Super Bowl 2014 dla początkujących

Super Bowl 2014Dziś w nocy co prawda Pro Bowl, ale ja nie zamierzam go oglądać. Od poniedziałku cały świat futbolu będzie w całości skupiał się na Super Bowl XLVIII, które zapowiada się wyjątkowo pasjonująco. Jeśli jesteście nowi w futbolowym świecie i chcecie zobaczyć  „z czym to się je” nie ma lepszej okazji. Poniżej znajdziecie garść informacji, które pomogą cieszyć się tym futbolowym świętem. Jeśli futbol jest dla Was niezbędny jak tlen, proszę o chwilę cierpliwości, od nowego tygodnia pojawi się seria tekstów dla bardziej zaawansowanych kibiców 🙂

 

1. Co to jest Super Bowl?

Super Bowl to najważniejsze wydarzenie sportowe w Stanach Zjednoczonych – mecz o mistrzostwo największej profesjonalnej ligi futbolu amerykańskiego NFL. Super Bowl 2014 ma numer XLVIII, czyli po naszemu 48. Pojedynki te rozgrywane są co roku od 1967 r. i początkowo ścierali się w nich mistrzowie dwóch profesjonalnych lig – NFL i AFL. Jednak w 1970 r. obie ligi połączyły się w dzisiejszą NFL, a „stare” ligi stały się zalążkami dzisiejszych konferencji NFC i AFC. Podobnie jak w innych amerykańskich ligach, Super Bowl jest zwieńczeniem fazy playoffs.

 

2. Kto gra  w Super Bowl 2014?

W Super Bowl co roku spotykają się mistrzowie wspomnianych wyżej konferencji. W tym roku będą to Denver Broncos z AFC i Seattle Seahawks z NFC. Tutaj znajdziecie tekst na temat finałów konferencji. W Super Bowl XLVIII po raz pierwszy od czterech lat zmierzą się dwa zespoły z najlepszym bilansem po sezonie zasadniczym. Broncos to ekipa z najlepszą ofensywą w tym sezonie, a może i w historii ligi, a Seahawks to drużyna mogąca się pochwalić jedną z najlepszych defensyw w historii, więc w Super Bowl będzie można zobaczyć dwa zupełnie różne podejścia do futbolu.

 

3. Kiedy będzie Super Bowl 2014?

Super Bowl XLVIII zacznie się 2 lutego 2014 r. o godz. 18:30 czasu nowojorskiego, który różni się od środkowoeuropejskiego o sześć godzin. Z polskiego punktu widzenia początek będzie miał miejsce w nocy z 2 na 3 lutego o 0:30 w nocy. Zegar odliczający czas do tego wydarzenia znajdziecie w prawej kolumnie bloga.

 

4. Gdzie jest rozgrywane Super Bowl 2014?

Co roku Super Bowl rozgrywane jest w innej lokalizacji. Do tej pory tradycyjnie grano je na zadaszonych stadionach (Atlanta, Nowy Orlean) albo w ciepłych, południowych stanach (Kalifornia, Floryda), żeby zminimalizować wpływ pogody. W tym roku po raz pierwszy spotkanie zostanie rozegrane na otwartym stadionie w „zimnym” stanie, a konkretnie na nowojorskim Meadowlands. Zapowiadany jest śnieg i mróz, a organizatorzy dorzucają do każdego biletu parę rękawiczek.

 

5. Jak i gdzie można oglądać Super Bowl 2014?

Super Bowl na żywo pokazywać będzie Polsat Sport. Polecam to początkującym kibicom, bowiem polscy komentatorzy na pewno skupią się bardziej na tłumaczeniu zasad gry niż ich amerykańscy koledzy. Kibicom, którzy mają większe pojęcie o futbolu, polecam raczej transmisję z komentarzem oryginalnym, a więcej na ten temat w tekście „Jak i gdzie oglądać NFL w Polsce?„.

W polskich miastach, które mają swoje drużyny futbolu amerykańskiego najczęściej organizowane jest wspólne oglądanie w którymś z lokali. Oprócz świetnej atmosfery znajdziecie tam też mnóstwo przyjaznych ludzi, którzy chętnie wytłumaczą wam zawiłości tej gry. Informacji o tych wydarzeniach szukajcie na stronach internetowych i facebookowych profilach drużyn.

 

6. Czy podczas Super Bowl dzieje się coś niezwiązanego ze sportem?

Tak, organizatorzy zadbali o cała masę atrakcji. Z naszego, telewizyjnego punktu widzenia najważniejszy będzie koncert w przerwie, który na środku boiska da Bruno Mars. Osoby oglądające oryginalny sygnał amerykański będą mogły zobaczyć również specjalne reklamy przygotowywane na Super Bowl, kiedy to czas antenowy jest najdroższy na świecie. Firmy starają się wówczas przygotować oryginalne, zaskakujące reklamy, tworzą dla nich nawet trailery:

 

ZOBACZ TEŻ:

Historie z Super Bowl 2014 w tle

Zobacz też

Brak komentarzy

  1. Oprócz Bruno Marsa, wystąpi także zespół Red Hot Chili Peppers.
    Co do godziny Super Bowl, to trzeba się liczyć, że jak zawsze będzie spore opóźnienie. Więc zacznie się pewnie przed 1. Tak było zawsze z tego co pamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *