NFL, tydzień 15: Scenariusze na końcówkę sezonu

Dwie kolejki. 32 mecze. Już tylko tyle pozostało do końca sezonu zasadniczego. O 12 miejsc w playoffach wciąż walczy 16 drużyn, z czego 8 ma już pewny udział w postseason. Jednak w kwestii rozstawienia przed playoffami wciąż jeszcze wiele może się zdarzyć, zwłaszcza w NFC.

Dziś zamiast tradycyjnego podsumowania kolejki zajmiemy się kolejno wszystkimi 16 drużynami, które mają matematyczne szanse na playoffy. Dla każdej przedstawię najlepszy i najgorszy scenariusz oraz szansę na playoffy według modelu Football Outsiders.

Żeby śledzić możliwe scenariusze niezbędna jest znajomość tiebreakerów, czyli procedur używanych do układania tabeli, kiedy dwie lub więcej drużyn mają ten sam bilans zwycięstw i porażek. Jeśli ich nie znasz, zapraszam do zeszłorocznego tekstu, który dokładnie omawia tiebreakery.

 

AFC

Baltimore Ravens (12-2)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 100%
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: 3. miejsce w AFC
Pozostałe mecze: @CLE, PIT

Trudno sobie wyobrazić scenariusz, w którym Ravens nie mają wolnego losu w pierwszej rundzie playoffów, ale on istnieje (choć ma tylko 1,7% prawdopodobieństwa). Żeby się ziścił, Lamar Jackson i spółka muszą przegrać oba mecze, a Patriots i Chiefs wygrać wszystkie swoje. Znacznie bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wygrana Ravens za tydzień w Cleveland, zapewnienie sobie pierwszego miejsca w konferencji i odpoczynek w ostatniej kolejce dla starterów. Tak czy inaczej jedna wygrana w dwóch meczach wystarczy, by startować do playoffów z pierwszego miejsca.

New England Patriots (11-3)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 100%
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: 5. miejsce w AFC
Pozostałe mecze: BUF, MIA

Aż trudno uwierzyć, że na tym etapie sezonu Patriots nie zapewnili sobie jeszcze ostatecznego zwycięstwa w AFC East. Jednak by spaść z tronu dywizji musieliby przegrać oba mecze. O ile porażka z Bills jest możliwa, nawet w Foxborough, o tyle trudno mi uwierzyć, by tegoroczni Dolphins mogli wygrać w Nowej Anglii. Nawet przy porażce z Bills NE wciąż mają w dywizji przewagę tiebreakera (lepszy bilans ze wspólnymi przeciwnikami). Ekipa Billa Belichicka nie będzie mogła się rozprężyć do końca sezonu. Ravens, Texans i Chiefs mają bezpośrednie wygrane nad Patriots, więc wszystkie tiebreakery w konferencji idą na niekorzyść zespołu z Nowej Anglii. Jeśli Ravens przegrają oba mecze, Patriots mogą awansować na pierwsze miejsce w AFC, ale najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pozostanie na 2. miejscu w konferencji.

Kansas City Chiefs (10-4)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 100%
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: 4. miejsce w AFC
Pozostałe mecze: @CHI, LAC

Chiefs mają ok. 20% szans na wolne w pierwszej rundzie. Wystarczy, że wygrają oba mecze, a Patriots przegrają choć jeden. Jeśli dodatkowo Ravens przegrają oba swoje, Kansas City mogą nawet wskoczyć na czoło tabeli, ale szanse na to są minimalne. KC już nie oddadzą prowadzenia w dywizji, ale w konferencji za plecami mają Texans, z którymi przegrali bezpośredni mecz, co znaczy że przy potknięciu mogą spaść na czwartą lokatę.

Houston Texans (9-5)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 97,6%
Najlepszy scenariusz: 2. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Pozostałe mecze: @TB, TEN

Dzięki arcyważnemu zwycięstwu nad Titans w niedzielę Texans zwiększyli swoje szanse na playoffy o 31,4 pkt. proc. i niemal zapewnili sobie wygraną w dywizji. Mogą ją jeszcze stracić, jeśli przegrają oba swoje mecze, a Titans swoje wygrają, w tym bezpośredni pojedynek w ostatniej kolejce. W najlepszym scenariuszu komplet wygranych Texans, komplet porażek Patriots, porażka Bills z Jets i minimum jedna porażka Chiefs daje im 2. lokatę w konferencji, ale to scenariusz bardzo mało prawdopodobny. Jeśli jednak Chiefs się potkną, a Texans wygrają wszystko, mogą wskoczyć na trzecią lokatę. Jest też scenariusz, w którym ekipa z Houston wypada poza playoffy. Wydarzy się to, jeśli Texans przegrają oba swoje mecze, a Steelers wygrają oba swoje.

Buffalo Bills (10-4)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 100%
Najlepszy scenariusz: 2. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: 5. miejsce w AFC
Pozostałe mecze: @NE, NYJ

Samo to, że Bills mają szansę na wygranie dywizji na tym etapie sezonu to spora niespodzianka. Potrzebują do tego przede wszystkim wygranej w Foxborough. Jeśli im się to uda, muszą pokonać w ostatniej kolejce Jets i liczyć na porażkę Patriots z Dolphins. Jeśli wygrają dywizję, mogą liczyć nawet na drugie miejsce, jeśli Chiefs choć raz przegrają (KC ma lepszy bilans meczów ze wspólnymi rywalami).

Tennessee Titans (8-5)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 63%
Najlepszy scenariusz: 3. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Pozostałe mecze: NO, @HOU

Titans bardzo utrudnili sobie drogę do korony w AFC South. Muszą wygrać z Saints i liczyć na potknięcie Texans, a następnie pojechać do Houston i wygrać mecz o dywizję w ostatniej kolejce. Mogą wówczas liczyć nawet na trzecie miejsce w konferencji, o ile Chiefs przegrają oba swoje mecze (Titans mają wygrany mecz bezpośredni). Nawet jeśli im się to nie uda, szanse na udział w playoffach są wciąż spore. Nie przeskoczą Bills (porażka w bezpośrednim meczu). Jeśli przegrają z Texans, muszą wygrać z Saints i liczyć na dwie porażki Steelers (inaczej Steelers mają lepszy bilans w ramach konferencji). Jeśli wygrają oba swoje mecze, ale przegrają dywizję, to wystarczy im jedna porażka Steelers. Biorąc pod uwagę, że Steelers mają tiebreaker w każdej sytuacji, mam wrażenie, że Football Outsders przeszacowują szanse Titans na playoffy.

Pittsburgh Steelers

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 38,2%
Najlepszy scenariusz: 6. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Pozostałe mecze: @NYJ, @BAL

W niedzielę okazało się, że Steelers sami sobie najgorszym wrogiem. Ale wciąż kontrolują swoje przeznaczenie. Jeśli wygrają oba mecze, to wchodzą do playoffów niezależnie od innych wyników. Wygrana w Baltimore może być mission impossible, ale jest spora szansa, że Ravens nie będą już mieli o co grać i dadzą odpocząć starterom. Jeśli im się nie uda, scenariuszy jest cała masa. Jeśli Titans przegrają z Texans, Steelers wystarczy jedna wygrana. Najważniejsze, żeby mieć bilans nie gorszy od Titans (mają tiebreakery) albo lepszy od Houston, w zależności od tego, która drużyna przegra walkę o AFC South.

Cleveland Browns (6-8)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 1,1%
Najlepszy scenariusz: 6. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Pozostałe mecze: BAL, @CIN

Tak, Browns wciąż mają matematyczne szanse na playoffy! Będzie to jednak wymagało od nich dwóch zwycięstw oraz dwóch porażek zarówno Titans, jak i Steelers.

 

NFC

Seattle Seahawks (11-3)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 100%
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: 6. miejsce w NFC
Pozostałe mecze: CAR, SF

Wygrana w ostatniej kolejce z 49ers zapewnia Seahawks wygraną w dywizji, niezależnie od wyników innych meczów. Muszą wygrać oba mecze, by przystąpić do playoffów z pierwszej pozycji. Wśród pozostałych zespołów z czołówki Seahawks mają tiebreaker nad Packers, i Vikings, ale przegrali bezpośredni mecz z Saints. W tej chwili Saints mają ten sam bilans co Seahawks i Packers, co daje pierwsze miejsce Seahawks. To dlatego, że GB nie grali ani z Seattle, ani z NO i rozstrzygają dalsze tiebreakery. W efekcie nawet dwie wygrane mogą nie starczyć Seahawks, jeśli Packers przegrają choć jeden mecz i wypadną z trójstronnego remisu na szczycie konferencji. Ujmując to prościej – Seahawks wygrywają trójstronny remis z NO i GB, wygrywają z samymi GB, ale przegrywają z samymi NO. Jak widzieliśmy w ostatnich tygodniach, każda kolejka może wprowadzić sejsmiczne zmiany w tej konferencji, ale ogólnie Seahawks są w dobrej sytuacji. Na ostatnie miejsce w konferencji mogą spaść tylko przy dwóch porażkach, dwóch wygranych Vikings i jednej wygranej Green Bay.

Green Bay Packers (11-3)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 100%
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: 6. miejsce w NFC
Pozostałe mecze: @MIN, @DET

Co ciekawe, nie ma scenariusza, w którym Packers zajęliby 4. lub 5. miejsce w konferencji. Jeśli nie wygrają dywizji, wypadają na 6. lokatę. Zacznijmy jednak od NFC North. Żeby wygrać dywizję, GB muszą wygrać jeden z dwóch ostatnich meczów. Oczywiście najlepiej byłoby wygrać z Vikings, ale nawet porażka w Minnesocie nie będzie katastrofą, bo Packers wciąż będą mieli lepszy bilans w ramach dywizji (zakładając wygraną w Detroit). Zakładając dwie wygrane, Packers mają tiebreaker nad Saints, ale przegrywają z Seahawks i 49ers w sytuacji, gdy dwie drużyny mają ten sam bilans. W przypadku remisu trójstronnego przy dwóch wygranych będą na drugiej lokacie, niezależnie od tego czy NFC West wygrają Seahawks czy 49ers. Sytuacja robi się znacznie bardziej skomplikowana, jeśli Packers przegrają jeden z meczów, a i tak dojdzie do remisów na szczycie, ale tu wariantów jest tyle, że trzeba by im poświęcić osobny artykuł. Najgorsza opcja to dwie porażki w dwóch ostatnich meczach, co przy dwóch wygranych Vikings spycha Packers do roli 6. drużyny w NFC.

New Orleans Saints (11-3)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 100%
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: 3. miejsce w NFC
Pozostałe mecze: @TEN, @CAR

Saints są w tej kiepskiej sytuacji, że mają na koncie bezpośrednią porażkę z 49ers i najsłabszy bilans meczów w ramach konferencji z czterech zainteresowanych drużyn (NO, SF, SEA i GB). To oznacza, że przy wszystkich tiebreakerach z bilansem 13-3 są na najniższej lokacie z całego grona [EDIT: jak słusznie zauważył Dominik Kędzierawski na Twitterze wyjątkiem jest sytuacja, gdy bilans 13-3 będą mieli tylko Saints i Seahawks, bo NO mają wygrany bezpośredni mecz. Tak więc do „jedynki” potrzebują kompletu wygranych, zwycięstwa Seahawks nad Niners i minimum jednej porażki GB]. Mają jednak już zapewnioną wygraną w NFC South, czyli poniżej 3. miejsca nie spadną. Żeby zając pierwsze miejsce przed playoffami, Saints muszą liczyć na minimum jedną porażkę całej trójki głównych rywali.

San Francisco 49ers (11-3)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 100%
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: 6. miejsce w NFC
Pozostałe mecze: LAR, @SEA

Sensacyjna porażka Niners z Falcons bardzo skomplikowała sytuację w czołówce NFC. 49ers wygrają dywizję i konferencję, jeśli wygrają oba swoje mecze, bo mają bezpośrednie zwycięstwa tak nad Saints, jak nad Packers. Jeśli wygrają z Seahawks, lecz przegrają z Rams, a Seahawks wygrają z Cardinals, to dywizja padnie łupem Seattle. Porażka z Seahawks spycha ich na miejsce z dziką kartą. Musieliby jednak przegrać oba mecze, by spaść na szóste miejsce. Dodatkowo jeśli drugą drużyną z dziką kartą będą Vikings (a nie Packers) to 49ers będą od nich wyżej nawet z dwoma porażkami w ostatnich spotkaniach.

Minnesota Vikings (10-4)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 98,2%
Najlepszy scenariusz: 2. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Pozostałe mecze: GB, CHI

Vikings wciąż mają szansę na wygranie dywizji. Potrzebują jednak dwóch wygranych (w tym z Packers) i porażki Green Bay z Detroit. W takim scenariuszu mają nawet szansę na wolne w pierwszej rundzie playoffów, jeśli Saints przegrają z Panthers. Jeśli przegrają oba mecze, a Rams wygrają oba swoje, drużyna Mike’a Zimmera będzie miała wakacje już na Sylwestra.

Dallas Cowboys (7-7)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 67,2%
Najlepszy scenariusz: 4. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Pozostałe mecze: @PHI, WAS

Zwycięzca NFC East ma pewne rozstawienie z #4, przegrany nie załapie się do playoffów. Dywizję wygra ta drużyna, która zwycięży w bezpośrednim, quasi-playoffowym meczu za tydzień w Filadelfii. Football Outsiders uważają Cowboys za zdecydowanych faworytów, ale ja nie jestem taki pewien.

Philadelphia Eagles (7-7)

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 32,8%
Najlepszy scenariusz: 4. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Pozostałe mecze: DAL, @NYG

Zwycięzca NFC East ma pewne rozstawienie z #4, przegrany nie załapie się do playoffów. Dywizję wygra ta drużyna, która zwycięży w bezpośrednim, quasi-playoffowym meczu za tydzień w Filadelfii.

Los Angeles Rams

Prawdopodobieństwo gry w playoffach: 1,8%
Najlepszy scenariusz: 6. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Pozostałe mecze: @SF, ARI

Rams mają tylko jedną drogę do playoffów – muszą wygrać oba swoje mecze i liczyć na dwie porażki Vikings. Najprawdopodobniej jednak wciąż aktualnych mistrzów NFC zabraknie w postseason.

 

Tydzień w skrócie:

1. W poniedziałek Drew Brees, rozgrywający New Orleans Saints, poprawił jeden z najważniejszych ligowych rekordów. Dzięki podaniu na przyłożenie #540 w karierze został samodzielnym liderem tej klasyfikacji i poprawił rekord Peytona Manninga. Zrobił to w fenomenalnym stylu, bo z 30 podań w meczu tylko jedno nie trafiło w ręce jego receivera. 96,6% skuteczności w jednym meczu to wyrównany rekordy NFL (minimum 20 podań), a Brees jest pierwszym, który tego dokonał nie przyjmując ani jednego sacka. Dodatkowo Brees posłał do celu ostatnie 22 podania w meczu i jeśli cztery pierwsze w następnej kolejce również będą celne, zostanie rekordzistą pod względem liczby udanych podań z rzędu. Warto pamiętać, że rekord podań na TD dotyczy tylko sezonu zasadniczego. Jeśli dodać do tego playoffy, to liderem, ze sporą przewagą, jest Tom Brady.

2. Inny rekord poprawił w czwartek Lamar Jackson. Rozgrywający Ravens wybiegał już w tym sezonie 1103 jardy i jest to rekord NFL na pozycji quarterbacka.

3. Związek zawodowy graczy NFL (NFLPA) wydał w poniedziałek wieczorem (amerykańskiego czasu) sensacyjne oświadczenie.

Co w tym takiego sensacyjnego? Nawet nie to, że udało się odzyskać 700 tys. dolarów niesłusznie nałożonych przez Jacksonville Jaguars kar1. Absolutnie niespotykany jest ostatni akapit. W takich oświadczeniach NFLPA z reguły liczy się ze słowami. Więc wiele mówi fakt, że ujawnili, że 1/4 skarg na nieprawidłowości ze strony klubów, które do nich trafiają, pochodzi od graczy Jaguars. A następnie niemal wprost odradzają podpisywanie umów z tym klubem (!!!). Moim zdaniem to znacznie poważniejszy problem, niż piłki podlegające prawom fizyki czy sztuczne podkręcanie hałasu na stadionach. Nie sądzę jednak, by liga w jakikolwiek sposób zdyscyplinowała zarząd Jaguars, nawet nieoficjalnie.

4. Swój ostatni mecz w Oakland rozegrali Raiders. Spędzili w tym mieście 46 sezonów (1960-81 i 1995-2019 z przerwą na 15 lat w Los Angeles) i osiągnęli bilans 348-341-11 (rozegrają jeszcze jeden mecz wyjazdowy). Wygrali dwa Super Bowl (sezony 1976 i 1980) i przegrali dwa kolejne (sezony 1967 i 2002). Od przyszłego sezonu będą rozgrywali swoje mecze jako Las Vegas Raiders. Pożegnanie wypadło fatalnie. Raiders przegrali w kiepskim stylu z Jaguars i zostali wybuczani przez własnych fanów.

5. Jameis Winston zaliczył w ostatniej kolejce 4 podania na przyłożenie i tylko 1 INT. Czemu „tylko”? Bo oddalają się szanse na pierwszy w historii sezon z 30 TD i 30 INT w wykonaniu jednego zawodnika. Na razie Winston ma bilans 30 TD/24 INT.

 

Zostań mecenasem bloga:
  1. Dante Fowler, obecnie gracz Rams, ujawnił się na Twitterze, jako ów tajemniczy ukarany niesłusznie zawodnik

Zobacz też

2 komentarze

    1. Mają ale to by musiało się sporo wydarzyć, przede wszystkim muszą wygrać oba swoje mecze i to samo muszą zrobić Colts. Steelers i Titans muszą przegrać oba swoje mecze a Browns przegrać jeden mecz. Wtedy dojdzie do sytuacji, że 8-8 będą miały cztery ekipy Raiders, Colts, Steelers i Titans i w tej sytuacji to Raiders zdobędą 6 miejsce i awans. Szanse, że to się wydarzy są poniżej jednego procenta ale szczerze im tego życzę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *