Super Bowl XLVII dla początkujących

W zeszłym tygodniu na blogu było cicho, bo właściwie nic godnego uwagi się nie działo. Pro Bowl było minęło, podobno tym razem zawodnicy udawali, że się starają 🙂

Super_Bowl_XLVII_logoJuż w niedzielę Super Bowl, dzień na który każdy fan footballu czeka z niecierpliwością cały rok. Otrząśnięcie się po porażce Patriots w finale AFC trochę mi zabrało, ale w tym tygodniu ruszam z cyklem wpisów poświęconych finałowej konfrontacji.

Na początek wpis, który nic nowego nie powie starym wygom od lat śledzącym rozgrywki, jednak postanowiłem zebrać najważniejsze informacje dla kibiców, którzy nie interesują się na co dzień NFL.

 

1. Co to jest Super Bowl?

Super Bowl to od 1970 r. finał ligi NFL, najlepszej na świecie ligi footballu amerykańskiego. Grają w niej najlepsi przedstawiciele konferencji NFC oraz AFC. Pierwszym Super Bowl był jednak mecz rozgrany w 1967 r., który miał ustalić, która z dwóch rywalizujących lig zawodowego footballu jest lepsza – NFL czy AFL. W 1970 r. obie ligi połączyły się, formując dwie osobne konferencje.

Super Bowl to najbardziej wartościowy pod względem finansowym pojedynczy mecz w światowym sporcie i kwintesencja najlepszego co ma football do zaoferowania.

 

2. Kto zagra w tegorocznym Super Bowl?

Mistrzowie AFC Baltimore Ravens, największa sensacja tegorocznych play-off oraz mistrzowie NFC San Francisco 49ers.

 

3. Kiedy będzie Super Bowl?

W niedzielę, 3 lutego o godzinie 18.00 czasu nowojorskiego czyli o północy naszego czasu. W lewej kolumnie bloga znajduje się specjalny zegar odliczający czas do tego wydarzenia.

 

4. Gdzie można obejrzeć transmisję Super Bowl?

Niestety w telewizji pokazywać to będzie tylko ESPN America, dostępna na niektórych platformach satelitarnych i kablowych. W przeciwieństwie do ubiegłego roku nie będzie go pokazywać Polsat Sport. Można też obejrzeć w internecie, po więcej szczegółów zapraszam do mojego poradnika Jak i gdzie oglądać NFL w Polsce.

 

5. Czy poza footballem będzie coś ciekawego?

Niestety tak. Piszę niestety, bo zawsze wkurzało mnie dodawanie masy innych wydarzeń do święta sportowego jakim jest Super Bowl. Przez to mecz trwa znacznie dłużej niż typowe spotkanie footballowe, które i tak z typowym dla Amerykanów zmysłem do zarabiania pieniędzy przerywane jest często blokami reklamowymi.

Jednak zrozumiałe jest, że organizatorzy wydarzenia, które ogląda cała Ameryka przygotowują też coś dla tych, którzy sportem interesują się mniej. Kibice mogą telewizor włączyć spokojnie pół godziny po rozpoczęciu transmisji. Wcześniej będzie całe mnóstwo gadających głów, przemówienia, myśliwce US Air Force nad stadionem i Alicia Keys śpiewająca hymn USA.

Z kolei w przerwie wystąpi Beyonce. Na szczęście niczego bardziej żenującego od show, który dwa lata temu dali Black Eyed Peas nie zaprezentuje.

 

6. Co jest specjalnego w reklamach podczas Super Bowl?

Przede wszystkim są najdroższe na świecie. 30 sekund kosztuje przeszło milion dolarów.

Po drugie marketingowcy z całych Stanów w napięciu czekają na ten wieczór. Wówczas firmy pokazują najlepsze reklamy, które często przechodzą do legendy. Telewidzowie w napięciu oglądają bloki reklamowe, a potem jak grzyby po deszczu powstają rankingi najlepszych reklam podczas Super Bowl.

A wszystko zaczęło się od tej reklamy Apple’a niemal 30 lat temu:

Zapraszam na mojego bloga w tym tygodniu. Obiecuję, że kolejne wpisy skupią się już tylko na sporcie.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *