Skąd się wzięły nazwy klubów NFL? Część 2: NFC

Są w NFL drużyny, które pod tą samą nazwą występują przeszło 100 lat. Inne wielokrotnie w ciągu swojej historii zmieniały tożsamość. Zapraszam was na dwuczęściowy artykuł, w którym pokrótce opowiem jak zmieniały się nazwy poszczególnych drużyn i skąd wzięła się ta pod którą występują obecnie.

Zobacz część 1: Skąd się wzięły nazwy klubów NFL? Część 1: AFC

 

Arizona Cardinals

To jeden z dwóch klubów-założycieli NFL, które istnieją do dzisiaj.1 Ich historia sięga XIX wieku i stanowi temat na osobną książkę, a nie tylko wpis, więc skupię się na samych zmianach nazw.

W 1898 r. w Chicago powstała amatorska drużyna futbolowa nazwana Morgan Athletic Club. Wkrótce potem przenieśli się na stadion Normal Park położony przy Racine Avenue. W związku z tym drużyna została przemianowana na Racine Normals. W 1901 r. zakupili komplet używanych czerwonych strojów od Uniwersytetu Chicago. Jak głosi legenda, założyciel drużyny Chris O’Brien miał powiedzieć, że mocno wypłowiałe uniformy mają kolor kardynalskiej czerwieni, a drużyna została przemianowana na Racine Street Cardinals. Sympatyczny ptaszek kardynał, będący dziś w logo drużyny, został dodany później.

Losy chicagowskiej ekipy były mocno pogmatwane. Zawiesiła działalność w latach 1906-1912. Po powrocie pograli kilka lat, nim dołączenie USA do I wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki zmusiła ich do ponownego wstrzymania operacji. W latach 1919-21 występowali jako Racine Cardinals, by wreszcie w 1922 r. zerwać z nazwą stadionu – część meczów rozgrywali na Comiskey Park, na który pod koniec dekady przenieśli wszystkie swoje mecze. Od 1922 do 1959 r. grali w NFL jako Chicago Cardinals.2

Przez całą dekadę lat 50-tych Cardinals wygrali w sumie 33 mecze. Ich lokalni rywale, Bears, zgarniali cała uwagę fanów i mediów. W tej sytuacji właściciele postanowili przenieść drużynę, na co NFL, pod presją konkurencji z AFL, w końcu wyraziła zgodę. Drużyna przeniosła się do St. Louis. Problem polegał na tym, że w tym mieście byli już (i dalej są) St. Louis Cardinals – profesjonalna drużyna baseballu. Przez niemal trzy dekady w mieście funkcjonowały dwie drużyny o identycznej nazwie, w związku z tym na ekipę NFL często mówiono „futbolowi Cardinals” w odróżnieniu od tych „oryginalnych”.

Pod koniec lat 80-tych nadszedł czas kolejnej przeprowadzki. Słabnące zainteresowanie miejscowych (związane z fatalną postawą drużyny) i przestarzały stadion, skłoniły właścicieli do przeprowadzki do Phoenix. Od 1988 r. drużyna była znana jako Phoenix Cardinals, tyle że… nie grali w Phoenix. Występowali na obiekcie uniwersytetu Arizona State w Tempe, na przedmieściach tej metropolii, podczas gdy nowy stadion miał powstać, ale kryzys przełomu lat 80/90 XX w. zahamował te plany.

W końcu, pod presją fanów, drużyna zmieniła nazwę na Arizona Cardinals i jako reprezentant całego stanu występuje w NFL od 1994 r.

 

Atlanta Falcons

Drużyna ze stanu Georgia należy do tych nielicznych ekip, które cała swoją historię spędziły w jednym mieście i pod jedną nazwą. Drużyna rozpoczęła grę w NFL w 1966 r., ale powstała już w 1965 r. W lokalnej prasie ogłoszono wówczas konkurs na nazwę. Ok. 40 osób zaproponowało „Sokoła”, ale oficjalną matką chrzestną została nauczycielka licealna Julia Elliott, która napisała w uzasadnieniu: „Sokół jest pełen dumy i godności, z wielką odwagą i wolą walki. Nigdy nie wypuszcza łupu. Jest zabójczy i ma dobrą tradycję w sporcie”.3

 

Carolina Panthers

Pantery to jeden z zespołów NFL, który reprezentuje nie tylko miasto, ale i stan. A właściwie dwa stany – Carolinę Północną i Południową.

W 1987 r. w tych stanach pojawiła się pierwsza profesjonalna drużyna sportowa – koszykarscy Charlotte Hornets (dziś grający jako New Orleans Pelicans). Jerry Richardson postanowił zebrać grupę biznesową, która sprowadzi NFL do Caroliny. Budowę nowego stadionu planował sfinansować całkowicie dzięki sprzedaży praw do zakupu biletów na dane miejsce (ang. Personal Seat License) i dzięki bezprecedensowemu wsparciu lokalnej społeczności mu się to udało. Przyznanie Carolinie drużyny NFL świętowano hucznie w obu stanach. Ekipa formalnie rezyduje w Charlotte w Carolinie Północnej, ale aglomeracja de facto siedzi okrakiem na granicy tych stanów.

Nazwę „Panthers” podobno wymyślił Mark Richardson, syn właściciela.

Ciekawostka – jednym z argumentów za nazwą „Panthers” dla drużyny futbolowej z Wrocławia był fakt, że Charlotte jest miastem partnerskim stolicy Dolnego Śląska.

 

Chicago Bears

To druga z drużyn – założycieli NFL, które do dziś grają w lidze.

Powstali w mieście Decatur w stanie Illinois, położonym niemal dokładnie pomiędzy Chicago, St. Louis i Indianapolis jako Decatur Staleys. Jak wiele drużyn w tamtych czasach byli przyzakładową ekipą, w tym wypadku firmy A. E. Staley’a4. George Halas, gwiazdor drużyny z pozycji enda, szybko przejął kontrolę nad ekipą, która świetnie radziła sobie na boisku, ale gorzej poza nim. Ostatecznie dogadał się ze Staley’em, który sprzedał mu drużynę i pozwolił przenieść do Chicago, choć jeszcze przez rok mieli utrzymać nazwę „Staleys”.

Gdy umowa na nazwę wygasła, drużyna została nazwana Bears. Nie wiadomo do końca skąd wzięła się nazwa, jednak najczęściej przyjmowana jest wersja z autobiografii Halasa. Podobno chciał on nawiązać do lokalnej baseballowej drużyny, Chicago Cubs (ang. Cub – szczenię, w tym wypadku drużyna posługuje się w logo niedźwiadkiem). Ale skoro gracze futbolowi są z reguły więksi od tych baseballowych, nie mogli być Niedźwiadkami, tylko Niedźwiedziami – Bears.

Od 1922 r. drużyna nieprzerwanie występuje pod obecną nazwą.

 

Dallas Cowboys

W 1960 r. Lamar Hunt próbował kupić lub założyć drużynę NFL w Dallas. Liga jednak odrzuciła jego propozycje, więc założył konkurencyjną ligę  – AFL i zespół Dallas Texans (dzisiejsi Kansas City Chiefs). Nie chcąc oddawać rynku walkowerem, NFL w ekspresowym tempie powołała w Dallas własną ekipę.

Początkowo zespół był znany pod mało ciekawą nazwą Steers (Stery). Po kilku tygodniach zostali przemianowani na Rangers. W mieście byli już baseballowi Dallas Rangers, którzy stali na granicy upadłości. Gdy ostatecznie baseballiści postanowili grać w sezonie 1960, właściciele ponownie przechrzcili drużynę futbolową, tym razem na Cowboys. Pod tą nazwą, stanowiącą nawiązanie do bogatego ranczerskiego dziedzictwa Teksasu, zespół znany jest nieprzerwanie do dziś.

 

Detroit Lions

Ekipa powstała w Portsmouth w stanie Ohio w 1928 r. W 1930 r. dołączyli do NFL jako Portsmouth Spartans. Na boisku odnosili spore sukcesy, gorzej poza nim. Portsmouth było drugim najmniejszym (po Green Bay) rynkiem NFL i nie było w stanie utrzymać drużyny. W 1934 r. klub kupił George Richards, właściciel jednej z rozgłośni radiowych w Detroit i przeprowadził zespół do tego miasta.

Po przeprowadzce przyjęli nazwę Lions. Richards chciał nawiązać do lokalnych baseballowych Detroit Tigers, ale i zasygnalizować, że buduje drużynę, która będzie królem NFL, tak jak lew jest królem zwierząt.

 

Green Bay Packers

Kiedy w 1919 r. Curly Lambeau zakładał profesjonalną drużynę futbolu w małym miasteczku Green Bay, uprosił pracodawcę o wyłożenie 500 dolarów na stroje dla ekipy. Tym pracodawcą było Indian Packing Comany, przekształcone później w Acme Packing Company. W efekcie nazwa sponsora trafiła do nazwy drużyny.

Jak głosi legenda Lambeau chciał nazwać drużynę Indians, ale jego dziewczyna przekonała go, że Packers będzie lepsze. Acme Packing Company splajtowała w czasie II wojny światowej, ale Green Bay Packers dalej grają pod tą samą nazwą i popularnością wielokrotnie przewyższyli niegdysiejszego sponsora.

 

Los Angeles Rams

Aktualni mistrzowie NFL zostali założeni w 1936 r. w Cleveland. Od samego początku drużyna nazywała się Rams, czyli Barany. Co do źródła tej nazwy mamy kilka niewykluczających się wzajemnie historii. Jedna głosi, że właściciele wybrali tę nazwę, bo była krótka i dobrze prezentowała się w nagłówkach prasowych. Druga, że właściciele byli fanami drużyny nowojorskiego Uniwersytetu Fordham, ówczesnej sportowej potęgi, nazywanej właśnie Rams.

Tuż po zakończeniu II wojny światowej drużyna przeniosła się do Los Angeles, korzystając ze zniesienia wojennych restrykcji na podróże. Mimo że w 1945 r. sięgnęli po mistrzostwo, mieli drugą najniższą średnią widzów w lidze, a nowo założeni Cleveland Browns dysponowali znacznie bogatszym właścicielem i składem wypełnionym popularnymi lokalnymi graczami. Przeprowadzka Rams do LA sprawiła, że NFL stała się pierwszą w historii USA ligą z zespołami na obu wybrzeżach.

Na początku lat 90-tych XX wieku klub, niezdolny dogadać się z lokalnymi władzami odnośnie nowego stadionu, zaczął rozglądać się za nowym domem. Ostatecznie przed sezonem 1995 przenieśli się do St. Louis.

Powrót LA Rams nastąpił w 2016 r., a spowodował go, a jakże, spór o nowy stadion. Tym razem właściciel drużyny, Stan Kroenke, wybudował potężny nowy kompleks sportowo – rozrywkowy, do którego (jako najemcy) wprowadzili się również Chargers.

 

Minnesota Vikings

Początkowo mieli dołączyć do AFL, ale ostatecznie zdecydowali się na start w NFL, a ich miejsce zajęli Oakland Raiders. Drużyna miała w swojej historii trzy obiekty, wszystkie w obszarze metropolitalnym Minneapolis-Saint Paul (znanym jako Twin Cities). Początkowo planowano umieścić Minneapolis lub Minneapolis-Saint Paul w nazwie zespołu, ale ostatecznie właściciele zdecydowali się na Minnesota.

Nazwa Vikings oddaje znaczenie Minneapolis jako centrum kultury dla amerykanów o skandynawskich korzeniach, podobnie jak Chicago jest centrum amerykańskiej Polonii.

 

New Orleans Saints

Drużyna NFL w największym mieście Luizjany to pochodna zjednoczenia NFL i AFL. Takie zjednoczenie naruszało amerykańskie prawo antymonopolowe i wymagało specjalnej zgody Kongresu w formie ustawy. Kongresmeni z Luizjany, w zamian za pomoc, zażądali powołania drużyny w Nowym Orleanie. NFL ogłosiła to 1 listopada 1966 r.

Katolicy wciąż stanowią w Nowym Orleanie największą grupę religijną, a ich dominacja w latach 60-tych XX w. była jeszcze większa niż dziś. Stąd nazwa klubu, będąca nawiązaniem do dnia jego powstania – 1 listopada to katolicki Dzień Wszystkich Świętych. Z kolei logo – fleur-de-lis – to symbol miasta i nawiązanie do jego francuskich korzeni.

 

New York Giants

W 1919 r. właściciel baseballowej drużyny New York Giants (dzisiejsi San Francisco Giants) postanowił zorganizować profesjonalną drużynę futbolu pod tą samą nazwą. W 1921 r. dołączyli do NFL jako Brooklyn Giants, zagrali dwa mecze, odłączyli się i w 1923 r. splajtowali. Dwa lata później NFL chciała wrócić do Nowego Jorku i zaproponowali odtworzenie drużyny Billy’emu Gibsonowi, właścicielowi Brooklyn Giants. Ten jednak odesłał ich do bukmachera Tima Mary. Mara wyłożył 500 dolarów (odpowiednik ok. 8 260 dolarów w 2022 r) na licencję NFL i powołał do życia obecnych New York Giants. Drużyna pozostaje własnością jego rodziny do dziś.

Co ciekawe formalnie drużyna nazywała i wciąż nazywa się New York Football Giants, dla odróżnienia od klubu baseballowego, choć tej dłuższej nazwy nie używa się nigdzie poza oficjalnymi dokumentami.

 

Philadelphia Eagles

Pierwszą drużyną NFL z Filadelfii byli Frankford Yellow Jackets. Splajtowali w 1931 r. Dwa lata później Bert Bell i Lud Wray powołali do życia nowy klub. Od ligi kupili nie tylko licencję, ale i prawa do wszystkich aktywów „Żółtych Kurtek”.

1933 r. stanowił szczyt Wielkiego Kryzysu w USA. Nowi właściciele drużyny postanowili nawiązać do pakietu ustaw ratunkowych prezydenta Franklina D. Roosevelta, zwanego Nowym Ładem. Jedną z powołanych instytucji była National Recovery Administration, której symbolem był błękitny orzeł. Tak jak orzeł miał być symbolem odrodzenia gospodarki USA, tak Orły miały być symbolem odrodzenia futbolu w Filadelfii. NRA przetrwała tylko dwa lata, Philadelphia Eagles grają pod swoją nazwą do dziś.

 

San Francisco 49ers

O ile sama historia 49ers jest ciekawa i pełna zwrotów akcji, o tyle ich nazwa pozostawała stabilna przez całe istnienie klubu.

49ers upamiętnia pionierów, którzy napłynęli do Kalifornii w 1849 r. na wieść o odkryciu złota – w ciągu dwudziestu lat San Francisco z miasteczka zamieszkałego przez kilkaset osób stało się metropolią liczącą ok. 150 tys. mieszkańców (10. największym miastem w ówczesnym USA).

 

Seattle Seahawks

Jednym z punktów porozumienia, które powołało nową NFL po zjednoczeniu z AFL, było powiększenie rozgrywek z 26 do 28 zespołów. Jednym z najważniejszych kandydatów było Seattle. Początkowo wydawało się, że mogą się tam przenieść Buffalo Bills, jednak projekt szybko upadł i do rywalizacji o klub przystąpiły dwie grupy ze stanu Waszyngton: jedna pod nazwą Seattle Kings, druga jako Seattle Proffesional Football Inc. Ostatecznie to ten drugi podmiot otrzymał licencję, jednak nikt nie miał wątpliwości, że klub ostatecznie będzie nazywał się inaczej.

Seahawks to efekt konkursu na nazwę ogłoszonego w lokalnych mediach. Ok. 20 tys. osób zaproponowało ok. 1,7 tys. różnych nazw. Do finału weszło pięć: Sockeyes, Mariners, Olympics, Evergreens, and Seahawks. Ostatecznie, po konsultacjach z ówczesnym komisarzem, właściciele klubu wybrali tą ostatnią.

Co ciekawe nie ma zgody co do tego czym właściwie jest seahawk. Anglojęzyczni ornitolodzy nie znają takiego gatunku ptaka. Niektóre gatunki rybołowów określane są jako sea hawk (pisane oddzielnie), czasami popularnie mówi się tak na niektóre gatunki wydrzyków. Z kolei przez pewien czas jako żywa maskotka klubu występował myszołów i to z gatunku występującego naturalnie na dalekiej północy, znacznie dalej niż Seattle (Alaska i Kanada). Dla odmiany w ich logo znajduje się ptak gromu w stylistyce inspirowanej religijnymi maskami lokalnego plemienia Kwakwaka’wakw.

 

Tampa Bay Bauccaneers

Przez pewien czas wydawało się, że w Tampie mogą wylądować Bills albo Patriots którzy spierali się z lokalnymi władzami o nowe stadiony. Jednak ostatecznie do Tampy trafił drugi (obok Seahawks) nowy klub lat 70-tych XX wieku.

Nazwę wybrał specjalny komitet powołany przez klub, który podobno zdecydował się na Buccaneers po przeanalizowaniu ok. 400 możliwości. Tym terminem (spolszczanym czasem jako bukanierzy) określano XVII i XVIII-wiecznych piratów oraz korsarzy grasujących w rejonie Karaibów.

 

Washington Commanders

Historia drużyny ze stolicy USA zaczęła się w Bostonie w 1932 r. Nazwani zostali Boston Braves, jak drużyna baseballowa, na której stadionie grali, jednak już po roku zmienili nazwę na Redskins. Jedna z teorii głosi, że chcieli uhonorować w tej sposób swojego trenera, który podobno miał wśród przodków Indian Dakota (Siuksów). Inna, że właściciele chcieli odróżnić się od Braves, a jednocześnie nawiązać do poprzedniej nazwy.5

Przed sezonem 1937 drużyna przeniosła się z Bostonu do Waszyngtonu D.C. Jak mówił właściciel niemal 20 lat później, przenieśli się, bo bostońskie media poświęcały więcej miejsca kobiecemu hokejowi na trawie niż Redskins.

Drużyna grała jako Washington Redskins przez ponad 80 lat, jednak pod koniec XX wieku nazwa zaczęła budzić kontrowersje. Wiele osób, zwłaszcza z kręgów indiańskich, zaczęło zwracać uwagę, że określenie „Redskin” to pogardliwe i rasistowskie miano rdzennych Amerykanów. Mimo wieloletniej presji właściciel, Dan Snyder, nie zamierzał zmieniać historycznej nazwy. Ostatecznie ugiął się przed sezonem 2020 pod presją fanów, mediów i sponsorów.

Przez dwa sezony ekipa grała po prostu jako Washington Football Team, podczas gdy specjalny komitet szukał nowej nazwy. Przez pewien czas wydawało się, że drużyna pozostanie znana jako WFT (albo WTF, jak dodawali co niektórzy). Wśród kandydatów były też Armada, Presidents, Brigade, Red Hogs, Red Wolves i Defenders. Wreszcie w lutym 2022 r. drużyna przyjęła nazwę Washington Commanders.

 

Zostań mecenasem bloga:
  1. Drugim są Chicago Bears. Green Bay Packers istnieli już w momencie założenia ligi, ale dołączyli do niej rok później.
  2. Poza krótkim epizodem w 1944 r., gdy w związku z brakami wśród powoływanych na front graczy połączyli się na jeden sezon z Pittsburgh Steelers i byli znani jako Card-Pitt, dla rywali „Carpets”.
  3. „The falcon is proud and dignified, with great courage and fight. It never drops its prey. It’s deadly and has a great sporting tradition.”
  4. Firma istnieje do dziś jako Primary Products Ingredients Americas LLC, choć z Chicago Bears nie ma nic wspólnego już od bardzo dawna
  5. Mianem „Braves” XIX-wieczne źródła określają wojowników wywodzących się spośród szeroko rozumianych Indian Prerii walczących przeciwko białym

Zobacz też

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *