Reprezentacja Polski w footballu amerykańskim zadebiutuje już za dwa tygodnie

2 lutego w Atlas Arenie w Łodzi pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe zagrają polscy footballiści. Ich przeciwnikami będzie mistrz Europy z 2005 r. – Szwedzi.

superarenaWczoraj podano skład 37 graczy wyselekcjonowany spośród najlepszych graczy PLFA (Polskiej Ligi Footballu Amerykańskiego) oraz najlepszych Polaków występujących za granicą, przez trenera kadry, Macieja Cetnerowskiego, na co dzień szkoleniowca mistrzów Polski, Seahawks Gdynia. Znalazło się w nim m.in. dziesięciu graczy Seahawks, ośmiu z Giants Wrocław i siedmiu z Devils Wrocław.

Ciekawą postacią jest QB Bart Zemanek, grający na co dzień w uniwersyteckiej drużynie York Lions w Kanadzie. Nie było go na ostatnim zgrupowaniu, ale przyjedzie na kolejne, w dniach 26-27 lutego, by powalczyć o miejsce w meczowej trzydziestce.

Zobacz pełny skład kadry

Zobacz zdjęcia z ostatniego zgrupowania

 

Mecz  w Łodzi zostanie rozegrany w footballu w odmianie halowej, różniącej się nieco od tej granej na stadionach. Przede wszystkim boisko jest niemal dwa razy krótsze. Pola punktowe mają osiem jardów, a przestrzeń między nimi 50 jardów. Nie ma puntów, więc jeśli przejście dziesięciu jardów w czterech próbach się nie powiedzie, trzeba oddać piłkę przeciwnikowi.

Oba zespoły składają się z ośmiu, a nie jedenastu graczy, jak ma to miejsce w tradycyjnej odmianie footballu. W ataku najczęściej spotyka się formację z trzema liniowymi, rozgrywającym, dwoma wide reciverami, jednym running backiem i jednym tight endem, choć tak jak w odmianie stadionowej formacje w różnych akcjach do pewnego stopnia się różnią.

 

[EDIT]: TVP Sport pokaże retransmisję meczu o w sobotę 2 lutego o 20:35

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *