NFL Preseason – tydzień trzeci

Trzecia kolejka preseason traktowana jest przez większość trenerów jako próba generalna przed sezonem zasadniczym. Co prawda rezerwowi dostają swoje szanse, ale to tydzień, w którym podstawowi gracze spędzają na boisku najwięcej czasu. Dla nas kibiców oznacza to, że coraz bliżej sezon zasadniczy, który, przypomnę, startuje w środę 5 września meczem Dallas Cowboys @ New York Giants o godzinie 20.30 ET (2.30 w nocy naszego czasu).

Julio JonesTeraz garść obserwacji z trzeciej serii meczów przedsezonowych:

1. Trwa lockout sędziów.
Liga wciąż nie może dogadać się z sędziami w sprawie nowej zbiorowej umowy pracy. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach obie strony obwiniają się o obstrukcję i deklarują chęć znalezienia wyjścia, ale w tej sytuacji to chyba jednak liga bierze sędziów na przeczekanie. Tak czy inaczej wszyscy mają nadzieję, że szybko dojdzie do porozumienia, bo sędziowie zastępczy popełniają stanowczo za dużo błędów.

2. Julio Jones szaleje
Wygląda na to, że drugoroczny WR Atlanty, Julio Jones, ma ochotę dołączyć do grona elitarnych reciverów. Już sezon debiutancki miał znakomity, a wydaje się, że jest w jeszcze lepszej formie. Atak podaniowy Atlany może jeszcze nie dorównuje Patriots, Saints czy Packers, ale zbliża się do tego poziomu. Tyle tylko że Falcons już od kilku lat po świetnym sezonie zasadniczym dają plamę w play-off i nic nie wskazuje, by ten rok miał coś zmienić.

3. Brady w opałach
Patriots liczyli, że po załataniu dziur w obronie zdołają zdobyć upragniony czwarty tytuł mistrzowski. Tymczasem ku ich zaskoczeniu problemy ma O-line. W meczu z Tampa Bay, którzy nie mają jakiejś genialnej defensywy, Tom Brady niemal bez przerwy znajdował się pod presją. Mam nadzieję, że powrót Sebastiana Vollmera po kontuzji sprawi, że formacja odzyska dawny blask. Tackle Nate Solder, którego Pats wybrali w pierwszej rundzie draftu 2011, chyba nie nadaje się do gry w NFL.
Problem O-line jest tym poważniejszy, że Tom Brady nie należy do szybkich rozgrywających, którzy potrafią umknąć pościgowi rywala. On potrzebuje raczej kilku sekund spokoju w kieszeni, by posłać swoje zabójczo skuteczne podania do reciverów. Jeśli nie będzie miał tego czasu, ucierpi cała ofensywa Pats. Na szczęście wygląda na to, że Steven Ridley będzie w stanie przejąć obowiązki pierwszego RB Patriots, co trochę ułatwi życie Brady’emu.

4. Nowa siła w Seattle?
Czy Seattle Seahawks mogą być czarnym koniem ligi? Chyba jeszcze nie w tym roku, ale po cichu zbudowali świetną obronę. Z kolei w ataku mają jednego z najlepszych RB ligi Marshawna Lyncha, a niespodziewany talent objawił wzięty w trzeciej rundzie QB Russel Wilson, który tym samym staje się dziesiątym debiutantem lub drugoroczniakiem, który poprowadzi atak zespołu NFL od pierwszej kolejki. Matt Flynn, któremu Seahawks zapłacili sporo pieniędzy, będzie się musiał pogodzić z rolą rozgrywającego. Seattle grają w dość słabej dywizji, więc może zawalczą o dziką kartę, bo 49ers wydają się jednak być poza zasięgiem.

5. Nick Foles sensacją w Philly
A jeśli o debiutantach na rozegraniu mowa, to w Philadelphii niemałą sensację wywołał Nick Foles, wzięty w trzeciej rundzie przez Eagles. Jak na razie spisuje się lepiej nawet od podstawowego rozgrywającego Michaela Vicka. Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie wyśle lidera tej drużyny na ławkę, poza tym to dopiero preseason. Jednak przy podatności na kontuzje Vicka dobry rezerwowy QB jest dla Eagles na wagę złota.

6. Luck vs RG3
W trzeciej kolejce preseason po raz pierwszy w NFL stanęli naprzeciw siebie dwaj rozgrywający wybrani z dwoma pierwszymi numerami tegorocznego draftu. Górą był RG3, którego Redskins wygrali 30:17. Jednocześnie mecz pokazał to, co wszyscy przypuszczali: Griffinowi będzie łatwiej, bo ma większe wsparcie reszty drużyny.

7. Bills zaczynają się i kończą na D-line
Pierwsza linia obrony Bills, tak jak przypuszczano, sieje spustoszenie wśród rywali. Tylko co z tego, skoro ostatnia linia obrony spisuje się znacznie słabiej, a  atak w ogóle nie istnieje? W akcie desperacji Bills ściągnęli z Seattle Tavarisa Jacksona, który będzie konkurował z Ryanem Fitzpatrickiem o miano pierwszego QB, ale dla obu tych graczy przeciętność to szczyt możliwości.

8. Co z O-line Steelers?
Pittsburgh wzmocnił ochronę dla Bena Rothlisbergera w drafcie, ale i tak O-line pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo poważnej kontuzji doznał wybrany w pierwszej rundzie tegorocznego draftu David DaCastro, który miał być jej nowym filarem. Co prawda obrona Steelers potrafi wygrywać mecze nawet pod nieobecność Big Bena, którego styl gry naraża na kontuzje, ale jednak bez swojego podstawowego QB Pittsburgh ma poważne problemy.

9. Kontuzja Janikowskiego
Niepokojące wieści doszły nas z Oakland, gdzie gra nasz rodzynek w NFL, Sebastian Janikowski. Polski kopacz doznał kontuzji uda, gdy próbował złapać przeciwnika wykonującego akcję powrotną po jego odkopnięciu.  Na szczęście Raiders donoszą, że Janikowski powinien być gotowy na start sezonu zasadniczego.

 

Przed nami ostatnia kolejka preseason, tym razem wyjątkowo rozgrywana środa-czwartek. A potem pogrążamy się w pięciu miesiącach footballowego szaleństwa!

Jeszcze przed startem sezonu zasadniczego przedstawię dokładniej sytuację moich Patriots i Packers, a także opiszę jak można w Polsce oglądać NFL. Zapraszam do odwiedzania bloga!

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *