Super Bowl 2023 pozycja po pozycji, cz. II – Defensywa, special teams i trenerzy

W Super Bowl 2023 zmierzą się dwie najlepsze drużyny tego sezonu: Kansas City Chiefs i Philadelphia Eagles. Kogo zobaczymy na boisku? Na jakiej pozycji jedna z drużyn ma przewagę, a na jakiej siły są wyrównane?

Przeczytaj też część pierwszą poświęconą ofensywie

 

Linia defensywna i linebackerzy

Choć w ostatnich latach NFL zaczęła wreszcie rozróżniać pozycję defensywnego liniowego, linebackera i pass rushera jako trzy różne, wciąż wielu pass rusherów jest oficjalnie klasyfikowanych jako DE albo OLB, stąd omawiam cała tą grupę razem.

Kansas City Chiefs

Pass rush Chiefs przez większość sezonu zaczynał się i kończył na Chrisie Jonesie. To klasyczny 3-technique, czyli liniowy najczęściej zaczynający akcje na wysokości zewnętrznego ramienia guarda, choć oczywiście we współczesnej NFL żaden gracz nie zaczyna wszystkich akcji z jednego i tego samego ustawienia. Niemniej jego najważniejszą rolą jest atakowanie rozgrywającego i w tym jest świetny. Żaden gracz z pozycji DT nie miał tak wysokiego współczynnika pass rushing win rate i to mimo że był najczęściej podwajanym graczem na tej pozycji w NFL. Może nie była to dominacja na poziomie Aarona Donalda, ale tylko klasę niżej. W ostatnich latach Jones poprawił też mocno obronę przeciwko biegowi, choć nie jest to jego najważniejsze zadanie.

Drugi zawodnikiem w tym gronie, w którym Chiefs pokładają wielkie nadzieje, jest Frank Clark. Niewidoczny przez cały sezon, przebudził się w playoffach i zaliczył 2,5 sacka w dwóch ostatnich meczach. Na pewno będzie bardzo potrzebny, podobnie jak debiutant George Karlaftis. Ma za sobą przyzwoity sezon, ale trudno go uznać za gwiazdę. Michael Danna to typowy zawodnik rotacyjny, podobnie jak Carlos Dunlap na tym etapie kariery.

Kalen Saunders i Derrick Nnandi to dwaj klasyczni DT. Ważą ponad 300 funtów (ok. 136 kg) i ich głównym zadaniem jest stanowić kotwicę na środku linii przeciwko akcjom biegowym. Biorą na siebie podwojenia i starają się zablokować dziury biegaczom. Ich pojedynki z Jasonem Kelce mogą być mało widoczne, ale będą jednym z kluczy do wyniku Super Bowl.

Nick Bolton to linebacker, który jest na boisku niemal w każdej akcji. To zaledwie drugoroczniak, ale cieszy się ogromnym zaufaniem sztabu trenerskiego. Robi po trochu wszystkiego, jak to środkowy linebacker – powala running backów, ma na koncie dwa przechwyty, a Steve Spagnuolo dość chętnie wykorzystuje go w blitzach. Nie jest to może artysta w swoim fachu, ale solidny starter.

W sytuacjach, kiedy na boisku potrzeba dwóch linebackerów, pojawia się Wille Gay. To gracz, który z roku na rok odgrywa większą rolę w defensywie Kansas City, ale również nie należy do najlepszych na swojej pozycji.

 

Philadelphia Eagles

Absurdalna wręcz głębia składu na linii Eagles to największy atut tej defensywy. Co prawda nie mają żadnego gracza klasy Chrisa Jonesa, ale za to mogą w nieskończoność rotować zawodnikami grającymi na bardzo wysokim poziomie. Ich pass rush był zdecydowanie najlepszy w lidze w tym sezonie, a aż czterech graczy zanotowało dwucyfrową liczbę sacków. Haason Reddick ma za sobą fantastyczny sezon i to zdecydowany lider tej grupy – jedyny, który spędza średnio na boisku ponad 70% akcji. Josh Sweat atakuje z drugiej strony, a Brandon Graham daje fantastyczne zmiany. Ze środka linii uderzają Javon Hargrave i Fletcher Cox. Dysponują takim nadmiarem bogactwa, że praktycznie niewykorzystywany jest Robert Quinn, który przed rokiem zaliczył 18,5 sacka w barwach Bears i w wielu innych zespołach NFL byłby starterem.

Kiedy w trakcie sezonu Eagles zorientowali się, że mają problemy z zatrzymywaniem biegów przez środek, sięgnęli po wzmocnienia z zewnątrz. Tak do drużyny dołączyli dwaj cenni weterani: Ndamukong Suh i Linval Joseph. Warto też wspomnieć o Miltonie Williamsie, zmienniku Hargrave’a i debiutancie Jordanie Davisie, drugim zawodniku z pozycji NT. Pamiętajcie, że większość rezerwowych w tej linii byłaby starterami w innych klubach.

Na pozycji linebackera większość snapów dostają T.J. Edwards i pozyskany przed sezonem z Chargers Kyzir White. Warto zwrócić uwagę, że Eagles chętnie grają pięcioosobową linią z trzema nominalnymi DT, co sprawia, że rola linebackerów jest nieco mniejsza. Żaden z nich nie stanowi szczególnej siły ani słabości drużyny.

 

Przewaga: Eagles

 

Secondary

Kansas City Chiefs

Chiefs mają trzecią najmłodszą drużynę w NFL, biorąc pod uwagę średnią ważoną liczbą snapów. A ich secondary jest najmłodsza w NFL. Jedynym zawodnikiem starszym niż 25 lat jest Juan Thornhill, a przy 27 latach nie należy on do ligowych Matuzalemów. Drugim safety jest pozyskany przed sezonem z Houston Justin Reed. To bardzo solidny duet i ich dobra gra jest bardzo ważna, bo wśród cornerbacków sytuacja wygląda znacznie gorzej. Rozgrywający trzeci sezon w NFL L’Jarius Sneed to weteran w tym gronie i najczęściej blitzujący zawodnik w drużynie. Oprócz niego najwięcej grają trzej debiutanci: Jaylen Watson, Trent McDuffie i Joshua Williams.

Przyszłość tej grupy rysuje się w jasnych barwach, ale w tym sezonie wielokrotnie wychodził brak doświadczenia. Sneed to jedyny z tego grona, którego można zostawić samego z czołowymi receiverami rywala, a „można” nie oznacza „zawsze sobie poradzi”.

 

Philadelphia Eagles

Największą słabością tej obrony jest pozycja safety. Marcus Epps ma za sobą pierwszy sezon jako pełnowymiarowy starter i efekty były… nie najlepsze. Według Pro Football Reference oddał aż sześć przyłożeń w tym roku i pozwolił rozgrywającym rywali na passer rating 139,1. W przypadku safety te liczby rzadko będą imponujące, bo jeśli piłka trafia do krytego przez nich zawodnika to najczęściej jest to dalekie podanie, ale C.J. Gardner-Johnson, który grał większość sezonu jako drugi safety, pozwolił QB rywala na passer rating 78,4.

Znacznie lepiej sytuacja wygląda na pozycji cornerbacka, gdzie Darius Slay i James Bradburry to znakomici starterzy i prawdopodobnie na zmianę będą kryli Travisa Kelce. Solidną grę w slocie daje Avonte Maddox, a kiedy potrzeba sześciu DB najczęściej pojawia się debiutant Reed Blankenship.

 

Przewaga: Eagles

 

Special Teams

Kansas City Chiefs

W trzeciej fazie gry Chiefs są w tym roku wyjątkowo nierówni. Dobrze idzie im odkopywanie – Football Outsiders klasyfikują ich na czwarte miejsce jeśli chodzi o kickoffy i drugie w puntach. Punter Tommy Townsend został wybrany w tym roku do pierwszej drużyny All Pro. Z drugiej strony nie mają zbyt skutecznej gry powrotnej. Przez większość sezonu mieli też kłopoty z kopaniem na bramkę. Wynika to jednak częściowo z kłopotów zdrowotnych Harrisona Butkera w pierwszej części sezonu. W ostatnich tygodniach Butker ustabilizował tak zdrowie jak formę, choć Andy Reid w playoffach nie ufa mu na dłuższych dystansach.

 

Philadelphia Eagles

Orły są dość przeciętne w każdym elemencie formacji specjalnych, ale też nie mają w tej fazie gry szczególnych słabości. Nie do końca wiadomo kto będzie puntował. Arryn Sipsos jest na liście kontuzjowanych, ale został oficjalnie desygnowany do powrotu, co znaczy, że klub wierzy, że może zagrać w Super Bowl. Na pewno to lepsza opcja niż weteran Brett Kern, który odkopywał pod jego nieobecność. Kicker Jake Elliott stanowi dość pilny punkt drużyny z 87% skutecznością z gry i 5/6 z dystansu ponad 50 jardów.

 

Przewaga: Brak

 

Trenerzy

Kansas City Chiefs

Andy Reid to jeden z najbardziej doświadczonych trenerów w NFL, piąty pod względem wygranych meczów w karierze i drugi spośród aktywnych szkoleniowców. Jest głównym trenerem w NFL nieprzerwanie od 1999 r., przy czym lata 1999-2012 spędził jako trener… Eagles. Jest znany jako ofensywny innowator i ceniony zwłaszcza za umiejętność wkomponowania mocnych stron rozgrywającego w styl ofensywy oraz zagrywki typu screen.

Jego koordynatorem ofensywy jest Eric Bieniemy, który pełni tę rolę od 2018 r. Co roku wymieniany jest jako jeden z kandydatów do roli głównego szkoleniowca w innym klubie. Koordynatorem defensywy jest Steve Spagnuolo, doświadczony szkoleniowiec, z epizodem jako główny trener (Rams 2009-11). Większość kariery spędził jako koordynator defensyw, jest znany z bardzo agresywnego stylu, opartego na licznych blitzach. Koordynatorem special temas jest Dave Toub, pełniący tę rolę w różnych klubach NFL nieprzerwanie od 2001 r.

 

Philadelphia Eagles

41-letni Nick Siriani należy do najmłodszych głównych trenerów w NFL (23 lata młodszy od Reida) i jego zatrudnienie w Philadelphii po trzech niezbyt udanych latach w roli koordynatora ofensywy Colts było niemałą niespodzianką. Pokazał jednak, że potrafi zbudować drużynę i ma przed sobą obiecującą przyszłość w tej branży.

Atak koordynuje 37-letni Shane Steichen, wcześniej trener rozgrywających i ofensywny koordynator LA Chargers. Koordynatorem obrony jest 40-letni Jonathan Gannon. To jego pierwsza posada na tym poziomie, wcześniej był skautem i trenował defensive backów. I wreszcie special teams koordynuje zaledwie 31-letni Michael Clay, który nigdy wcześniej nie był koordynatorem na żadnym poziomie.

W sztabie Sirianiego nie ma trenerów, którzy przekroczyliby 50 rok życia.

 

Przewaga: Chiefs. W najważniejszym momencie sezonu doświadczenie jest bardzo istotne.

 

Zostań mecenasem bloga:
Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *