Super Bowl 2020

Super Bowl 2020, znane również jako Super Bowl 54. lub Super Bowl LIV to finał futbolowej ligi NFL. To największe doroczne wydarzenie sportowe na świecie, biorąc pod uwagę oglądalność oraz wygenerowaną wartość marketingową. Rok w rok Super Bowl okupuje pierwsze miejsca na liście najchętniej oglądanych programów telewizyjnych w USA.

Jeśli to Twój pierwszy (lub jeden z pierwszych) kontaktów z NFL i futbolem amerykańskim, poniżej znajdziesz skrót najważniejszych informacji. Jeśli jesteś bardziej doświadczonym kibicem, na samym dole znajdziesz listę artykułów związanych z meczem, w których poruszam bardziej zaawansowane tematy.

 

Kiedy jest Super Bowl 2020?

Mecz rozpocznie się 2 lutego o godz. 16:30 czasu nowojorskiego, czyli w nocy 2/3 lutego o godz. 00:30 czasu polskiego. Transmisja rozpocznie się oczywiście dużo wcześniej, a kulminacją przedmeczowego show będzie Demi Lovato śpiewająca hymn USA. Jeśłi chcesz obejrzeć mecz na żywo, trzeba zarezerwować ok. 4 godziny. Normalnie mecz jest krótszy ale w Super Bowl przerwa między połowami jest dłuższa, a na koniec będziemy mieli dekorację zwycięzców.

 

Kto zagra w Super Bowl 2020?

Naprzeciw siebie staną zwycięzca konferencji AFC Kansas City Chiefs i zwycięstwa konferencji NFC San Francisco 49ers. Ci pierwsi dysponują jedną z najlepszych i najefektowniejszych ofensyw NFL, na czele z rozgrywającym Patrickiem Mahomesem, zeszłorocznym MVP. Ci drudzy to tytani defensywy, specjalizujący się w wywieraniu presji na rozgrywającego.

 

Jak oglądać Super Bowl 2020?

Niestety żadna polska stacja nie pokaże w tym roku Super Bowl. Jeśli Twój satelita odbiera niemieckie kanały, to u naszych zachodnich sąsiadów mecz nadaje kanał ProSieben. Z kolei w Wielkiej Brytanii można go oglądać na otwartym BBC One i kodowanym Sky Sports. Informacje o innych sposobach znajdziesz w artykule Jak i gdzie oglądać NFL w Polsce?

Jeśli wolisz oglądać w większym gronie, zajrzyj do wpisu Gdzie „na mieście” oglądać Super Bowl 2020?

 

Gdzie jest Super Bowl 2020?

Mecz zostanie rozegrany na Hard Rock Stadium w Miami. Na co dzień grają tam zawodnicy Miami Dolphins, ale oni w tym sezonie szybko stracili szansę na mistrzostwo. Jako że z Kansas i Kalifornii na Florydę dość daleko, możemy spodziewać się mniej więcej równego rozkładu fanów na trybunach. Stadion może pomieścić 65 tys. widzów, co czyni go jedną z najmniejszych aren używanych podczas meczów NFL. Niewątpliwym atutem Miami jest za to pogoda – mimo lutego powinno być w miarę ciepło i aura nie zrujnuje gry. Będzie to szóste Super Bowl rozgrywane na tym stadionie, a 49ers wygrali tu już dwa tytuły mistrzowskie – w sezonach 1988 i 1994.

 

Kto wstąpi w przerwie Super Bowl 2020?

Jedną z atrakcji Super Bowl jest koncert w przerwie między pierwszą i drugą połową. Nie jest to wielkie wydarzenie muzyczne, bo artyści grają z playbacku, ale za to można się spodziewać fantastycznego show. Głównymi gwiazdami tegorocznego występu mają być Jennifer Lopez i Shakira. Jednak co roku do głównych gwiazd dołącza kilku gościnnych artystów, a według plote w tym roku możemy się spodziewać m.in. Pitbulla, Beyonce, Ja Rule’a i Wyclef Jeana.

 

Artykuły poświęcone Super Bowl 2020:

Plan gry na Super Bowl 2020

Kansas City Chiefs i San Francisco 49ers w Super Bowl zapowiadają wyrównany pojedynek. W jaki sposób mogą próbować zyskać przewagę nad rywalem? W tygodniu analizowałem składy obu ekip, dziś przyjrzę się taktyce, jaką mogą zastosować w meczu.

Czytaj dalej>>>

 

Uczestnicy Super Bowl 2020 pozycja po pozycji

W pierwszą niedzielę lutego, jak co roku, w Super Bowl spotkają się dwie najlepsze drużyny NFL w sezonie 2019. Czy to oznacza najlepszych zawodników? Niekoniecznie, ale w meczu zobaczymy aż ośmiu graczy wybranych do pierwszej lub drugiej drużyny All-Pro. Przyjrzyjmy się składom Kansas City Chiefs i San Francisco 49ers.

Czytaj dalej>>>

 

Super Bowl 2020: Rozdzieleni konferencją, połączeni Montaną

„GWARANTUJĘ, że moja drużyna wygra SUPER BOWL!!” napisał na Twitterze Joe Montana. Już dziś wiemy, że się nie pomylił. jeden z najlepszych rozgrywających wszechczasów grał w swojej karierze tylko dla dwóch drużyn: San Francisco 49ers i Kansas City Chiefs.

Kalifornijczycy to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w historii NFL, a ich dynastia zdominowała lata 80-te XX wieku. Ich rywale z Wielkich Równin to drużyna z długą i bogatą historią, ale bez większych sukcesów.

Czytaj dalej>>>

 

NFL Playoffs: San Francisco 49ers i Kansas City Chiefs w Super Bowl 2020

Tegoroczne finały konferencji w NFL rozczarowały na całej linii. Dostaliśmy w sumie jedną połowę porządnego futbolu. Tennessee Titans stawili choć trochę oporu Kansas City Chiefs. Jednak Green Bay Packers zostali wprost upokorzeni przez San Francisco 49ers w każdym elemencie gry.

Czytaj dalej>>>

 

Tak było przed rokiem: Defensywna batalia dla Patriots

Masa defensywy, puntów, mało efektownych akcji. Jeśli jesteś nowicjuszem, a ten mecz cię nie zraził, to mam dobrą informację: bywa gorzej, ale bardzo, bardzo rzadko. W roku ofensyw Bill Belichick znów poszedł pod prąd. Jego sztab trenerski wsiadł w wehikuł czasu, stworzył plan gry jak z lat 70-tych XX wieku, a New England Patriots skompletowali drugą mistrzowską trylogię.

Czytaj dalej>>>