NFL preseason 2015 – rozkład jazdy

Za oceanem niedługo wraca futbol amerykański w najlepszym wydaniu – NFL. Większość drużyn zaczęła już obozy przygotowawcze, więc zobaczymy co nas czeka, nim wreszcie 10 września zacznie się wyczekiwany sezon 2015 w NFL.

 

Campy treningowe w NFL

W czasie offseson mieliśmy dobrowolne programy treningowe, tzw. OTA, czyli Organised Team Activities oraz obowiązkowy weekendowy minicamp. Oczywiście mówimy o weteranach, debiutanci mieli tych obowiązkowych treningów nieco więcej. No i nie oszukujmy się, dla żadnego zawodnika walczącego o miejsce w składzie OTA nie są dobrowolne.

Teraz jednak wchodzimy na nowy poziom. Obóz przedsezonowy jest obowiązkowy tak dla debiutantów, jak dla weteranów, a za nieobecność na treningach można dostać solidną karę finansową. W niektórych drużynach debiutanci muszą stawić się wcześniej, najwcześniej, 22 lipca, musieli to zrobić rookies z Baltimore Ravens.

Weterani stawiają się na obóz dwa tygodnie przed pierwszym meczem przedsezonowym, więc najwcześniej (25 lipca) rozpoczęli go Pittsburgh Steelers i Minnesota Vikings, którzy zainaugurują preseason w Hall of Fame Game. Najpóźniej zaczynają Indianapolis Colts i Philadelphia Eagles, którzy zwołują zarówno debiutantów jak weteranów na 1 sierpnia. Warto wiedzieć, że terminy campów, a także liczba i rodzaj treningów są szczegółowo wskazane w CBA, czyli porozumieniu między ligą i związkami zawodowymi graczy NFL.

Podczas obozów przygotowawczych szlifowana jest głównie taktyka. Czas na poprawianie techniki i umiejętności indywidualnych był w offseason. Jednak zawodnicy walczą o pozycję w drużynie i miejsca w składzie, więc na boisku nie ma odpuszczania. W ciągu pięciu-sześciu tygodni 1/3 z nich zostanie zwolniona.

Jak co roku na antenie HBO będziemy mogli oglądać camp jednej z drużyn NFL, w tym roku będą to Houston Texans.

 

Pro Football Hall of Fame Weekend

Zanim zacznie się preseason swój moment chwały mają najbardziej zasłużeni dla futbolu amerykańskiego. W czterodniowej imprezie członkowie Galerii Sław biorą udział w przyjęciach i koncertach, a cały weekend wieńczy ceremonia wprowadzenia do Hall of Fame nowych członków.

Pełna lista Pro Football Hall of Fame, rocznik 2015

Weekend kończy „tydzień zerowy” preseason, czyli Hall of Fame Game w siedzibie tej szacownej instytucji, Canton w stanie Ohio. W tym roku zmierzą się w niej Minnesota Vikings i Pittsburgh Steelers.

 

NFL Preseason 2015

Właściwy preseason zaczyna się 13 sierpnia. Przez cztery tygodnie drużyny NFL ścierają się w meczach sparingowych. Ich poziom i atrakcyjność dla kibiców od lat budzi wątpliwości. Drużyny robią wszystko co w ich mocy, by nie pokazać swojej prawdziwej siły, a wyniki nie są w żaden sposób miarodajne. Przed swoim słynnym Imperfect Season w 2008 r., w którym przegrali wszystkie 16 spotkań, Detroit Lions wygrali wszystkie mecze przedsezonowe.

Podejście do preseason różni się z drużyny na drużynę. Najczęściej w pierwszej kolejce największe gwiazdy nie grają lub grają tylko symbolicznie. W drugiej kolejce pojawiają się na chwilę na boisku. Trzecia kolejka to „próba kostiumowa” przed sezonem zasadniczym. Zespoły najczęściej zaczynają mecz w najważniejszych zestawieniach, aa starterzy często grają cała pierwszą połowę. Ostatnia seria spotkań to starcia głębokich rezerwowych, którzy walczą o ostatnie miejsca w składach.

Na campie każda drużyna może mieć 90 zakontraktowanych graczy. 1 września do 20.00 polskiego czasu, po trzeciej kolejce sparingów, trzeba odchudzić kadrę do 75 zawodników. Ostatnie mecze preseason rozgrywane są 3 września, a dwa dni później, do godz. 20.00 5 września kluby muszą określić ostatecznie swój 53-osobowy skład. Pozostałych zawodników muszą zwolnić lub umieścić na liście kontuzjowanych.

 

Trzymamy kciuki za Babsa

Futbolowa Polska pilniej niż zwykle śledzić będzie preseason, a zwłaszcza pięć spotkań Vikings, z którymi trenuje Babatunde Ayiegbusi, pierwszy wychowany futbolowo w Polsce nasz rodak w NFL. Dla Babsa kluczowy będzie camp treningowy oraz Hall of Fame Game i pierwszy mecz, gdzie zapewne dostanie szansę. Jeśli zagra w drugim, a zwłaszcza w trzecim tygodniu, będzie to bardzo dobry znak.

Zobacz: Co czeka Babsa w Minneapolis?

Najprawdopodobniej Babs przejdzie odchudzanie składu do 75 graczy. Jeśli tak, to zapewne w ostatnim meczu będzie mógł udowodnić swoją wartość. Byłoby fantastycznie, gdyby udało mu się przetrwać w pierwszym składzie 5 września.

Jednak nawet jeśli mu się to nie uda, nie wszystko stracone. Do godz. 18.00 (polskiego czasu) w dniu następnym pozostałe kluby NFL mają czas, by przejąć zwolnionego gracza z „waivers”, czyli systemu, który pozwala wziąć na siebie zobowiązania wynikające z kontraktu danego gracza, przy czym pierwszeństwo mają najsłabsze drużyny. Taki draft wśród zwolnionych graczy.

Zawodnicy, którzy „wyczyszczą” (ang. clear) waivers mogą zostać zakontraktowani do 10-osobowego składu treningowego. Gracze tacy zarabiają znacząco mniej niż ci w aktywnym składzie i nie mogą brać udziału w meczach, ale nie tracą kontaktu z klubem, biorą normalny udział w treningach i, co dla Babsa najważniejsze, wciąż mogą się doskonalić i zwrócić na siebie uwagę.

Co niezmiernie ważne, zagraniczni zawodnicy nie liczą się do limitu 10 graczy w practice squadzie, co czyni pozostanie naszego liniowego w tej roli na początku swojej przygody z NFL bardzo prawdopodobnym.

 

Preseason w NFL kończy się 10 września. O godzinie 18.00 polskiego czasu wszystkie drużyny muszą bezwzględnie mieścić się pod salary cap z całością składu (teraz liczy się tylko 51 najlepiej opłacanych graczy), a o 2.30 w nocy polskiego czasu Pittsburgh Steelers zainaugurują sezon wizytą u New England Patriots i nasze długie oczekiwanie na nowy sezon NFL wreszcie dobiegnie końca.

Zobacz też

Brak komentarzy

  1. To już?! Matko, jak ten czas szybko zleciał. Ani się nie spodziewałem, że tak szybko to minie, ale w sumie to bardzo dobrze. Będzie co oglądać. Ach te nieprzespane noce… 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *