Super Bowl pozycja po pozycji

superbowl_xlviiDo Super Bowl coraz mniej czasu. Już w niedzielę na stadion w Nowym Orleanie wybiegną San Francisco 49ers i Baltimore Ravens. Zapraszam na analizę silnych i słabych stron obu drużyn na poszczególnych pozycjach.

 

OFENSYWA

Quarterback

49ers: Colin Kaepernick to jedna z największych sensacji tego sezonu. To niezmiernie dynamiczny gracz, który potrafi odmienić losy mecz zarówno akcjami biegowymi jak podaniowymi. Jest zabójczy w akcjach typu „read option”. W divisional round przeciwko Packers przebiegł 181 jardów, co jest rekordem NFL dla rozgrywającego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ma doświadczonego i wypróbowanego zmiennika w osobie Alexa Smitha, więc jego kontuzja nie oznacza końca szans 49ers.

Ravens: Joe Flacco ma za sobą fantastyczne play-offy, w których okazał się lepszy kolejno od Andrew Lucka, Paytona Manninga i Toma Brady’ego.  Jego atutem będzie bez wątpienia dużo większe doświadczenie. Ma za sobą pięć sezonów, w każdym awansował do play-offów. Żaden QB nie wygrał tylu wyjazdowych meczów w play-offach, ale mam wrażenie, że gdyby potrafił ustabilizować formę, nie musiałby grać tak często na wyjeździe.

Przewaga: Ravens, Flacco jest naprawdę w gazie w tym miesiącu

 

Running Backowie

49ers: Frank Gore to bardzo dobry, silny biegacz, niebezpieczny zwłaszcza w okolicach pola punktowego rywali. Świetnie spisuje się w akcjach typu „read option” i ustawieniu pistol, które preferują 49ers. Niestety nie jest zbyt dużym zagrożeniem w grze podaniowej. Jego zmiennik LaMichael James pojawia się na boisku rzadko, ale jest w stanie wyrywać duże ilości jardów w jednej akcji.

Ravens: Ray Rice należy do najlepszych running backów w lidze. Jest też jednym z najbardziej wszechstronnych. W sezonie zasadniczym złapał 61 podań na 478 jardów. Nawet jeśli ma słabszy dzień, absorbuje obronę na tyle, że Flacco może posyłać swoje ulubione długie podania za plecy defensive backów rywala. Ma też solidnego zmiennika w postaci Bernarda Pierce’a i jednego z najlepszych fullbacków w lidze, Vonte Leacha.

Przewaga: Ravens

 

Wide Reciverzy:

49ers: Drużyna mocno ucierpiała, gdy zabrakło Mario Manninghama, przede wszystkim dlatego, że absolutnie nie może pozwolić sobie na kolejne urazy na tej pozycji. Michael Crabtree odżył po zmianie quarterbacka i jest niezwykle groźną bronią w ataku. Randy Moss ma ogromne doświadczenie i wciąż niezłą motorykę jak na swoje lata. Jednak poza tą dwójką trudno znaleźć jakiekolwiek zagrożenie na tej pozycji. A.J. Jennkins nie złapał w tym sezonie żadnego podania, a Ted Ginn to specjalista od akcji powrotnych, jako WR złapał w sezonie zasadniczym i play-offach w sumie 3 podania na 4 jardy.

Ravens: Anquan Boldin i Torrey Smith w sumie złapali w  tych play-offach podania na niemal 500 jardów i 5 TD. Stanowią obecnie jeden z najgroźniejszych duetów na tej pozycji w lidze. Z kolei w osobie Jacoby’ego Jonesa Ravens mają wartościową opcję nr 3 na tej pozycji.

Przewaga: Ravens

 

Tight End:

49ers: Vernon Davis to jeden z pięciu czołowych graczy w lidze na tej pozycji. W sezonie zasadniczym Kaepernick nieco mniej go eksploatował, ale w play-offach wrócił do łask. Jest zawodnikiem niezmiernie trudnym do upilnowania, za szybkim dla linebackerów, za silnym dla secondary. Nieźle spisuje się również jako bloker. Delanie Walker daje solidne wsparcie z ławki.

Ravens: Ed Dickson to gracz spisujący się lepiej jako wsparcie dla linii ofensywnej, Dennis Pitta jako reciver. Żaden z nich nie ma jednak wszechstronności Davisa.

Przewaga: 49ers

 

Linia ofensywna:

49ers: To doświadczona grupa, w skład której wchodzi dwóch Pro Bowlerów, wybranych też do All-Pro. Według Football Outsiders to najlepsza linia ofensywna w lidze jeśli chodzi o blokowanie dla biegaczy, choć dość słaba w ochronie podającego. Jednak przy stylu gry Colina Kaepernicka utrzymanie klasycznej kieszeni jest znacznie mniej istotne.

Ravens: Według Football Outsiders lokują się w czołówce jeśli chodzi o blokowanie dla akcji biegowych i w środku stawki w ochronie rozgrywającego. Jednak jest to grupa , która przeszła w sezonie liczne zmiany. W play-offach jak na razie trzymają się nieźle, ale czy nie wyjdzie brak zgrania?

Przewaga: 49ers

 

DEFENSYWA

Linia obrony:

49ers: Jeszcze niedawno była to jedna z bardziej dominujących linii w lidze. Jednak od czasu kontuzji Justin Smith jest tylko cieniem samego siebie, a jego koledzy bez niego popadli w przeciętność.

Ravens: Haloi Ngata jest liderem tej formacji, która jednak nie spisuje się tak skutecznie jak w zeszłym roku. Mają zwłaszcza problemy w powstrzymywaniu gry biegowej, co w systemie 3-4, którym grają Ravens, jest podstawowym zadaniem linii defensywnej.

Przewaga: Brak

 

Linebackerzy:

49ers: Patrick Willis i NaVarro Bowman to najlepszy w lidze duet środkowych linebackerów. Aldon Smith przez większość sezonu był królem sacków, ale od czasu urazu Justina Smitha skupia się na nim cała uwaga linii ofensywnej rywala i Aldon jest praktycznie niewidoczny. Mimo to cały korpus linebackerów wygląda więcej niż solidnie.

Ravens: Dwa słowa. Ray Lewis. Terell Suggs w zeszłym roku zdobył tytuł dla najlepszego gracza obrony w lidze, ale po kontuzji ścięgna Achillesa nie wrócił jeszcze do formy.

Przewaga: 49ers

 

Cornerbackowie:

49ers: Żaden z cornerbacków z San Francisco nie jest gwiazdą, ale tworzą solidną grupę odpowiedzialną za jedną z najlepszych defensyw podaniowych w lidze.

Ravens: Od czasu kontuzji Lardariusa Webba Ravens nie mają solidnego cornerbacka. Defensywa podaniowa sytuuje się w okolicach środka ligi, ale dużo w tym zasługi duetu safety.

Przewaga: 49ers

 

Safety:

49ers: Dashon Goldson został wybrany w tym roku do pierwszej drużyny All-Pro. Jego partner, Donte Whitner, nie jest tak rozpoznawalny, ale to doświadczony, solidny gracz.

Ravens: Ed Reed uznawany jest za najlepszego gracza na tej pozycji, ale ma za sobą nieco słabszy sezon. Razem z  Bernardem Pollardem tworzą jeden z najbardziej agresywnych duetów, odpowiedzialny za wiele bolesnych zatrzymań. I dość często karany przez władze ligi za zbyt agresywną grę.

Przewaga: Brak

 

SPECIAL TEAMS

49ers: Dość przeciętna grupa, wyróżniająca się świetnymi puntami i katastrofalnym kickerem.

Ravens: Jedne z najlepszych special teams w lidze, ale ciągnie się za nimi fatalny występ przeciw Denver Broncos, gdy pozwolili rywalowi na dwa powroty na TD, jeden po kick-offie, drugi po puncie.

Przewaga: Ravens

 

SZTAB TRENERSKI:

49ers: Może słyszeliście już, że trenerami będą dwaj bracia? 🙂 Jim Harbaugh odpowiada za niesamowitą metamorfozę San Francisco 49ers przed poprzednim sezonem oraz nie mniej zdumiewającą metamorfozę Uniwersytetu Stanforda kilka lat wcześniej. Trzon jego sztabu trenerskiego pracuje z nim przez dwa lata i ta stabilizacja jest dużym atutem 49ers.

Ravens: John Harbaugh zbudował w  Ravens drużynę o solidnych fundamentach, która rok w rok gra w play-offach, a biorąc pod uwagę, że średnio z roku na rok wymienia się połowa drużyn grających w play-off to niemałe osiągnięcie. Jednak do tej pory nie udało im się nawet wygrać AFC. W swoim sztabie zmienił w trakcie sezonu koordynatora ofensywy, ale wyszło to Ravens na dobre.

Przewaga: Brak

 

PODSUMOWANIE

Na czterech pozycjach lepsi są 49ers, na czterech Ravens, na trzech mamy równowagę. Nie ukrywam, że oczekuję wyrównanego spotkania. Mimo wszystko wydaje mi się, że defensywa 49ers ma nad swoimi odpowiednikami z Ravens większą przewagę niż ofensywa Baltimore nad ofensywą San Francisco.

Kluczem będzie powstrzymanie przez Ravens akcji „read option”. Mieli dwa tygodnie na przygotowanie i taśmy z dwóch meczy, w których te akcje były rozgrywane na oba sposoby. Jeśli zdołają zmusić Kaepernicka do pozostania w kieszeni i ograniczyć Franka Gore’a, to Joe Flacco i Ray Rice powinni dotrzeć w pole punktowe rywala wystarczającą ilość razy, by zdobyć mistrzostwo. Jednak po stronie Ravens niespecjalnie widzę kandydatów na taki wyczyn.

Mój typ: 20:17 dla 49ers

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *