Super Bowl 2017 dla początkujących

Jeśli jesteś zupełnie zielony (-a) w temacie futbolu amerykańskiego, ale chciałbyś (chciałabyś) zacząć przygodę z tym pięknym sportem przy okazji Super Bowl 2017, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Weteranów i stałych czytelników zapraszam od przyszłego tygodnia, kiedy to pojawi się seria artykułów dla nieco bardziej zaawansowanych kibiców.

Zobacz: Wszystko o Super Bowl 2017

 

1. Co to jest Super Bowl?

Ta nazwa bez wątpienia obiła ci się o uszy w taki czy iny sposób. To chwila, kiedy Ameryka zamiera, a wszyscy mieszkańcy USA zasiadają przed telewizorami na imprezach i w pubach, wraz z przyjaciółmi, sąsiadami i rodzinami. Na liście 20 wydarzeń w historii o największej oglądalności w USA mamy 19 meczów Super Bowl i finał serialu M.A.S.H. Pomyślcie o konkursach w Zakopanem w szczycie Małyszomanii, dodajcie do tego mecze Polaków na Euro, finały siatkarzy i piłkarzy ręcznych i to da wam blade wyobrażenie jak ważnym wydarzeniem jest dla Amerykanów Super Bowl.

No ale przecież my nie jesteśmy Amerykanami!

Racja, ale Super Bowl to przede wszystkim kapitalne widowisko sportowe. To finał najlepszej ligi futbolu amerykańskiego na świecie – NFL. Zmierza się w niej dwie drużyny, które wywalczyły awans do finału po sezonie, który trwa od września. Tegoroczne Super Bowl w Houston w stanie Texas będzie finałem nr 51 w historii.

 

2. Kto gra w Super Bowl 2017?

NFL, jak większość lig w USA, podzielona jest na dwie konferencje, z których każda wystawia jednego reprezentanta do finału.

AFC reprezentują New England Patriots, bezwzględnie najlepsza drużyna tego stulecia. Zagrają w wielkim finale po raz siódmy od 2001 r., wygrali cztery z dotychczasowych sześciu występów. W sezonie zasadniczym Patriots wygrali 14 meczów i przegrali 2, co było najlepszym bilansem w całej NFL. W finale AFC (czyli półfinale NFL) pokonali bez większych problemów Pittsburgh Steelers.

NFC wygrali Atlanta Falcons, dla których jest to dopiero drugi udział w Super Bowl. Po raz pierwszy, bez powodzenia, grali o mistrzostwo w 1999 r., kiedy ich obecny rozgrywający chodził jeszcze do podstawówki, a kilku kluczowych graczy do przedszkola. W sezonie zasadniczym mieli drugi bilans w NFC z 11 zwycięstwami i 5 porażkami. W finale NFC pokonali Green Bay Packers.

 

3. Co zobaczymy na boisku?

New England Patriots to zespół, który w bezprecedensowy sposób zdominował rywalizację w AFC. W 11 z ostatnich 16 lat grali w finale konferencji i tylko dwa razy opuścili playoffy. Prowadzi ich Bill Belichick, powszechnie uznawany za najlepszego trenera w lidze, a na boisku ich generałem jest 39-letni Tom Brady, jeden z najlepszych rozgrywających w historii. Mimo swojego zaawansowanego jak na sportowca wieku, Brady rozegrał jeden z najlepszych sezonów w karierze i jest kandydatem do tegorocznej nagrody MVP. Jeśli nie kojarzycie samego Brady’ego, to zapewne słyszeliście co nieco o jego żonie. Dodatkowo Patriots dysponują obroną, która oddała najmniej punktów w lidze, choć to, czy rzeczywiście byli najlepszą obroną jest dyskusyjne.

Z kolei Atlanta Falcons dysponują w tym roku jednym z najlepszych ataków w historii NFL. Prowadzi go rozgrywający Matt Ryan, który zapewne zgarnie nagrodę MVP (przyznanie nagród za sezon tradycyjnie następuje w wieczór przed Super Bowl). To drużyna bardzo zbilansowane i wszechstronna w ataku, nieco słabsza w defensywie. W obronie ponad połowa graczy z wyjściowego składu to debiutanci lub drugoroczniacy, więc nic dziwnego, że z biegiem sezonu grali coraz lepiej, w miarę jak nabierali doświadczenia.

 

4. Kiedy jest Super Bowl 2017?

Super Bowl tradycyjnie rozgrywany jest w pierwszą niedzielę lutego. W tym roku mecz startuje 5 lutego 2017 o 18.30 czasu nowojorskiego, czyli o 0.30 w nocy czasu polskiego. Uwaga, mecz skończy się zapewne koło 4.00 rano, więc jeśli oglądacie w nocy warto rozważyć urlop na poniedziałek.

 

5. Jak i gdzie oglądać Super Bowl 2017?

W Polsce na żywo mecz transmitować będzie Eleven Sports Network dostępny na niektórych platformach cyfrowych. Mało doświadczonych kibiców zachęcam do skorzystania z oferty tej stacji, bo polscy komentatorzy na pewno będą na bieżąco wyjaśniali niuanse taktyki i przepisów.

Powtórki meczu w Eleven Sports:
poniedziałek, 6 lutego, godz. 08:00
poniedziałek, 6 lutego, godz. 16:30
wtorek, 7 lutego, godz. 16:00
środa, 8 lutego, godz. 23:00

W wielu miastach w Polsce drużyny Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego organizują „Super Bowl Party” czyli wspólne oglądanie Super Bowl w jakimś lokalu. Tutaj znajdziecie pełną listę takich imprez.

Rodacy w Wielkiej Brytanii i Irlandii będą mogli obejrzeć mecz na platformie Sky Sports.

Osobom, które szukają możliwości obejrzenia spotkania przez internet polecam tekst „Jak i gdzie oglądać NFL w Polsce„.

 

6. Co będzie się działo poza futbolem amerykańskim?

Super Bowl to nie tylko sport, ale i ogromne wydarzenie medialne. Jak co roku rekordy biją ceny reklam. Stacja Fox za 30-sekundową reklamę bierze w tym roku ponad 5 mln dolarów. Podczas Super Bowl tradycyjnie odpalane są nowe kampanie znanych marek, a twórcy filmików reklamowych wspinają się na wyżyny kreatywności.

Z kolei w przerwie krótki koncert da Lady Gaga. Artyści grają w przerwie Super Bowl za darmo, ale za to notują ogromny wzrost sprzedaży płyt. Muzyczni koneserzy zapewne się zawiodą, bo w tym występie chodzi bardziej o show, niż o muzykę, zwłaszcza że artyści grają z playbacku. W zeszłym roku pogrążyło to Coldplay, którzy wypadli bardzo blado. Za to dwa lata temu kapitalny występ dała Katie Perry.

Jako że Lady Gaga też potrafi robić show, to możemy się spodziewać kilku ciekawych momentów, choć muzycznie raczej nie moja bajka.

 

7. Gdzie mogę poczytać więcej o futbolu amerykańskim?

Zupełne podstawy futbolu amerykańskiego bardzo dobrze wyjaśnia Polska Liga Futbolu Amerykańskiego na swojej stronie.

Jeśli szukasz czegoś nieco bardziej zaawansowanego, jak kluczowe przepisy lub podstawy taktyki, zapraszam do działu „ABC Futbolu Amerykańskiego”.

W czasie meczu zapraszam na Twittera, gdzie pod hashtagiem #NFLpl udzielają się polscy kibice NFL. Mnie można śledzić pod @NFLBlogpl

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *