NFL, tydzień 15: Jak daleka droga do playoffów?

Na dwa tygodnie przed końcem sezonu zasadniczego 11 drużyn NFL wie już na pewno, że zostały im dwa mecze do końca sezonu. Siedem już wie, że zagra w playoffach, choć nikt jeszcze nie jest pewny swojego miejsca. Pozostałe 14 ekip wciąż walczy o 7 miejsc, które jeszcze pozostały w postseason. Niektóre są go już niemal pewne, inne mają jedynie teoretyczne szanse.

Dzisiaj przyjrzymy się sytuacji 21 drużyn, które zagrają lub mogą zagrać w playoffach. Jaka jest ich sytuacja? Jaki jest najlepszy i najgorszy scenariusz? A przede wszystkim czego potrzebują, żeby ten najlepszy scenariusz się spełnił?

By w pełni zrozumieć sytuację każdej z drużyn, warto wiedzieć jak układana jest tabela w NFL. Jeśli nie wiesz jak to wygląda, polecam wcześniejszą lekturę tekstu o tiebreakerach w NFL. Prawdopodobieństwo awansu do playoffów za Football Outsiders.

 

AFC

Kansas City Chiefs (13-1)

Pozostałe mecze: ATL, LAC
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: 3. miejsce w AFC

Sytuacja Chiefs jest nadzwyczaj komfortowa. Mają już zapewnioną wygraną w AFC West. Wystarczy jedna wygrana w dwóch meczach z niezbyt wymagającymi rywalami, by zapewnić sobie wolne w pierwszej rundzie playoffów. Nawet jeśli przegrają oba mecze, a Bills i Steelers wygrają swoje, to do gry wejdzie tiebreaker Strenght of Victory, czyli sumaryczny bilans pokonanych rywali, a w nim Chiefs są jak na razie najlepsi. Plus mają bezpośrednią wygraną przeciwko Bills. Tak naprawdę to tylko absolutnie nieprawdopodobna seria zbiegów okoliczności może im odebrać pierwsze miejsce w AFC.

 

Buffalo Bills (11-3)

Pozostałe mecze: @NE, MIA
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: 4. miejsce w AFC

Jak wspomniałem wcześniej, musiałby się zdarzyć cud, by Bills wygrali AFC, ale drugie miejsce jest jak najbardziej w zasięgu. Jak na razie zapewnili sobie pierwszy od ćwierć wieku triumf w AFC East.1 Końcówka sezonu zapowiada się dość wymagająco, zwłaszcza mecz z walczącymi o playoffy Dolphins. Bills są na najlepszej pozycji, bo z bezpośrednich rywali tylko Titans mają nad nimi tiebreaker. Jednak w AFC jest bardzo ciasno. 5 zespołów ma na koncie 10 lub 11 wygranych i ostateczna kolejność w tej grupie może być zupełnie inna niż dziś.

 

Pittsburgh Steelers (11-3)

Pozostałe mecze: IND, @CLE
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: 6. miejsce w AFC

Jeszcze trzy tygodnie temu Steelers byli ostatnią niepokonaną drużyną w NFL. Dziś stracili nie tylko pierwsze miejsce w konferencji, ale nie mogą być pewni nawet wygranej w dywizji. Wygrana z Colts (lub porażka Browns) daje im pierwsze miejsce w AFC North, ale jeśli przegrają w tym tygodniu, a Browns wygrają, to w ostatniej kolejce spotkają się w bezpośrednim starciu o koronę w dywizji. Najgorszą z trzech ostatnich porażek była ta z Buffalo. Teraz żeby wejść na drugą lokatę (najwyższą, o jakiej realistycznie mogą myśleć) muszą liczyć na choć jedną przegraną Bills. Na swoje szczęście mają dwie wygrane nad Ravens na koncie, a Miami pokonywali dość słabych rywali, więc nawet dwie porażki nie zepchną ich niżej niż na 6. lokatę.

 

Tennessee Titans (10-4)

Pozostałe mecze: @GB, @HOU
Najlepszy scenariusz: 2. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 95,8%

Titans przede wszystkim myślą o wygraniu AFC South. Dwie wygrane dają im to na 100%, ale o zwycięstwo w Green Bay łatwo nie będzie. Jeśli wygrają w ostatniej kolejce w Houston, mają na koncie tiebreaker nad Colts (lepszy bilans w dywizji), ale nic to nie da, jeśli Colts zgromadzą więcej wygranych. Titans mogą wskoczyć na drugie miejsce w AFC jeśli odrobią mecz straty. Mają wygrany mecz z Bills, ale porażkę przeciwko Steelers i Browns. Najgorszy możliwy scenariusz to komplet porażek przy wygranych Dolphins i Ravens, co spycha ich na poza playoffy. Na szczęście dla nich mają tiebreaker nad Ravens (wygrany mecz), więc jakakolwiek wygrana (lub porażka kogoś z duetu MIA/BAL) daje im playoffy.

 

Cleveland Browns (10-4)

Pozostałe mecze: @NYJ, PIT
Najlepszy scenariusz: 2. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 88,6%

Browns wciąż mogą realistycznie myśleć o wygranej w AFC North. Wystarczy czwarta porażka z rzędu Steelers, a w ostatniej kolejce zagrają bezpośredni mecz o prymat w dywizji. Potrzebowaliby dużo więcej, by przeskoczyć Bills, ale miejsca 3-4 są jak najbardziej realne. Wygrana z Jets zapewni im playoffy, jeśli ktoś z trójki Ravens, Dolphins i Colts przegra w swoim meczu, choć akurat za Colts raczej w Cleveland będą trzymali kciuki. Nad Colts i Titans Browns mają tiebreaker, ale przegrali w tym sezonie oba mecze z Ravens. Nawet jeśli przegrają oba mecze, to ratuje ich nawet jedna porażka Dolphins (lub komplet porażek Ravens lub Colts).

 

Indianapolis Colts (10-4)

Pozostałe mecze: @PIT, JAX
Najlepszy scenariusz: 2. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 90,2%

Największym problemem Colts jest mała ilość potencjalnych tiebreakerów. Mają gorszy bilans w dywizji niż Titans, przegrali z Browns i Ravens. Nawet dwie wygrane mogą nie dać im pierwszego miejsca w AFC South. Do tego potrzebowaliby przynajmniej jednej porażki Titans. Najczarniejszy scenariusz? Dwie porażki, połączone z dwiema wygranymi Dolphins i jedną Ravens.

 

Miami Dolphins (9-5)

Pozostałe mecze: @LV, @BUF
Najlepszy scenariusz: 5. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 43,6%

Na dziś Dolphins są w playoffach, ale mają taki sam bilans jak będący tuż za nimi Ravens, a do tego znacznie trudniejszy kalendarz. Przed nimi dwa trudne wyjazdy. Dwie wygrane dają im oczywiście playoffy, ale jeśli przegrają w tym tygodniu z Raiders, to nawet ekipa z Las Vegas może ich wyeliminować z postseason. Co gorsza jak do tej pory pokonywali słabe zespoły, co daje im trzecie najsłabsze strength of victory w całej NFL. A jest wielce prawdopodobne, że ten tiebreaker wejdzie do gry na koniec sezonu. Z tego też względu mało prawdopodobne jest, by przeskoczyli kogoś z grona TEN/CLE/IND.

 

Baltimore Ravens (9-5)

Pozostałe mecze: NYG, @CIN
Najlepszy scenariusz: 5. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 81,3%

Wysokie szanse na playoffy wg Football Ousiders opierają się na dwóch rzeczach: relatywnie łatwych przeciwnikach w pozostałych meczach i wysokim DVOA. Ravens to ekipa bardzo nierówna, ale generalnie grająca poniżej potencjału. Teraz potrzebują pomocy, by wejść do playoffów. Przy komplecie wygranych wystarczy im jedna porażka Dolphins, Browns lub Colts. Jednak nawet komplet wygranych może nie dać im playoffów, a te ze względu na dwie porażki przeciwko Steelers, które nie pozwolą im już wyprzedzić rywali z Pittsburgha.

 

Las Vegas Raiders (7-7)

Pozostałe mecze: MIA, @DEN
Najlepszy scenariusz: 7. miejsce w AFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 0,5%

Porażka z Chargers w praktyce wyeliminowała Raiders z playoffów. Mają tylko jedną szansę: komplet własnych wygranych i komplet porażek Dolphins oraz Ravens. O jedną porażkę Miami mogą zatroszczyć się sami, ale przy pozostałych muszą liczyć na inne drużyny.

 

NFC

Green Bay Packers (11-3)

Pozostałe mecze: TEN, @CHI
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: 3. miejsce w NFC

Packers mają już w kieszeni pierwsze miejsce w NFC North. Jako że mają na koncie bezpośrednią wygraną nad Saints, do zapewnienia sobie pierwszego miejsce w NFC wystarczy im jedna wygrana połączona z jedną porażką Seahawks. Lub, oczywiście, komplet wygranych. Tak naprawdę wystarczy im wygrać z Bears, bo zapewniłoby im to tiebreaker zarówno nad Saints, jak nad Seahawks (bilans meczów w konferencji), jednak jak na złość to mecz z Titans jest wcześniej.

 

New Orleans Saints (10-4)

Pozostałe mecze: MIN, @CAR
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: 7. miejsce w NFC

Saints potrzebują jednej wygranej, by zapewnić sobie pierwsze miejsce w NFC South. Gdyby tylko odzyskali to fumble w endzone przeciwko Chiefs… Na swoje szczęście mają lepszy bilans w ramach konferencji niż Seahawks i przynajmniej jedno zwycięstwo przewagi nad resztą stawki. Do pierwszego miejsca przed playoffami potrzebowaliby kompletu porażek Packers. Teoretycznie mogą spaść aż na ostatnie premiowane playoffami miejsce, ale wymagałoby to wyjątkowo niekorzystnego zbiegu okoliczności.

 

Seattle Seahawks (10-4)

Pozostałe mecze: LAR, @SF
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: 7. miejsce w NFC

Jeśli w tym tygodniu pokonają Rams, zapewnią sobie wygraną w dywizji. Jeśli przegrają, Rams mają tiebreaker i poważnie komplikuje to sytuację Seattle przed playoffami. Na pewno nie wypadną poza postseason, ale przy dwóch porażkach, komplecie wygranych Cardinals i minimum jednej wygranej Buccaneers mogą przystępować do playoffów z najniższym rozstawieniem. Mogą jednak mieć też wolne w pierwszej rundzie playoffów, ale wymagałoby to kompletu porażek tak Packers jak Saints.

 

Washington Football Team (6-8)

Pozostałe mecze: CAR, @PHI
Najlepszy scenariusz: 4. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 71,8%

Dywizja albo koniec sezonu. Tak wygląda sytuacja całej NFC East. Największe szanse mają WFT, bo mają w tej chwili najlepszy bilans. Wygrana z Eagles daje im dywizję. Tak samo jak jakakolwiek wygrana w połączeniu z porażką Giants. Nawet dwie porażki nie przekreślają ich szans, pod warunkiem że Giants nie pokonają Cowboys.

 

Los Angeles Rams (9-5)

Pozostałe mecze: @SEA, ARI
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: 7. miejsce w NFC

Niezależnie od tego co mówią oficjalne tabele, nie ma szans, by Rams wypadli poza playoffy. Jednak rozstawienie to zupełnie inna kwestia. Jeśli zdołają wygrać w Seattle, mają ogromne szanse na wygranie NFC West i minimalne na pierwsze miejsce w NFC. Jednak porażka niezmiernie komplikuje ich sytuację, zwłaszcza w perspektywie meczu z Cardinals w ostatniej kolejce sezonu.

 

Tampa Bay Buccaneers (9-5)

Pozostałe mecze: @DET, ATL
Najlepszy scenariusz: 1. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 98,4%

Ach ta jednopunktowa porażka z Bears. To właśnie ona sprawia, że Bucs wciąż nie mogą być w 100% pewni udziału  w playoffach. Tyle teoria, a jak z praktyką? Mają minimalne szanse na wygranie dywizji. Przegrali oba mecze z Saints, co oznacza, że potrzebują kompletu wygranych i kompletu porażek NO. Mają jednak na koncie bezpośrednią wygraną nad Packers, co daje im minimalną szansę na 1. miejsce w NFC. Najbardziej prawdopodobne są lokaty 5-7, a tu kluczowa może okazać się bezpośrednia porażka z Rams.

 

Arizona Cardinals (8-6)

Pozostałe mecze: SF, @LAR
Najlepszy scenariusz: 5. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 64,9%

Cardinals potrzebują jednej wygranej i jednej porażki Bears, by zapewnić sobie playoffy. Nie mają szans na wygraną w dywizji, ale mogą przeskoczyć tak Bucs, jak i Rams. Jeśli LAR nie zdołają wygrać w Seattle, to Cardinals zagrają z nimi w ostatniej kolejce o rozstawienie w playoffach. Oczywiście o ile uporają się z Niners, a w tej dywizji wszystko jest możliwe.

 

Chicago Bears (7-7)

Pozostałe mecze: @JAX, GB
Najlepszy scenariusz: 6. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 35,8%

Oczywiście najlepszy scenariusz to dwie wygrane i dwie porażki Cardinals. Jednak jeśli Arizona wygra choć jeden mecz, to kluczowy staje się mecz przeciwko Packers. Bears muszą go wygrać, by mieć szansę na tiebreakery (bilans w ramach konferencji). Drugą opcją są dwie porażki Tampy, zakładając że żadna inna drużyna nie będzie miała 9 zwycięstw, bo wtedy będzie decydował bezpośredni mecz wygrany przez Bears.

 

Minnesota Vikings (6-8)

Pozostałe mecze: @NO, DET
Najlepszy scenariusz: 7. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 0,8%

Vikings są w podobnej sytuacji jak Raiders w AFC. Muszą wygrać oba mecze, liczyć na komplet porażek Cardinals i minimum jedną porażkę Bears.

 

Dallas Cowboys (5-9)

Pozostałe mecze: PHI, @NYG
Najlepszy scenariusz: 4. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 5,4%

 

Cowboys muszą wygrać oba swoje mecze i liczyć na dwie porażki WFT. To jedyny układ meczów, który daje im dywizję i playoffy.

 

New York Giants (5-9)

Pozostałe mecze: @BAL, DAL
Najlepszy scenariusz: 4. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 12,5%

Nowojorczycy mają na koncie dwie wygrane z WFT, co da im wyższe miejsce, jeśli te ekipy skończą z tym samym bilansem. Wygrana z Dallas da im tiebreaker również nad Cowboys. Wciąż jednak muszą liczyć, że WFT przegra co najmniej jeden mecz więcej niż oni.

 

Philadelphia Eagles (4-9-1)

Pozostałe mecze: @DAL, WAS
Najlepszy scenariusz: 4. miejsce w NFC
Najgorszy scenariusz: poza playoffami
Szansa na playoffy: 10,2%

Aż trudno uwierzyć, że drużyna z takim bilansem ma realistyczną szansę na playoffy. A jednak. Jeśli wygrają w tym tygodniu, a reszta NFC East solidarnie przegra, to w ostatnim meczu sezonu będą mogli zapewnić sobie wygraną w dywizji. Jednak porażka z Cowboys przekreśla ich wszystkie szanse.

 

Tydzień w skrócie:

1. Z notatnika statystyka:

 • QB Kyler Murray (Cardinals) zaliczył dziewiąty w tym sezonie mecz z przynajmniej jednym biegowym i jednym podaniowym przyłożeniem. To nowy rekord NFL.

2. Z notatnika medyka:

 • RB Clyde Edwards-Helaire (Chiefs) – uraz kostki i biodra, ok. miesiąca przerwy
 • OL Chris Hubbard (Browns) – zwichnięta rzepka, koniec sezonu
 • LB Leighton Vander Esch (Cowybos) – kostka, ok. miesiąca przerwy

3. Zwycięstwo Jets nad Rams sporo namieszało, nie tylko w czołówce NFC ale i w czołówce draftu. Konsekwentny marsz nowojorczyków po #1 w nadchodzącym naborze może zakończyć się niepowodzeniem, bo w tej chwili #1 należy do Jaguars. Dla pocieszenia – z dziewięciu rozgrywających, którzy zdobywali w XXI wieku nagrodę MVP tylko dwóch (Peyton Manning i Cam Newton) zostało wybranych z #1 w drafcie, a trzech (dodatkowo Matt Ryan) było pierwszymi wybranymi QB z danego rocznika.

4. Houston Texans zgubili piłkę w red zone rywala na sekundy przed końcem meczu, w którym przegrywali różnicą jednego posiadania piłki. To samo zrobili dwa tygodnie temu. W obu przypadkach ich rywalem byli Colts.

5. W ogłoszonych składach Pro Bowl trzej rozgrywający AFC to Patrick Mahomes, Josh Allen i Deshaun Watson. Cała trójka jak najbardziej na ten zaszczyt zasłużyła, ale znamienne jest to, że żaden z nich nie ma jeszcze skończonych 26 lat. Dla Mahomesa i Watsona to trzecie Pro Bowl z rzędu, Allen debiutuje w tej roli.

 

Zostań mecenasem bloga:
 1. Kiedy ostatni raz wygrywali AFC East ja byłem w podstawówce, Bill Belichick trenował Cleveland Browns, Tom Brady chodził do klasy maturalnej, a Josh Allen zaczynał wyglądać na ciążowym USG jak człowiek, a nie fasolka

Zobacz też

3 komentarze

 1. Bears mają tie-breaker na Cardinals w postaci lepszego bilansu ze wspólnymi przeciwnikami, bilans w konferencji będą mieli prawdopodobnie ten sam. Jeśli Packers w ostatniej serii będą grali o nic to Cardinals będą w ciężkiej sytuacji

 2. Wyżalę się na jeden temat – draft i przedwczesny koniec sezonu.
  Wkurza mnie, że część drużyn zamiast walczyć już wie w pewnym momencie sezonu, że nie będzie PO i czas zawalczyć o wysokie miejsce w drafcie. Wkurza mnie to jak wybieram ciekawy mecz w niedzielę i o ile jeszcze o 19 wybór jest fajny o tyle o 22 już czasem jest tylko jeden mecz.
  Tak wiem, że ten system ma wyrównywać szanse w kontekście kolejnych lat, ale ten system też zabija wiele meczów w trakcie sezonu. Po max 8 kolejkach już wiadomo, kto odpuszcza. A jak teraz patrzę na kolejność draftu, to pomiędzy nr 4 i 15 są 2 mecze różnicy (4-10 a 6-10). Nie mówię już o drużynach z bilansem 7-7 albo walczących o PO do końca.
  Przydałaby się pewna zmiana w kolejności draftu, ale to już mój autorski pomysł.
  Podziwiam NE i MIN, że nie odpuściły sezonu wcześniej i walczyli do końca pomimo tego, że szanse były niewielkie. Za to po drugiej stronie beznadziejni Jets (wygrana z Rams to wpadka, nie wiem czy Lawrence nie powiedział im, że odpuści ten zespół czy z innego powodu wygrali) i Jax.Jak widzę ich mecze, to odpuszczam z założenia.
  Podziwiam też Miami w zeszłym sezonie, że wygrali 5 meczów i grali do końca, bo chcieli zdobyć doświadczenie, a nie numer w drafcie. Może chcieli sprawdzić kogo mają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *