Prognoza na offsezon 2017: AFC South

Od kilku lat AFC South cieszy się niechlubnym tytułem najsłabszej dywizji w NFL. Jednak każda z tych drużyn ma coś, co może zwiastować jaśniejszą przyszłość.

Jeśli nie wiesz jakie reguły rządzą kontraktami w NFL, zacznij od lektury artykułu: Salary Cap w NFL, czyli kontrakty i limity płacowe

Wartości w poniższym artykule aktualne na 17 lutego przy założeniu, że bierzemy pod uwagę 51 największych kontraktów, a salary cap wyniesie 168 mln dolarów (oficjalnej wartości jeszcze nie znamy). Dane dotyczące finansów pochodzą ze strony Spotrac.com. Szacunki wyborów kompensacyjnych za Overthecap.com

 

Houston Texans

Wolne pieniądze: 26,7 mln dolarów

Kluczowi wolni agenci: CB A.J. Bouye, DT Vince Wilfork, P Shane Lechler

Texans to drużyna, która permanentnie wydaje się „o rozgrywającego” od walki o najwyższe cele. Niestety od zamierzchłych czasów kompetentnego Matta Schauba Houston poruszają się tylko między złymi i jeszcze gorszymi wyborami na tej pozycji.

Quarterback to na pewno priorytet dla Texans. Niestety jeszcze przez rok nie zdołają się pozbyć Brocka Osweilera. Zwolnienie nieudanego eksperymentu na rozegraniu kosztowałoby więcej niż jego zatrzymanie w składzie. Jedyną sensowną opcją z finansowego punktu widzenia byłoby oddanie Osweielera w wymianie. Czy jakakolwiek drużyna zgodziłaby się wziąć na siebie jego 16 mln w pełni gwarantowaną pensję? Bill Barnwell z ESPN proponował, żeby Texans wysłali Osweilera do Browns razem z wyborem z pierwszej rundy draftu 2018 za wybór z siódmej rundy draftu 2017. taka transakcja byłaby bardzo ciekawa, ale raczej mało prawdopodobna.

Ciekawą opcją dla Texans byłaby wymiana za Tony’ego Romo. Romo nie musiałby się daleko przeprowadzać, bo z Dallas do Houston jest niecałe 400 km. Tyle że w kontrakcie ma 14 mln dolarów pensji, co pożarłoby większość wolnych dolarów pod czapką.

Tymczasem Texnas będą musieli powalczyć o A.J. Bouye, który w ostatnim sezonie zaczął grać na bardzo wysokim poziomie. To sytuacja trochę podobna do zeszłorocznej z Joshem Normanem i Carolina Panthers. Bouye nie jest graczem tak rozpoznawalnym jak Norman, ale rozmowy o nowym kontrakcie pewnie będą toczyły się wokół wartości 75 mln/5 lat, na jaką opiewa umowa Normana. Co do 35-letniego Wilforka i 40-letniego Lechlera to zapewne Texans byliby chętni ściągnąć ich z powrotem na roczne skromne umowy, pytanie tylko czy obaj dżentelmeni nie zachcą zakończyć kariery.

Tekańczycy raczej nie będą zbyt aktywni na rynku wolnych agentów, bo nie mają na to pieniędzy ani oczywistych kandydatów do zwolnienia w celu zwolnienia miejsca pod czapką. Poza rozgrywającym potrzebują wzmocnień w linii ofensywnej. Muszą też przemyśleć kwestię opcji piątego roku dla Jadeveona Clowneya i wygasającego w po sezonie 2017 kontraktu DeAndre Hopkinsa.

Texans mają po jednym wyborze w każdej rundzie draftu, w pierwszej rundzie będzie to #25.

 

Tennessee Titans

Wolne pieniądze: 67,6 mln dolarów

Kluczowi wolni agenci: WR Kendall Wright, OG Chance Warmack, S Daimion Stafford

Zeszły rok to pierwszy sezon Titans na plusie od 2008 r. Oldschoolowa biegowa ofensywa za bardzo dobrą linią plus dynamiczny QB na debiutanckim kontrakcie okazały się receptą na przełamanie niemocy. W efekcie tylko jeden wygranej zabrakło im do playoffów, a AFC South przegrali gorszym bilansem meczów w ramach dywizji.

Żeby pójść za ciosem w Nashville będą musieli zainwestować w defensywę. Będzie im o tyle łatwiej, że mają całkiem sporo wolnych dolarów.

Z wolnych agentów Wright jest jedynym, o którego warto walczyć. To reciver o bardzo dużym potencjale, ale niestety często kontuzjowany. Jeśli Tytanom udałoby się go skłonić do powrotu za ok. 6 mln/rok, byłaby to niezła okazja, jeśli zdołałby wrócić do dyspozycji z dwóch pierwszych sezonów w lidze. Warmack nigdy nie grał na miarę #10 w drafcie, a w tym sezonie wypadł z wyjściowego składu. Stafford to wartościowy gracz rotacyjny, który pewnie wróci do klubu, jeśli cena będzie satysfakcjonowała obie strony.

Titans potrzebują wzmocnień głównie w drugiej i trzeciej linii obrony. Jeśli odejdzie Wright, to do listy priorytetów dołaczy pozycja WR. Tennessee zapewne będą chcieli pozyskać młodego TE z myślą o zastąpieniu 32-Delaine Walkera, któremu za dwa lata kończy się umowa.

Titans w tegorocznym drafcie mają dodatkowe wybory w pierwszej rundzie (#5) i w trzeciej rundzie (#69), która były częścią paczki od LA Rams za zeszłoroczny #1. Ponadto posiadają swój #18. Wybory w drugiej i szóstej rundzie oddali w innych wymianach.

 

Indianapolis Colts

Wolne pieniądze: 60,9 mln dolarów

Kluczowi wolni agenci: TE Jack Doyle, CB Darius Butler

Colts wykonali już pierwsze ruchy w tym offseason. Z pracą pożegnał się GM Ryan Grigson, którego zastąpił Chris Ballard. Jest to dobry ruch, ale połowiczny, bo na stanowisku pozostał HC Chuck Pagano.

Zobacz: Indianapolis Colts, czyli jak elitarny QB uratuje twoją posadę

Priorytet od lat się nie zmienia: ochrona Andrew Lucka, który jest najbardziej obijanym rozgrywającym w NFL. Na liście priorytetów liniowi zajmują miejsca od 1 do 5. No, może od 1 do 4, bo center Ryan Kelly miał bardzo solidny debiutancki sezon. Jeśli nowy GM nie rzuci się na każdego weterana, który gra dobrze na linii (T.J. Lang, Sebastan Vollmer, Kevin Zeitler, Andrew Whitworth), to niewiele się zmieni.

Zresztą Colts potrzebują wzmocnień właściwie na każdej pozycji, poza rozegraniem. Nawet na WR T.Y. Hilton jest osamotnioną gwiazdą. W Indy mają sporo miejsca pod czapką, a będą mieli jeszcze więcej. Weteran LB D’Qwell Jackson już został zwolniony, podobny los czeka zapewne DT Arthura Jonesa, który słabą grę przeplata z kontuzjami i zawieszeniem za doping.

Tak więc linia, linia i jeszcze raz linia. Poza tym running back, pass rush. No i punter. Ulubieniec fanów Pat McAfee postanowił zakończyć karierę i poświęcić się przemysłowi rozrywkowemu. Obawiam się, że kibice Colts dopiero w tym roku zrozumieją ile mu zawdzięczają.

W tegorocznym drafcie Colts mają swoje wybory w rundach 1-6. W pierwszej rundzie będzie to #14 lub #15 (o kolejności zdecyduje rzut monetą na NFL Combine w którym Colts staną przeciwko Vikings Eagles, którzy pozyskali ten pick w wymianie za Sama Bradforda). Ponadto mogą liczyć na dodatkowy wybór kompensacyjny w czwartej rundzie.

 

Jacksonville Jaguars

Wolne pieniądze: 73,0 mln dolarów

Kluczowi wolni agenci: CB Prince Amukamara, S John Cyprien, OL Luke Jockel

Sezon 2016 miał być przełomowym dla Jaguars, zwłaszcza w ofensywie. Okazał się jednak siódmym sezonem z rzędu, gdy ekipa z Florydy zaliczyła 11 lub więcej porażek. Jakkolwiek Shahid Khan należy do cierpliwych właścicieli, nawet on poczuł, że czas na zmiany.

Z posadą pożegnał się trener Gus Bradley, którego jeszcze w czasie sezonu 2016 zastąpił Doug Marrone, wcześniej trener linii ofensywnej. Na stanowisku GM-a pozostał David Caldwell, ale do drużyny dołaczył ex-HC Ney York Giants Tom Coughlin jako „Wiceprezes Wykonawczy ds. Operacji Futbolowych” (ang. Executive Vice President of Football Operations), czyli właściwie… kto? Uber-GM? Doradca? To się jeszcze okaże, ale może to zwiastować potencjalny konflikt na szczycie hierarchii.

Jaguars tradycyjnie mają sporo wolnych pieniędzy. W zeszłym roku zaprezentowali nieoczekiwanie solidną defensywę, ale przydałyby się jej wzmocnienia w drugiej i trzeciej linii, zwłaszcza jeśli z drużyną pożegna się wieloletni LB Paul Posłuszny, który zarabia nieco za dużo w stosunku do jego wkładu. W ataku wzmocnień wymaga linia ofensywna. Luke Jockel nie spełnił swojego potencjału, w zeszłym roku został przesunięty na OG i Jaguars raczej nie zechcą go zatrzymać. Z kolei OT Kelvin Beachum został wolnym agentem po tym, jak klub zrezygnował z opcji na kolejne cztery lata za 40 mln.

Z własnych wolnych agentów Jags powinni zatrzymać Amukamarę, który stworzył całkiem solidny duet z Jalenem Ramseyem. Co do Cypriena, to wszystko zależy od ceny. To niezły gracz w rotacji, ale zbyt nierówny by płacić mu jak starterowi.

Jaguars już rok temu odważnie weszli w pierwszą fazę free agency, więc niewykluczone, że i w tym będzie podobnie. W drafcie mają do dyspozycji swoje wybory we wszystkich rundach, w tym #4 pierwszego dnia.

 

ZOBACZ TEŻ:

AFC East

AFC North

AFC West

NFC East

NFC North

NFC South

NFC West

Zobacz też

Brak komentarzy

  1. Rzut monetą o 14 w pierwszej rundzie de facto odbędzie się pomiędzy Colts a Eagles. Vikings oddali Orzełkom ten wybór za Sama Bradforda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *