Miniony weekend był ostatnim w tym sezonie, w którym rozegrano szesnaście spotkań. Od dziś dwanaście ekip szykuje się na play-offy, a dwadzieścia na kolejny sezon.
1. W AFC znaliśmy już komplet uczestników play-off. Wydawało się, że dość oczywiste jest również ich rozstawienie. Jednak Houston Texans przegrali na wyjeździe z Indianapolis Colts. Colts, niezależnie od wyniku tego spotkania, wchodzili do play-offów rozstawieni z numerem pięć, tymczasem Texans walczyli o pierwsze miejsce w konferencji. Jednak gospodarze, podbudowani powrotem trenera Chucka Pagano, który wygrał walkę z białaczką, zagrali świetne spotkanie i Texnas spadli aż na trzecie miejsce. Ekipa z Texasu przegrała trzy z ostatnich czterech meczy.
2. Potknięcie Texans wykorzystali Denver Broncos i New England Patriots. Oba zespoły wygrały wysoko swoje mecze, odpowiednio z Kansas City Chiefs i Miami Dolphins i wskoczyły odpowiednio na pierwsze i drugie miejsce w konferencji. W nagrodę za tydzień mają wolne, rywalizację zaczynają od drugiej rundy play-off. Dla fanów Patriots wspaniałą informacją był powrót po kontuzji Roba Gronkowskiego, który złapał dwa podania, w tym jedno na TD.
3. A jeśli przy Kansas City Chiefs jesteśmy, to ekipa ta zapewniła sobie najgorszy bilans w NFL i w drafcie 2013 będą wybierać z pierwszym numerem. Jednak biorąc pod uwagę jak skromnie zapowiada się najbliższy nabór, chyba nie są zachwyceni. Zwłaszcza że o jeden rok ominęli ich Andrew Luck i RG3. Z dwójką wybierać będą Jacksonville Jaguars, a z trójką Oakland Riders Sebastiana Janikowskiego.
4. W NFC Minnesota Vikings wygrali po zaciętym meczu u siebie z Green Bay Packers i awansowali dzięki temu do play-offów z ostatniego, szóstego miejsca. Oznacza to, że w domach zostaną zawodnicy Chicago Bears. Packers popełnili za dużo prostych błędów, zwłaszcza w obronie. Nie mają odpowiedzi na Adriana Petersona, który w dwóch meczach przeciwko Green Bay przebiegł przeszło 400 jardów. A co gorsza ta para spotyka się znów za tydzień na Lambou Field w meczu pierwszej rundy play-off.
5. Z potknięcia Packers skorzystali San Franciso 49ers, którzy wygrali pewnie z Arizona Cardinals, co dało im drugie miejsce w NFC i wolny weekend.
6. W najciekawszym meczu kolejki, w którym zwycięzca awansował do play-off, a przegrany odpadał, Washington Redskins pokonali Dallas Cowboys. QB ekipy z Texasu, Tony Romo, jak zwykle wykręcał świetne statystyki przez większość sezonu i jak zwykle nawalił, kiedy zespół go najbardziej potrzebował (trzy INT w niedzielę). W Washingtonie bohaterem wyjątkowo nie był RG3, ale inny debiutant, RB Alfred Morris, który zaliczył 200 jardów i 3 TD dołem.
7. Przegląd rekordów:
– Andrew Luck wyśrubował rekord podaniowych jardów w wykonaniu debiutanta do 4374. Do tego jest pierwszym QB, który w swoim pierwszym sezonie miał sześć meczy, w których podał na ponad 300 jardów.
– Russel Wilson zaliczył w tym sezonie 26 podań na TD, tym samym wyrównując debiutancki rekord Paytona Manninga. Jako fan Green Bay Packers nie mogę nie wspomnieć, że jedno z nich zostało mu podarowane przez sędziów.
– Calvin Johnson złapał w tym sezonie podania na 1964 jardy. To rekord NFL, ale Johnson nie stał się pierwszym reciverem w historii, który w jednym sezonie zaliczył 2 tys. jardów
– Rekord sakców w sezonie (22.5) pozostał niepobity. J.J. Watt nie dopadł Andrew Lucka ani razu (choć pół sacka chyba zabrali mu sędziowie) i zakończył sezon z dorobkiem 20.5
– Adrian Peterson został siódmym RB w historii, który przebiegł w sezonie ponad 2 tys. jardów. Jest na drugim miejscu listy wszechczasów z wynikiem 2097 jardów. Do pobicia rekordu NFL zabrakło mu 9 jardów. Szczerze mówiąc kiedy stało się jasne, że Vikings wygrają z Packers (pół minuty do końca, remis, w zasięgu field goala i z jednym z najlepszych kickerów w lidze), zacząłem kibicować Petersonowi. Vikings byli 11 jardów od pola punktowego i gdyby Peterson zdobył je wszystkie, miałby rekord, ale czasu było tak mało, że Vikings postanowili nie ryzykować i kopnęli za trzy. Szkoda.
– Drew Brees ten sezon miał średnio udany, ale ustanowił kilka rekordów. Podając w tym sezonie na 5177 jardów został pierwszym QB z dwoma sezonami z rzędu na ponad 5 tys. jardów, trzema z rzędu na ponad 4,5 tys. jardów i siedmioma z rzędu z ponad 4 tys. jardów.
8. Dziś „Czarny poniedziałek”. Jest on czarny głównie dla trenerów i managerów w NFL, bowiem jest to pierwszy dzień po ostatnich meczach sezonu zasadniczego, gdy zwalnianych jest wielu trenerów i generalnych managerów, których pracę negatywnie oceniają właściciele. Wśród najbardziej zagrożonych są Andy Reid z Philadelphia Eagles (plotki głoszą, że decyzję o swoim zwolnieniu poznał już w piątek, ale klub oficjalnie zaprzecza), Romeo Crennel z Kansas City Chiefs, Rex Ryan z New Jork Jets, Ken Wisenhurst z Arizona Cardinals i Norv Turner z San Diego Chargers. Zmiany w sztabach trenerskich nie są też wykluczone w Cleveland i Jacksonville (gdzie nowi właściciele mogą chcieć zatrudnić nowych ludzi) oraz Carolinie i Chicago. Na rynku nie będzie dostępny Sean Payton, który po odbyciu rocznego zawieszenia, przedłużył w tym tygodniu swój kontrakt z New Orleans Saints o pięć lat.
9. Ostateczna kolejność i układ meczy w play-off.
Zapraszam w tym tygodniu na bloga, będzie się dużo działo. Jutro przedstawię moje typy na najważniejsze indywidualne nagrody sezonu zasadniczego, w środę podsumuję sezon z perspektywy Patriots, w czwartek Packers i wreszcie w piątek, na dzień przed pierwszą rundą play-off omówię pierwszą rundę i przedstawię moje typy.
Przy okazji wszystkim czytelnikom, stałym i przypadkowym, życzę wszystkiego najlepszego w 2013 r. i wielu przyłożeń w wykonaniu Waszych ulubionych drużyn (byle nie przeciw Packers i Patriots)!