watsonem. To jeden a najlepszych rozgrywających młodego pokolenia, ale absolutnie nie chce grać dla Texans. Texans nie są skłonni go sprzedać, więc cały poprzedni rok trzymali go w składzie, choć ani razu nie pojawił się w składzie meczowym, za co zainkasował 10,5 mln dolarów. W tym roku obciąża salary cap na ponad 40 mln dolarów, a klubowy cashflow na 35 mln.

Problem pogłębiają wciąż trwające procesy o molestowanie seksualne. Oskarżenia są liczne, poważne, ale na razie nie doszło do żadnych rozstrzygnięć sądowych, ani oskarżeń kryminalnych (póki co to sprawy z powództwa cywilnego). Watson nie został uznany za winnego, nie jest zawieszony, ale niejasność całej sytuacji sprawia, że do zakończenia postępowań sądowych trudno będzie go traktować jako opcję dla drużyny potrzebującej rozgrywającego.

Jakie są najważniejsze potrzeby Texans? Przede wszystkim nowy właściciel, który wymiecie całą tą Stajnię Augiasza i zacznie od nowa. Jednak to póki co nie wchodzi w grę.

Tak naprawdę skład Texans jest wyjątkowo dziurawy. Przed rokiem oprali się głównie na weteranach niechcianych gdzie indziej, którzy otrzymali krótkie umowy. Drużyna potrzebuje wzmocnień właściwie na każdej pozycji, przy czym relatywnie najlepiej wygląda sytuacja na OT.

 

Jacksonville Jaguars

Miejsce pod salary cap: 56,1 mln dolarów

Kluczowi wolni agenci: WR D.J. Chark, OG Andrew Norwell, OT Cam Robinson, WR Laquon Treadwell

Wybory w drafcie 2022: 1,2,3,3,4,5,6,6,6,6,7,7

 

Pierwszy rok Trevora Lawrence’a w NFL daleki był od tego, co obiecywali draftowi specjaliści przed draftem 2021. Lawrence pokazał błyski niezwykłego talentu, który skłonił Jaguars do wybrania go z #1, ale w przekroju całego sezonu wypadł słabo. Naturalnie spory wpływ na to miała katastrofalna sytuacja, w jakiej został postawiony, z błazenadami Urbana Meyera na czele.

Doug Pederson to na pewno lepsza opcja niż Meyer, choćby dlatego że trudno o gorszą, niemniej powinien ułatwić Lawrencowi grę, zamiast utrudniać. Niestety z próżnego i Salomon nie naleje, więc najważniejszym zadaniem Jaguars na ten offseason jest otoczenia swojego młodego rozgrywającego jak najlepszym zestawem zawodników. Na szczęście mają do dyspozycji zarówno sporo pieniędzy na wolnych agentów, jak i 12 wyborów w nadchodzącym drafcie. Połowa tych wyborów to rundy 6-7, ale mają też do dyspozycji pierwszy wybór całego naboru.

Potrzeby w defensywie są spore, ale powinny zostać załatwione jedynie „przy okazji”. Dla Jaguars priorytetem musi być uratowanie kariery Lawrence’a. Dlaczego uratowanie? Nawet najbardziej utalentowany rozgrywający może nabrać złych nawyków i jeśli rozwój jego kariery na początku za bardzo spowolni, to potem te lata są nie do odrobienia. QB Jaguars daleki jest jeszcze od punktu bez powrotu, ale zbliża się do niego z każdym rozegranym meczem.

Zasoby klubowe powinny zostać przeznaczone przede wszystkim na liniowych i prawdziwego receivera #1, a w dalszej kolejności na tight enda i dalszych wide receiverów. Problemy defensywne można załatać tymczasowo weteranami ze średniej półki. Ta drużyna i tak nie powalczy w przyszłym roku o playoffy.

 

Zostań mecenasem bloga:
Zobacz też

10 komentarzy

 1. 1. Titans
  No niestety powierzenie gry Tanenhillowi powoduje, że jest tak a nie inaczej. Lepiej było jak Henry był zdrowy, ale w PO wrócił po długiej przerwie i musiało się skończyć tak a nie inaczej. Pewnie powalczą o wygranie dywizji, ale mimo wszystko w PO będzie trudno. Ciekawe jak zainwestują pieniądze i kto będzie ofiarą salary cap.

  2. Colts
  Tu pewnie jest pytanie, czy grać Wentzem czy może namówić Lucka do powrotu… choć to pewnie nierealne. Zmarnowanie takiego talentu, to ciężki grzech. W tym zespole podoba mi się GM, który daje tak kontrakty, aby nie ścinać z powodu salary cap.

  3. Texans
  Zastanawiam się dlaczego w zeszłym sezonie był taki a nie inny trener i czy obecny HC nie jest na rok. Zastanawia mnie też dlaczego Flores chciał iść w tę stajnię Augiasza chociaż on by mógł to poukładać i gdyby nie wyskoczył z pozwem, to pewnie miałby tę pracę. Ale wyszło jak wyszło. Caseirio próbuje to posprzątać, ale nie wiem na ile da radę. Stawiam na powtórkę z budową składu. Do tego rozwiązanie kwestii Watsona pozwoli na ustalenie wartości w przypadku trade’u.

  4. Jaguars
  Tu problemem jest GM i pewnie byłby lepszy HC, gdyby był inny GM. Ostatni draft pokazał, że wybieranie RB w 1 rundzie przy takich dziurach, to głupota. To na ile Jags się odbudują pokarze draft i jeśli będą wybierać tak jak ostatnio, to raczej Lawrence będzie kolejnym zmarnowanym talentem. Choć z racji numeru w drafcie pewnie dostanie szansę jeszcze gdzieś indziej.

  1. Czy Pederson to słaby HC? Poukładał Orły i z rozgrywającym drugiej czy nawet trzeciej kategorii przeszedł suchą nogą przez play-offs aż do Lombardiego. Wentz nigdy nie grał lepiej niż u Pedersona. Moim zdaniem ciężko było znaleźć na rynku lepszego kandydata z udokumentowanymi sukcesami.

    1. Byłby lepszy, zwłaszcza że warunkiem Leftwicha było zatrudnienie na stanowisku GM Adriana Wilsona

     1. W czym byłby lepszy? Był częścią drużyny, która wygrała majstra dzięki defensywie mając przy okazji na rozegraniu gościa, który najlepiej w historii czyta ustawienia obrony. Hę?

     2. Problemem jest GM w Jags. Jak się patrzy na historię jego draftów i to, że jeden HC (brat HC z Baltimore) musiał odejść po sukcesach z SF49, to zostawienie GM-a jest proszeniem się o kłopoty. Lawrence

      * tak wiem, że to Jim H. 🙂 i z SF49 w 4 lata był w SB i 3 razy w finale NFC

     3. Chyba zrozumiałem. Dzięki. Nie HC jest problemem ale.. 🙂

  1. Chętnie bym zobaczył Minshew w tej ekipie.Sądzę, że Minshew to solidny rozgrywający, który marnuje się jako opcja nr. 2 czy 3 na swojej pozycji i powinien dostać szanse jako starter w przyzwoitej ekipie bez QB(zostali tylko Colts)
   Do dziś trudno mi uwierzyć, że Jaguars sprzedali go praktycznie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *