NFL, tydzień 16 – Scenariusze na końcówkę sezonu

Niemal cały sezon zasadniczy NFL za nami – każdemu zespołowi pozostało do rozegrania po dwa mecze. Dwie drużyny są już pewne wygranej w dywizji, sześć udziału w playoffach, a osiem na pewno nie zakwalifikuje się do decydującej fazy sezonu. Pozostali uczestnicy playoffów oraz ich rozstawienie pozostają nieznane. Dziś przyjrzymy się każdej z drużyn, która ma choćby najmniejsze szanse na playoffy. Jakie jest prawdopodobieństwo udziału? jaki jest najlepszy i najgorszy scenariusz? Co muszą zrobić, by się ziścił?

Prawdopodobieństwo udziału w playoffach oraz zajęcia określonych miejsc na podstawie DVOA za ftnfantasy.com. Drużyny w kolejności miejsc w tabeli playoffowej po 16. tygodniu rozgrywek.

Więcej o tym jak układa się tabelę przy tym samym bilansie, czyli tiebreakerach.

 

AFC

1. Baltimore Ravens (12-3)

Pozostałe mecze: MIA, PIT
Szansa na playoffy: 100%
Najlepszy możliwy scenariusz: 1. miejsce w AFC (78,5%)
Najgorszy możliwy scenariusz: 5. miejsce w AFC (1,8%)

Dzięki imponującemu wyjazdowemu zwycięstwu w San Francisco sytuacja Ravens stała się bardzo komfortowa. Jeśli wygrają za tydzień u siebie z Dolphins, zapewnią sobie pierwsze miejsce przed playoffami i będą mogli dać odpocząć starterom w ostatnim tygodniu. Jednak porażka znacząco skomplikuje ich końcówkę sezonu. W takiej sytuacji, by zająć 1. miejsce w AFC będą musieli nie tylko wygrać ze Steelers w ostatniej kolejce, ale i liczyć, że Miami nie wygrają u siebie z Bills (remis premiuje Ravens).

W przypadku porażki z Dolphins, Ravens mogą również stracić pierwsze miejsce w dywizji. Do tego jednak potrzebne by były dwie porażki Baltimore połączone z kompletem wygranych Browns. W przypadku wygranej ze Steelers najgorszym wynikiem drużyny Johna Harbaugha będzie 2. miejsce w AFC.

 

2. Miami Dolphins (11-4)

Pozostałe mecze: @BAL, BUF
Szansa na playoffy: 100%
Najlepszy możliwy scenariusz: 1. miejsce w AFC (20,9%)
Najgorszy możliwy scenariusz: 6. miejsce w AFC (19,3%)

Plus: Delfiny kontrolują własne przeznaczenie. Dwie wygrane i kończą sezon na pozycji lidera konferencji i mają wolne w pierwszej rundzie playoffów.

Minus: końcówka sezonu jest bardzo trudna.

Jeśli Miami przegrają na wyjeździe z Ravens, a Bills rozprawią się u siebie ze słabymi Patriots, to spotkanie w Miami w ostatniej kolejce zmieni się w mecz o tytuł w dywizji. Dolphins będą w nim faworytem, zwłaszcza że w Miami gra się ciężko, a Bills są w tym roku znacząco słabsi na wyjazdach, ale to i tak byłaby niezbyt komfortowa sytuacja.

Miami mogą skończyć jeszcze na trzecim miejscu w mało prawdopodobnym scenariuszu, jeśli przegrają oba mecze, Bills przegrają z Patriots, a Chiefs wygrają oba swoje mecze. Jeśli Dolphins nie wygrają dywizji, prawdopodobnie skończą na szóstej lokacie, chyba że Browns również nic nie wygrają do końca rozgrywek.

Jest jeszcze opcja, w której wygrywają w Baltimore, ale przegrywają z Bills. W tej sytuacji lądują na drugim miejscu, chyba że Ravens nie zdołają uporać się u siebie ze Steelers.

 

3. Kansas City Chiefs (9-6)

Pozostałe mecze: CIN, @LAC
Szansa na playoffy: 97,2%
Najlepszy możliwy scenariusz: 2. miejsce w AFC (1,7%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (2,8%)

Jeszcze miesiąc temu scenariusz „Chiefs nie wygrywają dywizji” znajdował się gdzieś w okolicy bajek o kijach-samobijach i historii o gadającym niedźwiadku ze Stumilowego Lasu. Wciąż jest mało prawdopodobny, a Chiefs z przeszło 90% prawdopodobieństwem skończą sezon zasadniczy z 8. z rzędu wygraną w dywizji i 9. z rzędu awansem do playoffów. Jednak trzy przegrane w czterech ostatnich meczach, w tym absolutnie kluczowa z Raiders, mocno nadszarpnęły wiarę fanów w tegoroczny zespół Andy’ego Reida.

KC potrzebują jednego zwycięstwa w dwóch ostatnich meczach, by zapewnić sobie wygraną w AFC West. Przy dwóch wygranych mogą myśleć o 2. miejscu w konferencji, ale potrzebowaliby do tego dwóch porażek Miami.

Sytuacja diametralnie się zmienia, jeśli przegrają oba swoje mecze. Wówczas jeśli Raiders lub Broncos odniosą komplet zwycięstw, to oni wygrają dywizję. Nie będą to jednak obie drużyny, bo w ostatniej kolejce grają przeciwko sobie, więc KC niżej niż 2. miejsce w dywizji nie spadną. Jednak wówczas będzie im ciężko o dziką kartę, zwłaszcza że jeden z głównych kontrkandydatów – Cincinnati Bengals – będą mieli na koncie bezpośrednią wygraną. Także Texans i Colts będą mieli w tej sytuacji lepsze tiebreakery.

 

4. Jacksonville Jaguars (8-7)

Pozostałe mecze: CAR, @TEN
Szansa na playoffy: 72,4%
Najlepszy możliwy scenariusz: 3. miejsce w AFC (3,2%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (27,6%)

Dwie wygrane dają Jaguars pierwsze miejsce w dywizji i rozstawienie z #4, a jeśli Chiefs przegrają oba mecze to nawet z #3 w playoffach. Przeciwnicy nie są zbyt wymagający, jednak po czterech porażkach z rzędu sytuacja drużyny z Florydy daleka jest od spokojnej.

Wygrana z Titans w ostatniej kolejce daje im wszystkie możliwe tiebreakery w ramach dywizji, a z Texans wygrali oba mecze sezonu zasadniczego. Jednak najpierw muszą skończyć z bilansem minimum takim samym jak Colts i Texans, a te trzy drużyny mają po 16. tygodniu tyle samo wygranych. Dlatego Jaguary nie mogą sobie pozwolić na wpadkę, zwłaszcza że rywalizacja o dziką kartę jest bardzo zażarta i choć jedna wygrana powinna im dać ostatnie premiowane awansem miejsce, przy dwóch niemal na pewno wypadają z postseason.

 

5. Cleveland Browns (10-5)

Pozostałe mecze: NYJ, @CIN
Szansa na playoffy: 100%
Najlepszy możliwy scenariusz: 1. miejsce w AFC (0,6%)
Najgorszy możliwy scenariusz: 6. miejsce w AFC (4,9%)

Browns mają trzeci najlepszy bilans w AFC, ale niestety są w dywizji z Ravens. Dlatego prawdopodobnie będą musieli zadowolić się dziką kartą i wyjazdowym meczem ze zwycięzcą AFC South lub AFC West w pierwszej rundzie. Wystarczy im jedna wygrana, by zapewnić sobie rozstawienie z #5. Mogą spaść lokatę niżej, jeśli przegrają oba mecze, a Bills oba wygrają.

Żeby poprawić pozycję potrzebują dwóch wygranych i kompletu przegranych Ravens. Wówczas wygrają dywizję i wskoczą na drugie miejsce lub, w przypadku minimum jednej porażki Miami, nawet na 1. miejsce w AFC.

 

6. Buffalo Bills (9-6)

Pozostałe mecze: NE, @MIA
Szansa na playoffy: 88,0%
Najlepszy możliwy scenariusz: 2. miejsce w AFC (22,3%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (12,0%)

Największy kryzys już chyba za drużyną z północnej części stanu Nowy Jork. Wygrali 4 z 5 ostatnich meczów i mają realną szansę na wygranie dywizji. Jeśli Dolphins przegrają na wyjeździe z Ravens (prawdopodobne) wówczas w ostatniej kolejce zmierzą się z Miami o wygraną w dywizji. Na Florydzie Bills nie będą faworytami, ale też ich wygranej nie można wykluczyć. Do tego potrzebują jeszcze wygranej w 17. kolejce z Patriots co wydaje się pewne, ale już raz w tym roku z Billem Belichickiem przegrali.

To scenariusz najlepszy. A co z gorszymi? Za ich plecami czają się cztery drużyny z bilansem 8-7 i Bills będą mieli prawdopodobnie gorsze tiebreakery od każdej z nich. Oczywiście jeśli wygrają z Patriots mało prawdopodobne jest, by dwie z tych drużyn odniosły komplet wygranych do końca sezonu (zwłaszcza że Texans i Colts grają przeciwko sobie), ale nie można tego wykluczyć. Przy dwóch porażkach Bills playoffy są bardzo mało prawdopodobne.

 

7. Indianapolis Colts (8-7)

Pozostałe mecze: LV, @HOU
Szansa na playoffy: 42,4%
Najlepszy możliwy scenariusz: 3. miejsce w AFC (1,2%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (57,6%)

Wchodzimy w obszar kompletnego miszmaszu. Tutaj scenariuszy jest zbyt wiele, by je omówić, dlatego przejdziemy jedynie najbardziej prawdopodobne. Najważniejsze dla Colts: nawet jeśli wygrają dwa mecze mogą odpaść z playoffów. To dlatego, że przegrali bezpośredni mecz z Bengals. W tej chwili „osłaniają” ich Steelers, którzy mają tiebreaker wyższego rzędu (dywizyjny). Jeśli Colts, Steelers i Bengals skończą z tym samym bilansem, to Colts prawdopodobnie będą pierwsi. Jednak jeśli Steelers będą mieli gorszy bilans i nie będą „wpadali” w tiebreaker, to Bengals będą wyżej w tabeli.

Jeśli Colts wygrają w Houston, to wyprzedzą Texans w każdym wypadku, bo będą mieli dwa wygrane mecze, jednak bez tej wygranej nie mają co marzyć o playoffach. Paradoksalnie, jeśli Jaguars przegrają choć jeden mecz, a Colts wygrają oba, to mogą liczyć na wygraną w dywizji, a przy dwóch porażkach Chiefs nawet na rozstawienie z #3.

Najpierw trzeba jednak wygrać z Las Vegas. Gdyby to Raiders wyszli z meczu zwycięsko, wyprzedzą Colts w tabeli z kluczowym tiebreakerem, czyli bezpośrednią wygraną.

 

8. Houston Texans (8-7)

Pozostałe mecze: TEN, @IND
Szansa na playoffy: 47,5%
Najlepszy możliwy scenariusz: 3. miejsce w AFC (1,3%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (52,5%)

Teoretycznie Texans mogą awansować do playoffów bez wygrania w ostatniej kolejce w Indianapolis, ale w praktyce jest to mało prawdopodobne. Najważniejsze, że mają tiebreaker z dwoma pozostałymi najgroźniejszymi rywalami, bo w sezonie zasadniczym pokonali zarówno Bengals jak Steelers. W przypadku kompletu wygranych i potknięcia Jaguars będą nawet mistrzami dywizji. Niestety jeśli zarówno Texans jak Jaguars zaliczą komplet wygranych, tiebreaker będzie po stronie drużyny z Florydy, choć w takiej sytuacji Houston wejdzie z dziką kartą do playoffów.

Przy dwóch porażkach Texans na pewno kończą sezon, ale co w sytuacji, jeśli wygrają z Titans i przegrają z Colts? Wówczas na pewno będą za drużyną z Indianapolis. Muszą wówczas liczyć, że Bills przegrają oba swoje mecze, Steelers i Bengals odniosą maksymalnie jedno zwycięstwo, a Raiders nie wygrają obu swoich meczów. Ewentualnie jeden z tych warunków może być wymieniony na dwie porażki Jaguars.

Przy tym wszystkim najważniejszym czynnikiem wpływającym na szanse Texans będzie powrót do zdrowia i formy C.J. Strouda po wstrząśnieniu mózgu. Póki co ćwiczy w ograniczonym zakresie z drużyną, ale nie ma jeszcze zgody lekarzy na powrót do gry.

 

9. Pittsburgh Steelers (8-7)

Pozostałe mecze: @SEA, @BAL
Szansa na playoffy: 9,9%
Najlepszy możliwy scenariusz: 6. miejsce w AFC (3,5%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (90,1%)

Wygrana przeciwko Bengals uratowała sezon Steelers. Nie tylko wciąż mają ten sam bilans co drużyna na 7. miejscu w AFC, ale i zyskali tiebreaker nad bezpośrednim rywalem w walce o awans. Jednak ich szanse na playoffy wciąż są niskie. To kombinacja kilku czynników: słabości samych Steelers, trudnych rywali na koniec sezonu i to na wyjazdach, a także stanu ich tiebreakerów. Stalowi mają na końcu bezpośrednie porażki z Jaguars, Colts i Texans. Dlatego ich szanse wyglądają wyjątkowo mizernie z tylko jedną wygraną.

Nawet przy dwóch wygranych muszą jeszcze liczyć na porażkę dwóch drużyn spośród Jaguars, Texans, Colts albo Bills.

 

10. Cincinnati Bengals (8-7)

Pozostałe mecze: @KC, CLE
Szansa na playoffy: 15,5%
Najlepszy możliwy scenariusz: 6. miejsce w AFC (6,3%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (84,5%)

Największym problemem Cincinnati są słabe tiebreakery. Co prawda mają przewagę bezpośrednich zwycięstw nad Colts, Jaguars i Bills, ale muszą liczyć na lepszy bilans niż Steelers, bo przy każdym „remisie” będą niżej w tabeli. Mają też fatalny bilans w ramach konferencji (3-7), co będzie miało ogromne znaczenie jeśli kilka zespołów skończy sezon z  tym samym bilansem.

Najważniejsze, żeby Steelers przegrali minimum jedno spotkanie. Przy ich wyjeździe do Baltimore wydaje się to niemal pewne, ale trzeba pamiętać, że Ravens już za tydzień mogą sobie zapewnić 1. miejsce w AFC i ostatni mecz grać rezerwami. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, a Bengals wygrają oba swoje mecze, potrzebują jeszcze spełnienia jednego z warunków: porażka Bills lub minimum jednej porażki w wykonaniu dwóch z trzech walczących o playoffy drużyn AFC South.

 

11. Las Vegas Raiders (7-8)

Pozostałe mecze: @IND, DEN
Szansa na playoffy: 22%
Najlepszy możliwy scenariusz: 3. miejsce w AFC (0,7%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (78%)

Niespodziewana wygrana Raiders w Kansas City sprawiła, że mimo fatalnego sezonu wciąż mają szansę na wygraną dywizji. Potrzebują „tylko” kompletu swoich wygranych i dwóch porażek Chiefs. Każda ich porażka w praktyce eliminuje ich z playoffów (teoretycznie są scenariusze, w których wchodzą do playoffów z bilansem 8-9, choć skrajnie mało prawdopodobne), więc rozpatrujemy tylko scenariusze z dwoma wygranymi drużyny z Miasta Grzechu.

Jeśli nie uda się wygrać dywizji, wkraczamy w świat tiebreakerów. Tu Raiders mają niezły bilans w ramach konferencji. Muszą liczyć na przynajmniej jedną porażkę Texans, Steelers i Bengals z dwoma przegranymi Colts (za jedną mogą być sami odpowiedzialni). Ewentualnie zamiast dwóch porażek Colts może być opcja, gdy Indianapolis wygrywają dywizję, wówczas Raiders wyprzedzą również Jags.

 

12. Denver Broncos (7-8)

Pozostałe mecze: LAC, @LV
Szansa na playoffy: 5%
Najlepszy możliwy scenariusz: 3. miejsce w AFC (0,3%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (95%)

Komplet zwycięstw połączony z dwoma porażkami Chiefs daje im wygraną w dywizji. Jest też szansa na dziką kartę, ale przy ich relatywnie słabych tiebreakerach wymaga niezwykle korzystnego układu spotkań. Jednak fakt, że Sean Payton posadził na ławce Russella Wilsona do końca sezonu, by zachować „finansową elastyczność” na nadchodzący offseason (czytaj: by nie weszły w życie gwarancje od kontuzji w umowie Wilsona) wskazuje, że w drużynie nie ma wielkiej wiary w powodzenie.

 

NFC

1. San Francisco 49ers (11-4)

Pozostałe mecze: @WAS, LAR
Szansa na playoffy: 100%
Najlepszy możliwy scenariusz: 1. miejsce w NFC (82,8%)
Najgorszy możliwy scenariusz: 3. miejsce w NFC (4,7%)

Porażka 49ers z Baltimore nieco skomplikowała ich sytuację, ale wciąż mają zapewnione pierwsze miejsce w dywizji i są przytłaczającymi faworytami do wygrania konferencji. Głównie dlatego, że wystarczą im dwie wygrane, a w obu meczach będą zdecydowanymi faworytami. Problem może się pojawić w przypadku porażki, bo tak Eagles jak Lions mają identyczny bilans, więc mogą ich wówczas wyprzedzić w tabeli.

 

2. Philadelphia Eagles (11-4)

Pozostałe mecze: ARI, @NYG
Szansa na playoffy: 100%
Najlepszy możliwy scenariusz: 1. miejsce w NFC (10,9%)
Najgorszy możliwy scenariusz: 5. miejsce w NFC (22,6%)

Dwie wygrane zapewniają Orłom dywizję, a w przypadku wpadki 49ers mogą dać nawet pierwsze miejsce w konferencji. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy dwóch wygranych Lions najprawdopodobniej to Lwy będą wyżej niż Eagles, bo zmieni się kluczowy tiebreaker strength of victory, co może zepchnąć Eagles na trzecią lokatę.

Niewątpliwym plusem jest fakt, że Lions grają z Cowboys w 17. kolejce. Przy wygranej Cowboys, Eagles mogą mieć lepszy bilans niż Detroit. Przy wygranej Lions, Cowboys są w praktyce wyeliminowani z walki o dywizję, choć przy wygranej Dallas w ostatniej kolejce i dwóch porażkach Eagles to wciąż Kowboje będą wyżej, podobnie jak w każdym innym scenariuszu, gdzie drużyny te kończą z równym bilansem.

 

3. Detroit Lions (11-4)

Pozostałe mecze: @DAL, MIN
Szansa na playoffy: 100%
Najlepszy możliwy scenariusz: 1. miejsce w NFC (5,9%)
Najgorszy możliwy scenariusz: 3. miejsce w NFC (71,5%)

Przy dwóch wygranych mają minimum 2. miejsce w NFC z szansą na 1., jeśli 49ers przegrają choć jeden mecz. Kluczowe będzie spotkanie przeciwko Dallas. Jednak nawet przy komplecie porażek Lwy nie spadną niżej niż są w tej chwili i nikt im nie odbierze pierwszego mistrzostwa dywizji od 1993 r.

 

4. Tampa Bay Buccaneers (8-7)

Pozostałe mecze: NO, @CAR
Szansa na playoffy: 91,6%
Najlepszy możliwy scenariusz: 4. miejsce w NFC (91,4%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (8,4%)

Prowadzenie w NFC South jedną wygraną to jak przepaść. Jeśli Bucs wygrają jeden z dwóch meczów są już pewni wygranej w dywizji i rozstawienia w playoffach z #4. Jednak przy dwóch przegranych niemal na pewno wypadają z playoffów – na dziką kartę mogą liczyć wyłącznie w wypadku kompletu porażek Rams, Vikings i Seahawks.

 

5. Dallas Cowboys (10-5)

Pozostałe mecze: DET, @WAS
Szansa na playoffy: 100%
Najlepszy możliwy scenariusz: 1. miejsce w NFC (0,4%)
Najgorszy możliwy scenariusz: 5. miejsce w NFC (77,4%)

Cowboys są w tej komfortowej sytuacji, że niżej w tabeli nie spadną. Mogą wygrać dywizję, jeśli wygrają jeden mecz więcej niż Eagles. W tym wypadku jest nawet szansa na wygranie konferencji, jeśli 49ers przegrają oba swoje spotkania. Kluczowy będzie nadchodzący mecz z Lions, który nie tylko może im dać szansę na wygranie dywizji, ale i tiebreaker nad Detroit w końcowej tabeli.

 

6. Los Angeles Rams (8-7)

Pozostałe mecze: @NYG, @SF
Szansa na playoffy: 69,9%
Najlepszy możliwy scenariusz: 6. miejsce w NFC (41,4%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (30,1%)

Dwie wygrane i Rams wchodzą rozstawieni z #6. Problematyczny będzie jednak ten drugi mecz z Niners na wyjeździe, w którym SF prawdopodobnie nie będą mogli wystawić rezerw, bo wciąż będą walczyli o #1 w NFC.

W takim razie załóżmy, że Rams przegrywają drugi mecz. Co wtedy? Mogą wypaść z playoffów, jeśli komplet zwycięstw odniosą zarówno Seahawks jak Packers/Vikings. Packers i Vikings grają przeciwko sobie, więc tylko jedna z tych drużyn może odnieść dwie wygrane.

Przy dwóch porażkach szanse Rams na postseason są czysto iluzoryczne.

 

7. Seattle Seahawks (8-7)

Pozostałe mecze: PIT, @ ARI
Szansa na playoffy: 67,5%
Najlepszy możliwy scenariusz: 6. miejsce w NFC (36,9%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (32,5%)

Tak jak w przypadku rywali z dywizji, dwie wygrane zapewniają Seattle awans do playoffów. Mają też łatwiejszy zestaw rywali niż Rams. Jedyna wada – w przypadku tego samego bilansu zawsze będą za LA, bo przegrali oba bezpośrednie mecze.

W przypadku jednej porażki muszą liczyć, że Rams przegrają oba mecze, a ani Minnesota ani Green Bay nie odniosą kompletu wygranych, co jest o tyle utrudnione, że grają przeciwko sobie, więc jedna wygrana któregoś z tych zespołów jest niemal gwarantowana.

 

8. Minnesota Vikings (7-8)

Pozostałe mecze: GB, @DET
Szansa na playoffy: 31,5%
Najlepszy możliwy scenariusz: 6. miejsce w NFC (12,5%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (68,5%)

Kluczowy będzie mecz z Packers. Porażka w praktyce eliminuje Vikings z playoffów. Jednak nawet jeśli wygrają, czeka ich trudny wyjazd do Detroit. Wygrana w obu meczach w połączeniu z przynajmniej jedną porażką Rams lub Seahawks daje im playoffy. Co jednak, jeśli nie pokonają Lions?

Wówczas potrzebują dwóch porażek Rams i Seahawks oraz minimum jednej Falcons i Saints. Łatwizna.

 

9. Atlanta Falcons (7-8)

Pozostałe mecze: @CHI, @NO
Szansa na playoffy: 6,3%
Najlepszy możliwy scenariusz: 4. miejsce w NFC (3,1%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (93,7%)

Jeśli Buccaneers przegrają oba swoje spotkania, a Falcons i Saints wygrają w 17. kolejce, to ich ostatni mecz w sezonie będzie bezpośrednim starciem o dywizję.

Co jeśli dywizja jest poza zasięgiem? Dwie wygrane, połączone z kompletem porażek Rams i Seahawks oraz minimum jedną porażką Vikings lub Packers da Atlancie playoffy.

 

10. Green Bay Packers (7-8)

Pozostałe mecze: @MIN, CHI
Szansa na playoffy: 19,8%
Najlepszy możliwy scenariusz: 6. miejsce w NFC (8,0%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (80,2%)

Sytuacja Packers jest właściwie identyczna jak Vikings: potrzebują dwóch wygranych i minimum jednej porażki Rams lub Seahawks. Sytuację komplikuje fakt, że mecz z Vikings grają na wyjeździe. Gdyby pokonali Vikings, a przegrali z Bears, potrzebują dwóch porażek Rams i Seahawks oraz minimum jednej Falcons i Saints. Ten sam układ daje im awans jeśli przegrają z Wikingami, ale pokonają Miśki.

 

11. New Orleans Saints (7-8)

Pozostałe mecze: @TB, ATL
Szansa na playoffy: 9,3%
Najlepszy możliwy scenariusz: 4. miejsce w NFC (5,5%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (90,7%)

Sytuacja Saints jest niemal identyczna jak Falcons. Niemal, bo są dwie istotne różnice. Po pierwsze Saints mogą zadbać o jedną z porażek Tampy, niezbędnych do wygrania dywizji. po drugie mecz z Falcons mają na własnym boisku.

Dwie wygrane, połączone z kompletem porażek Rams i Seahawks oraz minimum jedną porażką Vikings lub Packers da Saints dziką kartę.

 

12. Chicago Bears (6-9)

Pozostałe mecze: ATL, @GB
Szansa na playoffy: 4,0%
Najlepszy możliwy scenariusz: 6. miejsce w NFC (0,3%)
Najgorszy możliwy scenariusz: poza playoffami (96,0%)

Tak, Miśki wciąż mają szanse. Niewielkie, ale mają. Potrzebują dwóch wygranych i kompletu porażek Seahawks oraz Rams, a także minimum jednej porażki Saints i Vikings, jako że o porażki Packers i Falcons w tym scenariuszu zadbaliby sami.

Zobacz też

5 komentarzy

 1. Przy Browns w pozycji „Pozostałe mecze” jest pomyłka 😉 Powinno być Jets (ten mecz już wygrali) i Bengals.

  1. Dzień dobry.
   Tak dla porządku. Pozycja 5 Cleveland ma innych przeciwników w ostatnich dwóch kolejkach. Poszło kopiuj wklej z 4. Generalnie mega blog. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

 2. 1. Najbardziej podoba mi się opcja nr 1 dla Browns grających z QB, którego można wynająć w każdej wypożyczalni z QB. Mają bardzo zbalansowany zespół.
  Scenariusz z nr 1 dla nich nie jest taki niewiarygodny, bo:
  – z Jets już wygrali
  – z Bengals powinni sobie poradzić
  – Miami nr 2 ma szansę wygrać z Ravens nr 1 (choć wyżej widzę szanse Ravens jednak)
  – najsłabiej widzę tu szansę na wygraną Steerers z Ravens, ale szanse są z uwagi na obroną stalowych
  Ciekawe czy Flacco będzie miał drugie SB 😉 Rzuca INT, ale z tą obroną i grą biegową czasem może. No i czasem jest magia w podaniach.

  2. Jeśli Miami nie wygrają, to pojawia się okienko dla Bills. Ostatnie mecze pokazały, że mogą powalczyć, ale tu pytanie na ile im wystarczy zdrowia. Zapewne Bills będą w PO, ale pytanie czy nr 2 czy nr 6.

  3. Najbardziej zaskakujące w tym zestawieniu są szanse Chiefs na wypadnięcie z playoffs. Kto by pomyślał. Zapewne w nich zagrają, ale mecz z Raiders pokazał, gdzie jest problem. Na jednym kanale yt był ciekawy tutorial: jak przegrać mecz w 7 sekund. Dokładnie tyle czasu zniknęło z zegara meczowego na 2 TD defensywy Raiders. Realistycznie KC zagrają w PO, ale raczej one and done z Bills.

  4. Ravens pokazują, że z dobrze opłaconym QB mają szansę na SB. Ja tu widzę także 3 inwestycje w 3 WR-ów w 1 rundzie draftu plus OBJ. Mecz z SF49 pokazał, że na ten moment w preview SB byliby górą.

  5. Broncos zaprzepaścili chyba swoją szansę na PO w meczu z Pats. Ciekawe czy to koniec kariery Russella? Najważniejsze dla niego, że dostał extension i ma już SB z Seahawks.

  6. SF49 w tym tygodniu powinni poradzić sobie łatwo z Cardinals, ale pytanie jak będzie z Rams. To nie będzie prosty mecz. A i porażka z Ravens pewnie spowodowała, że trzeba odpowiedzieć sobie na pewne pytania. Może lepiej, że teraz?

  7. PHI mają jeszcze 2 łatwe mecze na odbudowanie, ale poza dywizją pewnie będzie trudno zdobyć nr 1. Najważniejsze, że jest czas na pozbieranie. Mimo wszystko kandydat do one and done w PO.

  8. Lions wygrali dywizję, ale do ostatniej akcji nie było wiadomo, co Mullens zrobi. Zdaje się 3 albo 4 INT i nadal byli w grze. A pewnie przy lepszej egzekucji mogłoby być inaczej. Mimo wszystko sukces dla Lwów, ale jak wyżej kandydat do one and done.

  9. Baker trafił idealnie i zapewne poprowadzi Tampę do PO. Mimo wszystko zaskoczenie dla mnie biorąc pod uwagę sytuację w klubie. Ciekawe, co ugra więcej. Może uratował swoją karierę.

  10. Mecz Dallas – Miami miałem okazję oglądać w polskiej TV na dużym ekranie. Zdaje się, że któryś z kanałów sportowych Polsatu. Na plus brak reklam i więcej analiz i powtórek w trakcie. Na minus – komentarz mnie irytował. Jednak przyzwyczaiłem się do wyższego poziomu. Mimo wszystko dla nieznających sportu można się zainteresować. Dla wyjadaczy polecam jednak oryginalny komentarz.

  W tym meczu najistotniejsze okazało się fumble tuż przed goal line. Niby pierwszy drive, a jednak potem brakowało tych punktów. Miami mimo wszystko w zderzeniu z silną defensywą trochę przygaśli.

  11. Na ostatnich dwóch miejscach mimo wszystko widzę Rams i Seahawks. Rams muszą wygrać w tej kolejce, bo potem trafiają na SF49 walczących o wszystko. W Seattle mam nadzieję, że Geno będzie zdrowy.

  1. ad 9:
   Kolejne mecze świadczą o (nieoczekiwanym) powrocie do
   wysokiej dyspozycji Bakera Mayfielda. Kariera byłego # 1
   po wydaniu go przez zespół Panthers w grudniu ubr mocno
   się pokomplikowała. Ale udało mu się to przezwyciężyć.
   Złapał chyba dobry kontakt z ławką TB, mniej go widać w
   reklamach; można chyba założyć, że przed Bakerem jeszcze
   lata grania za duże pieniądze.
   W ubiegłym sezonie nie był kontuzjowany i pewnie nie będzie
   kandydatem do tytułu Comeback Player, ale z pewnością
   zasługuje na nagrodę dla gracza powracającego „z dalekiej
   podróży”.

   Nawiasem mówiąc Tampa jest na dobrej drodze do kolejnego
   zwycięstwa w NFC South i to z dodatnim bilansem, choć w
   porównaniu do dywizyjnych rywali miała zdecydowanie trudniejszy
   kalendarz (pojedynki z klucza z Eagles, SF i Buffalo).
   Wszystko wskazuje też na powtórkę ich domowego meczu z Dallas
   w I rundzie PO. I tu ciekawostka. O ile obydwa zespoły wyglądają w
   tym sezonie zdecydowanie lepiej, to Dallas wyłączenie na syntetycznej
   nawierzchni swego superstadionu. Na wyjazdach prezentują się kiepsko.
   To spory handicap dla graczy z Florydy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *